kedi.gen.tr https://www.kedi.gen.tr Kedi, Kedi Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kedi.gen.tr Tue, 12 Jul 2016 00:00:00 +0000 Thu, 20 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Erkek Kedi İsimleri https://www.kedi.gen.tr/erkek-kedi-isimleri.html Sat, 25 Jan 2020 11:31:16 +0000 Erkek kedi isimleri, kediler çoğu kişinin dostu, ev arkadaşı olabilecek özellikte olan hayvanlardır. Diğer canlı türlerine göre daha kıvrak hareketlere sahip ve daha hızlıdırlar. Kediler, en ufak bir sese karşı bile
Erkek kedi isimleri, kediler çoğu kişinin dostu, ev arkadaşı olabilecek özellikte olan hayvanlardır. Diğer canlı türlerine göre daha kıvrak hareketlere sahip ve daha hızlıdırlar. Kediler, en ufak bir sese karşı bile hızlı şekilde hareket edebilir. Dünya genelinde 33 ırka mensup milyonlarca kedi bulunmaktadır. Kedilerde 517 kas ve 290 kemik bulunmaktadır. Ortalama olarak 15-20 yıl arası yaşayabilen kediler, kafalarının sığdığı tüm aralıklardan geçme özelliğine sahiptir. 2-4 kilo arasında değişiklik gösterir. Bu oran, beslenmeleri, ırklarına göre fark edebilir. Yazımızın devamında erkek kedi isimleri için birçok örnek bulabilirsiniz.

Erkek Kedi İsimleriErkek Kedi İsimleri

Duman, Pati, Paşa, Pamuk, Tarçın, Boncuk, Zeytin, Köpük, Leo, Badem, Efe, Bulut, Lokum, Ares, Minnpş, Behlül, Prens, Yumak, Çakıl, Oskar, Karamel, Çiko, Fındık, Tekir, Şanslı, Bıdık, Osman, Sütlaç, Şans, Zeus, Minik, Garfield, Casper, Simba, Limon, Alex, Beyaz, Çakır, Ponçik, Gümüş, Zero, Şero, Pasha, Aslan, Bal, Kömür, Oğlum, Maviş, Miço, Gölge, Mia, Mercan, Rıfkı, Romeo, Bambam, Pascak, Pars, Siyami, Şerafettin, Sarı, Paspas, Mırmır, Cesur, Yoda, Sezar, Misket, Sarman, Ponpon, Tosun, Şeker, Şakir, Gizmo, Gofret, Tırmık, Biber, Felix, Lucky, Patik, Kaymak, Carlos, Gece, Puffy, Panda, Latte, Garfi, Latte, Azman, Üzüm, Tom, Mıncır, Benek, Fıstık, Haşmet, Eros, Mars, Çapkın, Ceviz, Asil, Rüzgar, Korsan, Kartopu, Mocha, Baron, Miskin, Yavru, Portakal, Nuri, Müdür, Köfte, Mestan, Haydut, Diego, Minnak, Balım, Arthur, Tarçın, Haydar, Yumoş, Balım, Kuzey, Hamur, Kral, Paya, Papyon, Hardal, Havuç, Cerezip, Cingöz, Cabbar, Bobo, Zuzu, Uğur, Kimyon, Kahve, Rakı, Bekir, Yaman, Benjamin, Pudra, Can, Muhittin, Miniş, Joker, Hermes, Jack, Güneş, Efes, Şirin, Şımarık, Kamil, Pisican, Mutlu, Merlin, Lord, Sakız, Charlie, Aşil, Viski, Toprak, Sarımsak, Maydanoz, Yakışıklı, Çamur, Herkül, Coco, Karam, Tommy, Şarlo, Mısır, Mırnav, Kekik, Karam, Tekila, Barney, Kavun, Junior, Haylaz, Poyraz, Kirli, Misha, Pıncır, Pala, Leon, Kırpık, Tontiş, Sipsi, Salem, Safir, Deniz, Ateş, Aşkım, Afacan, Aşk, Atlas, Deniz, Kuzu, Gazoz, Pıtır, Samur, Şaşkın, Kaju, Garip, Cuma, Bıcırık, Aliş, Bidik, Dexter, Hüsnü, Jelibon, Kaşmir, Hades, Gandalf, Erik, Komposto, Mio, Luna, Milka, Mecnun, Maço, Pisi, Peynir, Papi, Panter, Muffin, Minik, Reis, Rengar, Çirkin, Cafer, Kivi, Kimyon, Kekik, İzmir, Ferruh, Max, Miki, Rıfkı, Robin, Sabri, Patiş, Miu, Şapşik, Tiger, Şükrü, Teddy, Abbas, Arap, Berduş, Bızdık, Asi, Çapul, Cerezras, Bonbon, Çikolata, Kolera, Hmasi, Kar, Kaplan, İncir, Mavi, Sylvester, Smokin, Tombik, Silver, Püskül, Boyoz, Chester, Boris, Bob, Bıcır, Benekli, Kont, Kafka, George, Çorap, Fiko, Çitos, Hulusi, Muhtar, Negro, Miyu, Maya, Mimi, Ökkeş, Risus, Reçel, Ramses, Şeftali, Zaza, Turşu, Yastık, Toto, Şurup, Çakıl, Çıtır, Beyazıt, Beşir, Bal, Ballı, Coşkun, Mercimek, Nohut, Martin, Midas, Lokum, Uykucu, Körbican, Basit, Gurme, Çiklet, Salam, Çekirdek, Zencefil, Sünger erkek kedi isimlerine örneklerdir.
]]>
Kedi Tarağı https://www.kedi.gen.tr/kedi-taragi.html Fri, 19 Oct 2018 14:50:31 +0000 Kedi Tarağı, Evcil hayvanların özellikle kedi ve köpeklerin tüylerini tarayarak, onlardan hem yerlere daha az tüy dökülmesini, hemde daha güzel görünmesini sağlayan çeşitli türleri olabilen, evde evcil hayvan besleyen herk Kedi Tarağı, Evcil hayvanların özellikle kedi ve köpeklerin tüylerini tarayarak, onlardan hem yerlere daha az tüy dökülmesini, hemde daha güzel görünmesini sağlayan çeşitli türleri olabilen, evde evcil hayvan besleyen herkesin ihtiyacı olabileceğine pek de inanmadığım bir araç.  

Hayvanlarda Tüy Dökme Sorunu:

Hemen hepimizin,  kedi ve köpeklere karşı yoğun bir ilgisi bulunmaktadır. Hatta çoğu insanların evlerinde ya ihtiyacından yahut sevgisinden dolayı bu hayvanlardan birini veya ikisini evlerinde bulundurmaktadır. Ancak evcil olarak yaşayan kedi ve köpeklerin hemen hepsinde, tüy dökme sorunu bulunmaktadır. Tüy dökme olayı hayvanlarda, tüylerini yenilemekten ve ya içinde bulunabilecekleri bir rahatsızlıklarından dolayı olmaktadır. 
Peki, bu dökülen tüylerin bizlere bir fayda veya zararı var mıdır Faydasını bilemiyorum ama zararının olduğu muhakkaktır. Bu tüyler ilk başta ev ahalisinde alerjik rahatsızlıklar yapabilir, yemek veya kabında görüldüğünde mide bulantısı yapabilir. Her şeyden ötesi kedi köpek tüyü toplamak için, elde gırgır veya elektrik süpürgesi ile peşinde bunların peşinde koşuşturmak zorunda kalabiliriz.  
 
Kedi Tarağının Faydası:
 • Ev veya kıyafetlerdeki tüy dökme oranını azaltır yada önler.
 • Hayvanı daha bakımlı gösterir.
 • Kedinin yalanırken yuttuğu tüy azalır. Evde malt macun veya kedi çimi yoksa, kusarken çıkarttığı tüylerde azalma yahut tamamen yok olur.
 • Hayvanın vücudunda bulunabilen tüy dökülmesi, yara, şişlik varsa bakım sırasında daha kolay fark edilir ve bu sayede daha erken tedavi imkânı olabilir.
Kedi Tarağı
Kedi Tarağı Türleri:
 • Furminator:  2 boyda ve 2 dğişik tüy çeşidi bulunur.
 • Mighty: Bununla İşlem yaparken deriye zarar vermemek çok fazla bastırılmaması tavsiye olunur.
 • Metal Dişli Fırçalar : Tüy havalandırma ve keçeleşmeyi önlemek için kullanılan bir ürün.
 • Tarama Eldiveni: ''Tüy Toplama Eldiveni'' Ortası plastik, yan kısmı bez olan ve hafif tarak türü, ancak bez kısmı tüyleri daha güzler topluyor. Orta kısım ise özellikle kan dolaşımı için olabilmektedir.
 • Plastik Eldiven: Tüy almada faydalı olabilen bir gereç
 • Diş Fırçası: uzun tüylü kedilerin yüzündeki tüyleri taramada faydası görülür.
 • Elle Bakım: Bu yöntem çok işe yarar. Eller hafif ıslatılıp kediyi tarıyormuş gibi yaparak, ellerinizi yukarıdan aşağıya doğru kaydırın. 
 • Güderi Bez: Kedi tüyünün daha parlak görünmesini sağlar. Bir güderi bez edinip, tüm tarama işlemi bittikten sonra, kedi bu bez ile tarıyormuş gibi yapılır.
]]>
Küçük Kediler https://www.kedi.gen.tr/kucuk-kediler.html Sat, 20 Oct 2018 03:51:06 +0000 Küçük kediler kategorisinde, dünyanın en küçük kedisi olarak, Guinness Rekorlar Kitabı'na 13-34 cm boyuyla Lilieput isimli kedi kayıt altına alınmıştır. Lilieput, bir Munchkin kedisidir ve cinsiyeti dişidir. Bacakları kı Küçük kediler kategorisinde, dünyanın en küçük kedisi olarak, Guinness Rekorlar Kitabı'na 13-34 cm boyuyla Lilieput isimli kedi kayıt altına alınmıştır. Lilieput, bir Munchkin kedisidir ve cinsiyeti dişidir. Bacakları kısacıktır ve çok sevimli bir küçük kedidir Lilieput. Zaten mensup olduğu Munchkin ırkı dünyanın en popüler kedi ırklarından biridir. Bacaklarının kısa oluşuna rağmen oldukça hareketli olan bu kediler gayet hızlı da koşabilme yeteneğine de sahiptirler. Dünyada yaklaşık 70 kadar evcil kedi ırkı vardır. Bu ırklara ait bireyler arasında hem fiziksel hem de karakteristik özellikler arasında bir çok farklılıklar mevcuttur. Munchkin kedisi köken olarak Amerikan'dır. 1930'lu yıllarda İngiltere civarında da görüldüğü söylenmektedir. Burdan şunu anlayabiliriz; Munchkin ırkı kediler yetiştirilerek üretilmemiş, kendi kendilerine var olmuş kedilerdir.

Küçük kedilerin genel karakteristik özellikleri

Küçük kediler oldukça meraklı yapıdadırlar. Fazlasıyla hareketli olan bu kediler oyunu da çok severler. Hoplayıp zıplarlar ve cesur bir karaktere sahip oldukları için korkusuzdurlar. Bütün bunların yanı sıra göze çarpan en karakteristik özellikleri oldukça kolay eğitilebiliyor olmalarıdır. Eğitim konusundaki verimlilikleri sebebiyle bu küçük kediler ev ortamına çok çabuk alışırlar. Ailenizin küçük bireyleriyle ve diğer hayvan dostlarınızla gayet güzel arkadaşlıklar kurabilen bu kediler için tam bir ''aile kedisi'' benzetmesi yapabilmemiz mümkündür.

Küçük kedilerin bakımı

Küçük kedilerin bakımı oldukça kolaydır. Zaten kısacık olan tüylerini haftada bir kez taramanız bu küçük dostunuzun bakımı için yeterli olacaktır. Mama seçimini ise diğer bütün kedilerde göz önünde bulundurduğumuz yaş faktörü ve kedinin sağlık durumuna uygun şekilde yaparsak, veteriner kontrollerini rutine bindirirsek küçük kedimiz için en büyük iyiliği yapmış oluruz.

Küçük Kediler
Yeryüzündeki diğer küçük kedi ırkları

Biraz önce uzunca bahsettiğimiz Muchkin ırkı kedilerin dışında bir kaç tane daha küçük kedi ırkı vardır. Bu sevimli dostlarımızdan bazıları Singapura adını verilen ırka ait küçük kedilerdir. Ayrıca ''Cornish Rex'' ve ''Devon Rex'' adı verilen iki küçük kedi ırkı daha vardır. American Curl bir diğer küçük kedi ırkıdır. California'da yaşayan bir ailenin Shulamit ırkından olan kedileri 1981 yılında doğum yapıyor. 4 tane yavru kedisi dünyaya geliyor. Aile bir de bakıyor ki bu küçük kedilerin 2 tanesinin tüyleri dümdüz ve uzunca, kulakları da kıvrık şekilli. Bu iki yavru hemen laboratuvar ortamında bir dizi genetik araştırmaya alınarak safkan bir ırk olarak tanınmaları sağlanmıştır. Nitekim bu çalışmalar sonucu, 1986 yılında dünyadaki en önemli kedi kuruluşlarından biri olan CFA yani Cat Federal Assocesetion tarafından ırk olarak da tanınmıştır.
]]>
Kuduz Kedi https://www.kedi.gen.tr/kuduz-kedi.html Sat, 20 Oct 2018 18:56:30 +0000 Kuduz kedi; Kuduz hastalığı hayvanlardan bulaşan bir hastalıktır. Kuduz hastalığı olan bir hayvanın ısırığı sonucunda, enfekte tükürüğün bütünlüğü bozulmuş deri yada mukozalara temas etmesi yolu ile bulaşan ve a Kuduz kedi; Kuduz hastalığı hayvanlardan bulaşan bir hastalıktır. Kuduz hastalığı olan bir hayvanın ısırığı sonucunda, enfekte tükürüğün bütünlüğü bozulmuş deri yada mukozalara temas etmesi yolu ile bulaşan ve akut beyin iltihabı sonucu ölümle biten bir virüsten kaynaklı hastalıktır. Kuduz hastalığı, kedi, köpek, inek ve tilki gibi hayvanlarda görülen bir hastalıktır. Kedilerdeki kuduz hastalığının gidişatı üç farklı şekilde gerçekleşebilir. Prodromal başlangıç dönemi, saldırgan dönemi ve üçüncü olarak da felç dönemi şeklindedir. Hastalığın belirtileri gözlemlenmeye başladıktan sonra hayvan üç ile yedi gün arasında ölür. Bu ölümün sebebi de hastalığa neden olan virüsün akut beyin iltihaplanmasına neden olmasıdır. 

Kuduz kedilerde hastalığın ilerleyişi ve süreci;

Hastalığın başlangıç dönemi üç gün kadar sürer ve devamında davranış bozukluğu olur. Akabinde hayvanda beden ısısı yükselmeye başlar. Bir süre sonra ise hayvan ısırıldığı bölgeyi yavaş yavaş tırmalamaya ve ısırmaya başlar. Buda ısırık bölgesindeki ısının yükselişi ve hayvana virüsün asabiyet ve saldırgan bir yapı vermesindendir. İkinci aşama olan saldırgan dönemde ise iki veya dört gün kadar sürer. İlk ısırığın olduğu zamanlarda ürkek ve çekingen olan hayvanın bir süre sonra yabancı cisimlere karşı ilgisi artar. Alışık olmadığı gıdalara karşı yeme isteği oluşur. İştahında azalmalar görülen kedide bunun tam tersine inanılmaz derecede su içme isteği oluşur ve çok fazla su tüketimi yapmaya başlar. Bu aşırı su tüketimi sonrasında sık sık idrara çıkan hayvan ısırılma yerini sürekli kaşımaya başlar ve gözlerde irileşme, kızarıklık gibi belirtiler meydana gelir. Kuduz kediler ışıklı olan yerlerden ziyade daha loş gözlerini acıtmayan yerler tercih etmeye başlar. Özellikle evcil bir kedi ise dolap altları, kanepe altları gibi karanlık yerlere girerler. Bulaşan virüs hayvanda bilinç giderek kaybolur ve hırçınlaşarak etrafındaki her şeye karşı tepkili olur. Sahibinin emirlerine uymaz ve etrafındaki her şeyi her canlıyı ısırmaya başlar. Ayrıca bilincini kaybeden kediler maksatsız ve amaçsız olarak boş ve anlamsız miyavlamalar yapar ve agresifleşerek kendisini kaybeder. Son olarak da üçüncü dönem dediğimiz felç dönemi gelir. Bu dönem ise ortalama olarak yine iki veya dört gün sürer. Kuduz hastalığının ilerlemesi ile öncelikle ısırılan bölgede bulunan organlar etkilenerek, devamında bütün vücuda yayılan virüs tüm vücudu felç yapar. Seslenmesi değişir ve ağızdan köpük şeklinde salyalar akmaya başlar. Artık hayvan tamamen bedeninin hakimiyetini kaybetmiştir ve hareket edemez hale gelmiştir. Yürüyüşündeki denge kaybolur ve zig zaglar çizerek denge kaybını belli eder ve yere düşer. Tam felç olduktan sonra bir veye iki gün içerisinde hayvan artık ölür. Klinik belirtiler çıktıktan sonra kuduz hastalığının tedavisi yoktur. O yüzden ısırılma olayı olduktan ve hemen fark edildikten sonra teşhis erken konur ise hayvana kuduz aşısı yapılarak hastalığı yapacak virüsün yok edilmesi sağlanır. Böylelikle kuduz hastalığından kurtulunmuş olur.

Kuduz Kedi
Kuduz hastalığının bulaşması,

Kuduz kedi, bu hastalığın bulaşma şekilleri ısırılma, kuduz hayvanın etinin yenmesi, kuduz hayvanının salyasının bir yere düşmesi ve maruz kalınması veya salyanın olduğu yere temas ettiğiniz yerinizde sıyrık kesik gibi yaraların bulunması yeterlidir. O yüzdende evde hayvan besleyenlerin mutlaka hayvanlarını takip etmesi ve belirli aralıklar ile bedenlerini kontrol etmesi önemlidir. Bu sayede ısırılma veya sıyrık gibi vakıalarda kuduz aşısı yaptırılarak hayvan kurtarılabilir. 
]]>
Kedi Besleme https://www.kedi.gen.tr/kedi-besleme.html Sun, 21 Oct 2018 01:06:58 +0000 Kedi besleme, Kediler insanların evde hayvan besleme fikrini ilk akla getiren hayvan türlerinden birisidir. Hareketli enerjik yapısı, meraklı yapısı ve sevecenliği ile insanların beslemek istediği hayvanların başında gelir. Kedi besleme, Kediler insanların evde hayvan besleme fikrini ilk akla getiren hayvan türlerinden birisidir. Hareketli enerjik yapısı, meraklı yapısı ve sevecenliği ile insanların beslemek istediği hayvanların başında gelir. Her nedense yetişkin bir kedi sahibi olan insanlar ile yavru bir kediyi sahip edinen insanlar çok farklı şekilde bağlanır. Kedilerine yavru iken alınan kedilerin sahiplenen kişilerin bu kedileri beslemeleri biraz daha zor ve meşakkatlidir. Süt içme ihtiyacı içerisindeki yavru kedilerin beslenmesi tıpkı insan bebeklerinde olduğu gibi emzirme veya biberon ile yapılır. Daha yavru iken annesinden ayırarak aldığınız bir yavru kedinin annesi bir nevi siz bakıcıları olursunuz. o yüzdende bilinçli bir kedi bakıcısı yada sahibi olmanız gerekir.

Kedi besleme yöntemleri

Uzaktan kolay gibi görünen fakat aslında zor bir işlem olan bir işlevdir. Kedi sahiplerinin öncelikle kedilerinin ne gibi bir beslenme şekli edineceğine karar vermesi gerekir. Yetişkin bir kedi ile yavru bir kedi arasında çok büyük beslenme farklılıkları vardır. Yetişkin kediler beslenme şekli olarak sahiplerinin verdiği mama çeşidine göre alışkanlık edinebilir. Bu mama çeşitleri yaş mama, kuru mama gibi ana maddesi et olan ürünlerden olmalıdır. Aksi takdirde kediniz yeteri kadar su ihtiyacını karşılayamaz. Kuru mamalar daha uygun fiyatlarda olduğu için sahiplerin daha çok tercih ettiği mamalardır. Ama kuru mamalarda kedilerin yeteri kadar sıvı alamadığı mamalar olduğundan kedilere ayrıca su takviyesi yapılmalıdır. Yaş mamalarda ise durum farklıdır. kediler hem bütün alacakları besinleri alırlar hemde kendileri için gereken su miktarını da almış olurlar. Böylelikle ekstra bir su takviyesine gerek kalmaz.

Kedi Besleme
Kedi beslenmesinde dikkat edilecek hususlar

Hafife alınacak bir beslenme değildir. Sahiplerinin kedileri belirli dönemlerde veterinere götürmesi gerekir. Alması gereken ana madde gıdası olan eti almadıklarında gelişimleri ve sağlıkları tehlikeye girebilir. Özellikle bilinçli olmayan bakıcıların kedileri bu tür riskleri daha sık yaşayan kedilerdir. Tekrar belirtmekte fayda olan kediniz için en doğru beslenme şeklini belirlemeniz ve uygulamanızdır. 

Ayrıca kedi beslemede yavru kedilerin süt ile beslenmesi ilk altı ay kadar devam eder. Daha sonrasında gelişmelerini tamamlayabilmeleri için veteriner eşliğinde gereken mama listesi belirlenmeli vede uygulanmalıdır. Aksi takdirde kediniz yeterli besini alamadığı için gereken gelişimi tamamlayamaz. Bunun yanında devam besini olarak belirleyeceğiniz mama seçimi çok önemlidir. Etçil bir hayvan olan kedinin mutlaka ana maddesi et olan mamaları tercih etmeniz gerekir. Böylelikle kedinizin beslenme alışkanlığı düzene biner ve sağlıklı bir kediniz olur. 
]]>
British Kedi https://www.kedi.gen.tr/british-kedi.html Sun, 21 Oct 2018 12:30:11 +0000 British kedi; hepimizin iyi bildiği Çizmeli kedi ve Alis harikalar diyarında gülümseyen cheshira kedisini çocukluğumuzun vazgeçilmez kedi karakteridir. Çizgi film dışında bu kediyi gerçek hayattaki adı british kedisi olara British kedi; hepimizin iyi bildiği Çizmeli kedi ve Alis harikalar diyarında gülümseyen cheshira kedisini çocukluğumuzun vazgeçilmez kedi karakteridir. Çizgi film dışında bu kediyi gerçek hayattaki adı british kedisi olarak geçmektedir.

British kedisinin tarihçesi

İngiltere'nin birinci yüzyılda Romalılar tarafından işgal edilmesi sayesinde Romalılar Mısır'dan getirmiş oldukları british kedisinin kedilerin atası olduğu düşünülmektedir. En eski kedi ırklarından biridir. 19. yüzyıl sonlarına doğru viktorya döneminde kedi gösterileri rağbette olduğu british kedilerini dünyaya tanıtmışlardır. 2. Dünya savaşıyla beraber bu kedi ırkının soyu tehlikeye girmiştir. Çok az sayıda kalan british kedileri diğer ırkların yardımıyla tekrardan ün kazanmıştır. Günümüzdeki tüm kedi kuruluşları british kedisini saf kan olarak kabul etmektedir.

British kedisinin temel özellikleri

Gülen sevimli bir yüz yapılarına sahiptirler. Kulak yapısı birbirinden ayrık olarak durur ama kafa yapısına göre uyumludur. Kulak yapılarının uç kısımları yuvarlaktır. Kulaklarının kafasında birleşen kısımları geniştir. Kafa yapıları yuvarlak, yanakları tombul ve bombelidir. British kedisinin gülümsemesinin sırrı da yanak yapılarıdır. Çene ve burun yapıları sağlam ve iyi gelişmiştir. Ensesi kalın olmakla beraber orta boy ve güçlü bacaklara sahiptir. Şişmanlığa çok yatkın oldukları için düzenli ve ölçü yemelidirler. Bu ırkın geniş göğüs yapısı vardır. Yuvarlak patiler ve peluşu andıran kuyrukları vardır. En yaygın görülen renkleri ise İngiliz mavisidir yani gri olanlarıdır. Ayrıca birçok renkleri de mevcuttur. Bunlar; siyah, mavi, beyaz, duman, krem, kızıldır. Tüylerine göre göz renkleri ise altın, bakır, mavi-yeşil, yeşil ve fındık kabuğu bulunmaktadır. British kedilerinin erkekleri dişilerine göre daha iri olmaktadır. Diğer kedi ırklarıyla da kıyaslanınca farkları belirgin bir şekilde ortadadır. Erkek kediler 5-10 kg arasındadır. Dişilerde ise 5-7 kg' dır. British kedilerinin ömürleri ise 14-20 yıl arasındadır.

British Kedi
British kedisinin karakteri

Dayanıklı ve uyumludur. Saldırganlıkları az olmakla beraber ipek ses çıkarmazlar. Ev yaşamına uygun bir kedi cinsidir. Evde kendi kendine vakit geçirmeyi severler. Oyun oynamak istediklerini net bir şekilde belirtiler. Avcılık yetenekleri zayıftır. Çocuklarla araları çok iyidir. Sabırlı bir yapıları vardır. Diğer kedi ırklarıyla bir sorun yaşamazlar. Pek sesi solukları çıkmamaktadır. Sahibiyle olan iletişimini miyavlayarak kullanmaktadır. Ayrıca çok zekidirler.

British kedisinin bakımı

Sağlığı için beslenme düzeni çok önemlidir. Dengeli beslenme ile sorunsuz bir hayat sürerler. British kedisi kendi temizliğini bakımını kendileri yaparlar. Eğer bu kediyi yıkamak istiyorsanız yavru iken alıştırmanız lazımdır. Tüyleri ipek gibi yoğun ve sıkıdır. Tüy yapısı kısa olduğu için düğümlenmez ve matlaşmaz. Tüy kusmuğunu önlemek için gün aşırı taranmalıdır. British kedisi en az tüy döken kedi ırkından biridir. Erkek kedilerde kızgınlık dönemlerinde kuyruklarında yağlanma söz konusudur. Bunu engellemek için ise günlük pudralama yapılabilir. Ayrıca yağ dengeleyici şampuanlarla kuyruğu haftada bir yıkamak yeterlidir. Aşıları kaçırılmamalıdır. 

 British kedisinin sağlığı

Genellikle yakalandıkları rahatsızlıklar genetik altyapıdan kaynaklı olanlar, diş eti iltihabı ve hipertrofik kardiyomiyopati hastalıklarıdır.
]]>
Kedi Otu Çayı https://www.kedi.gen.tr/kedi-otu-cayi.html Sun, 21 Oct 2018 16:14:21 +0000 Kedi otu çayı, bilimsel adı " Valeriana" olarak bilinen kedi otu bitkisi; çok yıllık otsu bir bitkidir. Dünya üzerinde 300'e yakın türü bulunan kedi otunun 10'a yakın çeşidi Türkiye' de yetiştirilmektedir. İsminin kedi otu olm Kedi otu çayı, bilimsel adı " Valeriana" olarak bilinen kedi otu bitkisi; çok yıllık otsu bir bitkidir. Dünya üzerinde 300'e yakın türü bulunan kedi otunun 10'a yakın çeşidi Türkiye' de yetiştirilmektedir. İsminin kedi otu olmasının nedeni; köklerinin kedilerin sevdiği özel bir kokuya sahip olmasıdır. Öyle ki, kediler bu otun kökünü kazıyarak topraktan çıkartırlar. 

Kedi otu bitkisi nemli topraklardan hoşlanır. Bu yüzden ormanlarda ve nehir kıyılarında yetişirler. Boyu 2 metreye kadar uzayabilen bu bitkinin 5 metreye kadar uzayan farklı türleri de bulunmaktadır. Çiçekleri açık pembe veya beyaz renktedir. 10 cm uzunluğundaki köklerinin üstü sarımsı-esmer bir kabukla sarılıdır. Çiçekleri baharımsı hoş bir koku verirken, kök kısımlarındaki koku size kötü gelebilir. Fakat kedi otunun çayı bu köklerden yapılmaktadır. Yapraklarının cilt üzerindeki yaralarda kullanıldığı bilinmektedir. Kedi otu bitkisinin içerisinde bulunan; sodyum, sülfür, folik asit, fosfor, magnez, A ve B vitaminleri gibi bileşenler vücut için oldukça önemli katkı sağlamaktadır.

Kedi Otu ÇayıKedi otu çayının faydaları:

Kedi otu çayı, özellikle uyku problemi yaşayanlar için akla ilk gelen doğal bitkiler arasında yer almaktadır. Uyku süresini uzatarak uyku kalitesini arttırır. Migren, korku, huzursuzluk gibi stres hallerine oldukça faydalı olan kedi otu çayı; sakinleştirici özelliğe sahiptir. Ayrıca kas gevşetici bir yapıya sahip olduğu kanıtlarla doğrulanmıştır. Beyni yatıştırır ve düzenli uykuyu sağlar. Kabızlık rahatsızlıklarında etkilidir. Kalpteki ritm bozukluklarına ve çarpıntılara iyi gelen kedi otu çayı, aynı zamanda mide bulantılarını da rahatlatır. Bayanlarda adet döneminde yaşanan ağrıları dindirmeye ve gerginliği azaltmaya yardımcı olur. Ateş düşürücü, mikrop öldürücü ve erkeklerde sperm sayısını arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Özet olarak; günümüz yaşam şartlarında stres, uykusuzluk ve sinirsel ağrılar gibi her çeşit ruhsal sıkıntılarda güvenle kullanılabilen bir bitkidir.

Kedi otu çayının yapılışı:

Kedi otu kökünden 1 çorba kaşığı alıp 1 litre kaynamış suya atınız ve yaklaşık 2 saat demlenmeye bırakınız. Limon veya bal ile tatlandırabileceğiniz kedi otu çayını, ister soğuk ister sıcak içebilirsiniz. Yalnız demlenen çayı 2 gün içinde tüketmeliyiz. 

Not: Bilinen bir yan etkisi bulunmayan kedi otu çayını herhangi bir uyku ilacı ile birlikte tüketmeyiniz ve uzun süre kullanılması sakıncalı olabilir.
]]>
Mavi Rus Kedisi https://www.kedi.gen.tr/mavi-rus-kedisi.html Mon, 22 Oct 2018 03:59:48 +0000 Mavi Rus kedisi, kürkünün ve tüylerinin rengi ile dikkat çeken bu sevimli tüylü dostlarımız, uzun yüzlü, kısa tüyleri ve gümüşe çalar mavi rengi ile de diğer kedi cinslerinden oldukça farklıdır. Her ne kadar İngiliz deniz Mavi Rus kedisi, kürkünün ve tüylerinin rengi ile dikkat çeken bu sevimli tüylü dostlarımız, uzun yüzlü, kısa tüyleri ve gümüşe çalar mavi rengi ile de diğer kedi cinslerinden oldukça farklıdır. Her ne kadar İngiliz denizciler tarafından 1860. yıllarda Rus limanlarına getirildiği iddia edilmekle birlikte, ilk çıkış yerinin kuzey Avrupa ve İskandinav ülkeleri olduğu, 2. dünya savaşı sonraları İngiltere ve oradan da Amerika ya getirildiği tahmin edilmektedir. Bu teori doğrultusunda baktığımızda, mavi Rus kedilerinin soğuk kuzey Rusya iklimi ile kalın tüy dokusuna sahip olduklarını söyleyebiliriz. Şu an yaşadığı konum olarak, mavi Rus kedileri Rusya da yaşamaktadır ve diğer üç mavi renkli kedi cinsi ile herhangi bir alakaları yoktur. Amerika ya ilk 1900. yıllarda getirildiği tahmin edilmekle beraber, ilk mavi Rus kedisi yetiştiriciliği Amerika da 1947 - 1950. yıllarında başlamıştır.

Mavi Rus Kedilerinin Irk Özellikleri,

Mavi Rus kedileri yapı olarak ince ve uzun bir yapıya sahiptirler. Uzun vücut yapısında olan cinslerinin bacak kemikleri ince ve uzun olup kasları gelişmiştir olup bu türe dahil olan kedilerin gözleri koyu yeşil renkte iri ve yuvarlaktır. Vücut tüyleri olarak kabarık tüylü, tüyleri ise griye çalan mavi bir renge sahiptir. Mavi Rus kedilerinin kürk yapıları iki renkten oluşur, üst taraf kafa ve boyun kısmındaki tüyler maviye çalar renktedir, vücut ve alt kısımlarındaki tüyler aynı boyda olmasına rağmen daha yumuşak ve maviye çalar gümüş renge yakındır, kuyruk kısımları incedir, kuyruk kısımlarına doğru vücutlarına oranla kuyruk renkleri farklılık gösterir, bazı cinslerinde kuyruk kısımlarında donuk renkli çizgiler mevcuttur ve bu renk karışımı sadece mavi Rus kedilerinde bulunan bir özelliktir. Mavi Rus kedileri genellikle orta boy kediler olup erişkin kedilerin ortalama ağırlıkları ise 5 kilogram kadardır, ortalama ömürleri ise yaklaşık 10 - 15 senedir ve erkek kediler dişilere oranla daha iri yapıya sahiptir. Mavi Rus kedilerinin gebelik süreleri ise yaklaşık 65 gün kadar sürmektedir.     

Mavi Rus KedisiMavi Rus Kedisinin Kişilik Özellikleri,

Mavi Rus kedileri, sessizliği, sakinliği utangaç oluşları ve nazik oluşları ile oldukça popülerdir ve en belirgin özellikleri ise tırmanmayı sevmeleridir. Aile bireyleri ile oldukça iyi bir iletişimleri varıdır ve yaşadıkları ortamın değişmesinden fazla hoşlanmazlar, monoton bir hayatı tercih ederler. Aynı yerde ve aynı saatte beslenmeyi ve kumlarının da daima temiz olmasını isterler. Mavi Rus kedileri aslında kolay eğitilirler aktif kedilerdir, aile bireyleri ile oldukça oyuncu olmasına rağmen yabancıların bulunduğu ortamda çok sessizdirler. Tek başına oynamayı bir şeyleri kovalamayı severlerse de, kendisi ile oyun oynanmasından da oldukça hoşlanırlar, ağız yapıları itibarı ile de her zaman gülümsermiş gibi bakışları ile de sizleri hayran bırakırlar.

Mavi Rus Kedilerinin Sağlık ve Bakımı,

Mavi Rus kedileri gerek genetik yapıları gerekse doğada bulunan bir çok sağlık problemlerine sahiptirler, yaşam süreleri ortalama 10 - 15 yıl kadardır. Mavi Rus kedilerinin bakımları oldukça kolaydır, haftada iki sefer tüylerinin fırçalanması ve taranması yeterlidir. Kum kabını günlük değiştirmeli ve gerek araç çarpmaları gerekse diğer hayvanlardan özellikle köpeklerden gelebilecek zararlardan korumak için kapalı bir ortamda bulundurmanız daha güvenli olacaktır. 
]]>
Kedi Ve Kopek https://www.kedi.gen.tr/kedi-ve-kopek.html Mon, 22 Oct 2018 12:45:23 +0000 Kedi ve köpek hayatımızda önemli bir yeri bulunan, çok sık karşılaştığımız canlılardır. Bu iki hayvan aynı zamanda evcilleştirilmesi durumu çok kolay olması sebebi ile evimize kadar rahatlıkla aldığımız dost canl Kedi ve köpek hayatımızda önemli bir yeri bulunan, çok sık karşılaştığımız canlılardır. Bu iki hayvan aynı zamanda evcilleştirilmesi durumu çok kolay olması sebebi ile evimize kadar rahatlıkla aldığımız dost canlısı iki hayvan türüdür. Ancak kedi ve köpek arasında yıllardır söylenilen düşmanlık durumu söz konusudur. Bu düşmanlık ise bu her iki hayvanında evcilleştirilmesi halinde yok olduğunu söylemek mümkündür. Bu makalemizde sizlere bu iki dost canlısı hayvanın yani kedi ve köpek ikisi için bir takım bilgiler vereceğiz. Bu canlıların yaşamları, beslenmeleri ve bakımı hakkında değerlendirmelerde bulunacağız.

Kedi ve köpek bir çok alanda hayatımızda yer tutmuş iki canlıdır. Bu canlıların birçok türü bulunmaktadır. Kedi ve köpek kendi aralarında birçok çeşidi bulunmaktadır. İnsanların ilgilerine göre tercih ederek evine getirdikleri ve evcilleştirdikleri bu canlılar hakkında detaylı bilgi edinmesi şarttır. Aksi halde hem kendiniz için ve hem de bu canlılar için olumsuz durumların yaşanması söz konusu olabilir. Örnek vermek gerekir ise kedi ve köpek beslemek, büyütmek ve evcilleştirmek isteyen bir kimsenin dikkat etmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Bu hayvanlara nasıl davranılması gerektiğini iyi bilmek gerekir. Aksi halde bu canlılardan yana tehlikeli tepkiler alabilirsiniz. Aynı zamanda bilinçsiz bir şekilde hareket etmeniz kedi ve köpek için psikolojik açıdan bir takım sıkıntıları da beraberinde getireceğini söylemek mümkündür.

Kedi Ve Köpek Bakımı

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi bu iki canlı türünün bakımı oldukça önemli bir husustur. Bu canlıları büyütmek isteyen kimseleri üzerinde durmaları gereken önemli unsurlar bulunmaktadır. Bunun için gerekli bilginin alınması gerekir. Kedi ve köpek bakımı için detaylı bilgiyi alanında uzman bir veterinere danışmanız şarttır. Bu hayvanların sağlığı açısından hangi ortamların sağlanması gerektiğini bilmeniz gerekir. Kedi ve köpek için uygun yaşam alanının sağlanmaması beraberinde bu hayvanların yaşam alanlarının kısıtlanmasına da sebep olmaktadır. Bu durum hayvanın psikolojisini olumsuz yönde etkiler.

Kedi ve köpek bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken en temel husus bu hayvanların sağlıklarıdır. Özellikle aşılarının tam ve eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi şarttır. Aksi halde evcilleşmesi oldukça güçleşir. Aynı zamanda bu durumunu ihmal edilmesi halinde canlıların sizlere saldırması da söz konusudur. Bunun için kedi ve köpek bakımı konusunda hiçbir detayı atlamamız gerekmektedir. Ancak bu sayede canlılar ile iletişim kurmamız ve aradaki bağları iyileştirebilmemiz mümkündür.

Kedi Ve Kopek

Kedi Ve Köpek Bakımı Beslenme Ve Sağlık Durumu

Kedi ve köpek bakımı açısından üzerinde durmamız gereken en temel iki konu bu canlıların beslenme ve sağlık konularındaki durumudur. Bu iki canlının zaten hangi tür yiyecekleri tükettiğini zaten bilmekteyiz. Ancak bazı özel durumların da söz konusu olduğunu söylememiz de fayda var. Zira bu canlılar aynı zamanda hazır mamalara alışkın iseler satın aldığımız andan itibaren yine aynı mamaları kullanmamız gerekir. Yani daha önce piyasa kullanılan hangi hazır mamayı kullanıyorlar ise yine aynı mamaları kullanmanız önemli bir husustur. Zira kedi ve köpek açısından beslenmelerine aşılma durumu biraz sıkıntılı bir durumdur. Kedi ve köpek büyütmek isteyen kimselerin bu hususa dikkat etmeleri gerekir.

Kedi ve köpek için sağlık durumu da üzerinde ayrıca durmamız gereken oldukça önemli bir husustur. Zira bu durum yalnızca kedi ve köpek için değil aynı zamanda da sizin sağlınızın korunması için dikkat edilmesi gerekmektedir. Kedi ve köpek bakımı için yukarıda bahsetmiş olduğumuz aşılar konusu kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Bunun için gerekli tüm bilginin uzman veterinerinizden alınması şarttır. Aksi halde hastalanmaların yaşanm]]> Kedi Çeşitleri https://www.kedi.gen.tr/kedi-cesitleri.html Mon, 22 Oct 2018 22:07:24 +0000 Kedi Çeşitleri, Sevimli ve herkesin ilgi odağı olan kedilerin bir çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Tam on yedi adet kedi çeşidi vardır bunlar:Siyam Kedisi,

Kedi Çeşitleri, Sevimli ve herkesin ilgi odağı olan kedilerin bir çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Tam on yedi adet kedi çeşidi vardır bunlar:

Siyam Kedisi,

Bu kedi çeşitleri kendilerine özgü renklerinin haricinde oldukça ince kuyrukları ve şaşı gözleri ile ünlüdürler. Siyam kedi çeşitlerinin en önemli özelliklerinden birisi kürklerinin rengidir. Himalaya faktörü adı verilen bir doğal olayın etki sonucunda kedinin gövde rengi genellikle açık tonda iken kuyruk, bacak, burun, ağız ve baş kulak kısımlarının uçlarına doğru gittikçe renk yapısı önemli bir ölçüde koyulaşmaktadır. Siyam kedileri genellikle dışa dönük ve etrafındakiler ile ilgilenen bir karaktere sahiptir. Diğer ev hayvanlarına ve insanlara karşı oldukça nazik olan siyam kedi çeşitleri canlı, sevecen ve zeki kedilerdir. Çift bir şekilde yada bir kaç kedi ile beraber yaşamaktan son derece hoşnut olurlar.

Ankara Kedisi,

Ankara kedi çeşitleri bakır, mavi, yeşil ve sarı göz rengine sahip kedilerdir. Gözleri çift renklide olabilirler ama gözlerinden biri mutlaka mavi renklidir. Tüy yapısı ise kabarık ve yumuşak yapılıdır. Vücut yapıları ufak tefektir çok iri kediler değillerdir. Ankara kedileri; uzun tüy yapısına sahip kuyruklarını vücutlarının üstünde yatay bir şekilde taşıyabilirler. Hatta başlarına dahi değdirirler.

Mavi Rus Kedisi (Russian Blue Cat),

Bu kedi çeşitlerinin en belirgin özellikleri kadifemsi, parlak, sık ancak kısa, gri renkli tüy yapısıdır. Adı Mavi Rus kedisi olmasına rağmen yinede renkleri gümüş gridir. (Ara sıra oldukça az sayıda kızıl, beyaz ve siyah renklerine de rastlanır.) Dalgın bakışlı, mahçup tavırlı olan bu kediler çabuk öğrenebilme yeteneğine sahiptirler.

Van Kedisi,

Van kedileri oldukça farklı renklerdeki göz renkleri ile ünlüdürler. Bir gözü mavi diğeri sarı yada kehribar her iki gözü de mavi yada sarı renkte olanları da vardır. Van kedilerinin makbul olan cinslerinin rengi tamamen beyaz renklidir. Fakat alın, kulak ve kuyruk kısımlarında kestane rengi lekeleri olanları da bulunur. Oldukça iyi bir arkadaş olan Van kedileri başka cinslerin tam tersine suyu seven oldukça iyi yüzücülerdir. Oyuncu, zeki ve aktif olarak bilinirler.

Kesik Kuyruklu Japon Kedisi (Japanese Bobtail Cat),

Sanki kuyruğu kesikmiş gibi görülen doğu menşeli bir kedi çeşidi olan Kesik Kuyruklu Japon Kedisi; ince bacaklı, kısa tüylü ve uzun boyludur. Yaklaşık olarak beş, on santi metre uzunluğunda kıvrık kuyruk yapısı ile oldukça dikkat çeker. Hareket etmeyen bu kuyruğun tüyleri kabarık ve sık olduğundan ponpon gibi görünmektedir. Genelde kızıl, siyah ve beyaz renklerde görülen bu kedi çeşidi karma renklerde de olabilir.

Kedi Çeşitleriİran Kedisi,

Yaygın olarak beyaz renkte olan İran Kedi çeşitlerinin altmış dan daha fazla desen ve rengi vardır. Bu desen ve renklerin bir kısmı da ayrı bir cins olarak kabul edilir. (Chinchilla) gibi. Başka kedi çeşitlerine göre uzun ve yoğun tüy yapıları vardır. Bunun için her gün düzenli bir şekilde fırçalanmaları ve taranmaları gereklidir. Yetişkinlerde ise kuyruk ve göbek bölgesinde tüy toplarının oluşmamasına özen gösterilmelidir. Ruhsal ve fiziksel açıdan son derece dengelidirler.

Korat Kedisi,

Orta boylu, uzun kulaklı, düzgün vücutlu, adeleli, kafası aynen kalbe benzeyen ve kısa tüylü olan bir kedi çeşidi olan Korat kedilerinin parlak ve yeşil gözleri vardır. Mavi gümüşi postu; ince, parlak ve vücuduna yapışmış gibidir. Tüylerinin en uç kısmı gümüşi renklidir. Erkekleri çok iyi bir baba olurlar. Bu kedi çeşitleri yaşadıkları ye]]> Kedilerin Özellikleri https://www.kedi.gen.tr/kedilerin-ozellikleri.html Mon, 22 Oct 2018 23:35:08 +0000 Kedilerin özellikleri, kediler evde bakılan evcil hayvanlar arasında en fazla tercih edilenlerden biridir. Faydaları açısından insanlar tarafından ilk evcilleştirilen hayvanlardan arasına girmişlerdir. Tarihte bilinen en eski tarih, Kedilerin özellikleri, kediler evde bakılan evcil hayvanlar arasında en fazla tercih edilenlerden biridir. Faydaları açısından insanlar tarafından ilk evcilleştirilen hayvanlardan arasına girmişlerdir. Tarihte bilinen en eski tarih, eski Mısır'da kedilerin evcil hayvan olarak bakıldığıdır. Bu medeniyet kediyi sevmiş ve tanrılaştırmıştır. Tahılların fare ve kuşlardan korunması için kullanılmıştır. Eski Mısır'da Peşt denilen tanrılar kedi başlı olarak simgelenmiştir. Buradan dünyaya yayılan kediler, günümüzde yaygın şekilde evlerde bakılmaktadır. Kedilerin özellikleri sadece vücut yapısıyla değil, zekası ve duyusal özellikleriyle de incelenmeye değerdir.

Kedilerin özellikleri (Vücut yapıları)

Omurgalılardan olan memelileri sınıfının etobur takımından olan kediler, oldukça çeviktir. Vücut yapısı çevik olması için elverişli özelliklere sahiptir.

Gözler: Kedilerde farklı göz renkleri vardır. Bazen gözlerinin birbirinden farklı renklerde olduğu da görülür. Göz bebeklerinde iris oldukça hızlı bir şekilde büzülme ve açılma özelliğine sahiptir. Güçlü ışıkta büzülen iris kedilerin göz bebeğini ince bir çizgiye dönüştürür. Işık az olduğunda, karanlıkta iriste gevşeme olur ve göz bebeği en fazla geniş olduğu duruma gelir. Kediler ışık az olsa bile çoğu hayvandan daha iyi görme yeteneğine sahiptir. Ancak karanlıkta görmesi mümkün olmaz. Karanlık ortamda gözün irisi açılır ve göz tamamen göz bebeği durumuna gelir. Gelen az ışık bile yansıyarak, kedinin gözünün parlamış olduğu hissini uyandırır.

Bıyıkları: Karanlıkta kedilerin çarpmadan yürümesine bıyıkları yardımcı olur. Karanlık olduğunda kedi bıyıkların öne uzatır. Herhangi bir yere değen bıyıklar kedilere engellerin olduğunu haber verir.

Dişler ve pençeler: Kedilerde ön ayaklarda beş parmak, arkadakiler de dört adet parmak olur. Parmaklarının ucunda kıvrık tırnakları olur. Tırnaklar özel kaslarla dışarı çıkarılır ve içeriye çekilir. Tırnakları içeride olduğunda, gürültü yapmadan, sessiz adımlarla kediler istediği yere gidebilir, avlarını kolayca avlar. Tırnaklarını bazen eşyaları tırmalamak için kullanır. Bunu yapmasının nedeni tırnaklarda değişen kabukların temizlenmesi içindir. Kedilerde toplamda 30 adet diş olur. En küçük dişler öndeki kesici dişlerdir. Azılar bunlara göre daha büyüktür ve oldukça gelişmiştir. Köpek dişleri de avlarını yakalamak için gelişmiştir.

Kedilerin ÖzellikleriKedilerin özellikleri (Zekası ve duyu organlar)

Oldukça keskin duyusal özellikleri olan kediler, dokundukları eşyaları dokunmakla bile anlar. İnsanların etrafta duyamayacağı sesleri duyar, ayak seslerini anlar. Balık kokusu gibi kokuları oldukça uzaktan hisseder, besinlerini koklayarak rahatlıkla bulur, beğenmediklerini yemez.

Kedilerin zekası köpeklerin ardından gelir. Yani oldukça zekidirler. Olayları inceler, güçlü bir hafızaya sahiptirler. Kendilerine karşı iyi ve kötü davranışları hemen hisseder, tecrübeleriyle olaylar arasında bağlantı kurarlar. Yemeğin hazırlandığını kaşık, çatal sesinden, besinleri buzdolabı sesinden, et paketinden eti hemen anlayabilir. Evde kapı kolunu açabilir, zili çalabilir.

Kendilerine iyi davranan kişilere daha yakın olurlar, Ancak oldukça kıskanç ve irade sahibidirler. İnatçı bir yapıları vardır. Evde tek olarak bakılan kedilerin yanına başka kedi getirilirse, hemen tepki gösterir ve üzülürler. Evi bile terk edebilirler.

Kedilerin özellikleri arasında suyu sevmedikleri de söylenebilir. Fakat iyi yüzücü oldukları da bilinir. Kulaklarına su kaçmasın diye kulaklarını da aşağıya indirirler. Korktukları zaman sırtları kamburlaşır, tüyler diken gibi olur. Bu olduklarından iri ve ürkütücü görünmek için yaptıkları bir harekettir.

Mırıltı sesi kedilere has bir öz]]> Hamile Kedi Bakımı https://www.kedi.gen.tr/hamile-kedi-bakimi.html Tue, 23 Oct 2018 23:05:00 +0000 Hamile Kedi Bakımı, son derece hassas ve ilgilenilmesi gereken bir dönemdir. Kedilerin hamilelik süresi 63 gün olarak bilinse de bu süre 57-67 gün arasında da olabilir. Kedilerin hamilelik döneminde yaşayacağı zorluklar ve bazı de Hamile Kedi Bakımı, son derece hassas ve ilgilenilmesi gereken bir dönemdir. Kedilerin hamilelik süresi 63 gün olarak bilinse de bu süre 57-67 gün arasında da olabilir. Kedilerin hamilelik döneminde yaşayacağı zorluklar ve bazı değişiklikler cinsine ve beden özelliklerine göre değişiklik gösterse de temelde bütün kedilerin hamilelik döneminde özenli bir bakıma ihtiyacı vardır.


Hamile Kedi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır:

Kediler, tür olarak her ne kadar evcilleşmiş olsalar da aslında kendi özgürlüklerini seven ve başına buyruk öz güveni yüksek hayvanlardır. Bu sebeple evde kedi bakanların zaman zaman zorluk yaşamaları, kedilerinin huysuzluk yaptığı ya da içine kapandığı gibi şikayetler etmeleri normaldir. Bu durum hamilelik döneminde daha da artacaktır. Kediler eğer evde besleniyor ve kısırlaştırma işlemi yapılmamış ise sıcak mevsimlere geçişte çiftleşme ve üreme içgüdüsü geliştireceklerdir. Bu dönemde kedinin doğal ihtiyaçlarına izin verilmez ise, evden kaçabilir başlarına çeşitli kazalar gelebilir. Böyle bir durumda bir veterinerden yardım alınabilir ya da sağlığından ve bakımından emin olunan karşı cins kedilerle bir araya getirilebilir. 
Hamile olduğu kesinleşen kediler, öncelikle ev içinde rahat etmelidirler. Huysuzluk ve içe kapanma gibi duygu değişimleri gösterebilirler ve hamilelik döneminde kediler, sevilmek istemeyebilir, kuytu yerlerde gizlenebilir ve saldırgan olabilirler. Böyle durumlarda kediye ısrar edilmemeli ve kendi rahat olduğu haline bırakılmalıdır. 
Hamile kedi bakımında en önemli unsurlardan biri kedinin beslenmesidir. Vitamin ve mineraller açısından zengin, özellikle tavşan eti ya da omega içeren balık içerikli mamalar ile beslenmeleri gerekir. Kedinin kuru mama ile besleniyorsa bile günde en az bir kere konserve mama verilmesi ve özellikle konserve mama içeriğine dikkat edilmelidir. Hamilelik döneminde doğru bilinen yanlışlardan biri de kediye süt vermektir. Yetişkin bir kediye süt vermek, sindirim sistemini bozar ve beslenmesini zorlaştırabilir.

Hamile Kedi BakımıSon Aylarında Hamile Kedi Bakımı,

Hamile kedi bakımında, özellikle hamileliğin sonlarına yaklaşılan dönemde, kedinin kendini kuytu köşelere saklamaya başladığı gözlenir. Bu dönemde ona yardımcı olmak için sıkça saklandığı yerlere bir minder ya da bir kedi yatağı bırakmak doğum için anne kedinin burayı seçmesine yardımcı olacaktır. Anne kedi doğum vakti yaklaştığında eğer sorunsuz bir hamilelik geçirmiş ve beden yapısı da doğum için elverişli ise rahat bir şekilde doğum yapacaktır ve bu süreci mümkün olduğu kadar müdahale olmadan kendi kendine başarması gerekmektedir. Doğum sırasında bir zorlanma fark edilirse  bir veterinerden yardım almak gerekir.Kediler hamilelik sürecinde kusma, ishal, tüylerde matlaşma ve donuklaşma, normal oranın dışında tüy döküşü gösterebilirler. Bu durum doğum sonrası normale dönecektir.
]]> İskoç Kedisi https://www.kedi.gen.tr/iskoc-kedisi.html Wed, 24 Oct 2018 04:56:08 +0000 İskoç kedisi, bir diğer adıyla Scottish Fold olarak bilinmektedir. Son derece yaygın olarak bulunan bu kedi cinsi, çok değerli olması nedeniyle sokaklarda bulunmayan bir cinstir. Son derece önemli özellikleriyle ve aynı zamanda son İskoç kedisi, bir diğer adıyla Scottish Fold olarak bilinmektedir. Son derece yaygın olarak bulunan bu kedi cinsi, çok değerli olması nedeniyle sokaklarda bulunmayan bir cinstir. Son derece önemli özellikleriyle ve aynı zamanda son derece etkili görüntüsüyle bu kedi türleri, insanlar tarafından çok sevilmektedir. İskoç kedisinin en önemli özelliklerinden biri Başlarının öne doğru eğik olmasıdır. Bu görüntüleri, İskoç kedilerini diğer kedi cinslerinden ayıran en büyük özelliklerden biridir. Bu özelliğiyle İskoç kedisi çok tatlı bir görünüm kazanır ve masum bakışlara bürünür. Bunun yanı sıra bu kedilerin kırık kulakları ile ortaya çıkan görünümü de birçok hayvan severin bu kediyi baykuş ya da ayıcık olarak ifade etmesine neden olacaktır. İskoç kedisi, kendi içerisinde iki farklı gruba ayrılmaktadır. Bunlar katlanmış kulak ve düz kulaktır. Bu kedilerde özellikle katlanmış kulaklı olanlar sevildiği için İskoç kedisinin hep bu türü beslenir. Bu tür direk olarak dominant bir gen tarafından meydana gelen mutasyon ile ortaya çıkmaktadır. Belli bir dönem öncesine kadar bu kedi cinsi yani İskoç kedisi aynı ırkları ile eşleştiriliyordu. Fakat bu şekilde yapılan eşleştirmelerden sonra ortaya çıkan kedi cinslerinde bazı anormallikler tespit ediliyordu. Özellikle kırık boru kuruk, kemik anormallikleri, vertebra adı verilen  omurga problemleri çok yaygın bir şekilde görülmektedir. Bunun yanında bu kedilerin eşleştirilmesi sonrasında ortaya çıkan kedinin yaşamsal faaliyetleri sırasında refahını tamamen olumsuz bir şekilde etkileyecek birçok fizyolojik problemler de ortaya çıkmaktadır. 

Fiziksel özellikleri:

İskoç kedisi, genellikle yuvarlak başlı, kısa ve tombik bir vücut yapısına sahiptir. Bu tanıma uygun birçok kedi ırkının bulunması nedeniyle sadece anlatarak bu kediyi tarif etmeniz çok zordur. Bu nedenle İskoç kedisi cinsinin tanınabilmesi için kesinlikle görsel inceleme gerekmektedir. Bu kediler bu şekilde tatlı bir görünüme sahip olsalar bile genel olarak bakıldığında oldukça cüsseli yapıları bardır. öz yakınlığı bir arada olan bu kedinin bıyıkları ve bıyık pedleri belirgindir. İskoç kedisinin tüm türleri ilk doğduğunda uzun düz kulaklara sahiptir. Bu nedenle ilk doğan kedinin hangi türe ait olduğunu anlamanız bir az zor olacaktır. Yaklaşık olarak doğumdan bir ay sonra bu kedilerde kulaklar katlanmaya başlar. Bu kedi için kulakların katlanması son derece önemli bir fiziksel özelliktir. 

İskoç KedisiKarakter olarak İskoç kedisi

İskoç kedisi içi her şeyden önce sakinlik ve sessizlik ön plandadır. Bu kediler ev içerisinde oldukça yavaş ve sakin bir şekilde hareket ederler.  Bu nedenle oldukça az tepkili bir yapıya sahiplerdir. Öyle ki bu kediler mutluluklarını bile küçücük bir mırıntı ile gösterirler. İskoç kedisi, insanlar ile ilişkisinde oldukça sosyal ve ev yaşantısına uyumlu kedilerdir. Bu kediler, diğer kedilerle de çok güzel bir şekilde geçim sağlayabilirler. Bu nedenle evde birkaç kedi besleyen insanlar bu kedi türünü besleyebilirler. İskoç kedisi, çok ciddi olarak oyun canlısıdır. Bu nedenle siz ne zaman sevmek istediğinizde ya da oyun oynamak istediğiniz size çok rahat bir şekilde ayak uydurabilirler. 

Tarihi: İskoç kedisi, adını ilk olarak ortaya çıkarıldığı yer olan İskoçya'dan almıştır  Bu ülkenin Tayside bölgesinde bir çiftçi ailenin oturdukları kasaba yakınlarında bulunan bir çiftlikte keşfedilmiştir. Bu günlerden günümüze kadar birçok farklı özellik kazanmış olan bu ırk, günümüzde de en az eskisi kadar insanların ilgi odağı olmaktadır. Özellikle son yıllarda artan hayvansever insanlar sayesinde bu ırk, parayla satın alınacak dereceye gelmiştir. 
]]>
Rüyada Kör Kedi Görmek https://www.kedi.gen.tr/ruyada-kor-kedi-gormek.html Wed, 24 Oct 2018 06:16:11 +0000 Rüyada kör kedi görmek: Rüyada görülen kedi rüyaları genelde çok hayırlı rüyalardır. Rüyada kör kedi görmek rüya sahibinin bazı konularda çok kapalı düşünceli olduğuna kendini yeniliklere açması gerektiğine işaret o Rüyada kör kedi görmek: Rüyada görülen kedi rüyaları genelde çok hayırlı rüyalardır. Rüyada kör kedi görmek rüya sahibinin bazı konularda çok kapalı düşünceli olduğuna kendini yeniliklere açması gerektiğine işaret olarak sayılır. 

Rüyada kör kedi görmek rüya sahibinin bir konuda çok çıkmaza düştüğüne ve bu konuda çevresinde dost gördüğü insanlardan yardım almasına ve bakış açısını değiştirmesinin de habercisi sayılabilir. Bazı yorumculara göre rüyada kör kedi görmek dert, sıkıntı üzüntü olarak da yorumlanır. Rüyada kör kedi gören kişi kadın yada erkek olsun eşinin yada sevgilisinin kötü karakterde olduğuna yada kötü huylarının bulunduğuna bu konularda ona göz yumduğunu göstermektedir.  Bazı yorumculara göre rüyada kör kedi görmek uzun ömre, bolluk ve berekete, fakir ise zengin olmaya, mertebe yükselmesine işaret sayılır.

Rüyada Kör Kedi GörmekRüyada kör kediyi beslemek hayır işlemeye ve bu hayrın ona ömür boyu refakat edeceğinin simgesi de sayılabilir. 

Rüyada kör kedinin evine girdiğini görmek; uzun zamandır görmediği çok yakın bir tanıdığının evine gelip bir konu hakkında yardım isteyeceğine fikrini almak isteyeceğine rüya sahibin fikirleri doğrultusunda hareket edeceğini de gösterir. Kedi rüyaları her zaman hayırlı rüyalar olup genelde kısmet ile yorumlanır. Rüya sahibi bekar ise sevdiği kişinin en kısa zamanda kendisine ilanı aşk edeceğine yorumlanır. Bir başka yoruma göre de rüyada görülen kör kedi rüya sahibin çok seçici olduğuna bu şeklide devam ederse sonraki yıllarda yalnız kalacağının bu şekilde davranmayıp ön yargılı olmaması gerektiğini simgelemektedir.Kedi ile ilgili rüyaları her zaman hayırlı yormak gerekmektedir. Nankör lakabı takılan bu canlılar aslında insanlara huzur verir. Bunu da unutmamak gerekir. Rüya sahibi her zaman uyandığı zaman kendini nasıl hissediyor ise  rüyanın anlamı da ona göre yorması gerekir. Kabus dolu rüyalardan kalkıp kendini çok hisseden insanlar olur bu da rüya ne kadar kötü olursa olsun hayır anlamına gelmektedir.  
]]>
Beyaz Kedi https://www.kedi.gen.tr/beyaz-kedi.html Wed, 24 Oct 2018 12:44:36 +0000 Beyaz Kedi; Beyaz kedi türleri çoğunlukla Türkiye'de bulunan kedi türlerindendir. Yöresine ve yaşadığı yere göre isimler alan bu kediler özellikle Ankara kedisi ve Van kedisi olarak bilinir. Bu kediler doğuştan cinslerinin özell Beyaz Kedi; Beyaz kedi türleri çoğunlukla Türkiye'de bulunan kedi türlerindendir. Yöresine ve yaşadığı yere göre isimler alan bu kediler özellikle Ankara kedisi ve Van kedisi olarak bilinir. Bu kediler doğuştan cinslerinin özelliği gereği beyaz olurlar. Bazen nadiren de olsa kulak kuyruk ve göz kısımlarında ikinci bir renkleri olma olasılığı da vardır. Beyaz kediler aslında önemli bir tür gibi lanse edilse de sağır olma oranları çok yüksek hayvanlardır. Beyaz kedilerin diğer kedilere oranla sağır olma oranları yüzde altmış beş civarındadır. Bunun yanında işitme işlemi yarıya olsa da var olanlarda olabilir. Ayrıca bu beyaz kedilerin bir diğer özellik de gözlerinin renkli olmasıdır. Özellikle iki gözü mavi olan kedilerdeki sağırlık oranı en yüksek olanıdır. Bir gözü mavi bir gözü yeşil olanlarda ise bu sağırlık oranı yüzde kırk beş civarındadır. İki gözü de renkli olmayanlarda ise sağırlık oranı yüzde yirmi beşe kadar düşüş göstermektedir. 

Beyaz Kedi Türleri,

Beyaz kedi denilince akla gelen ilk kedi Ankara ve Van kedisidir. Ankara kedileri isminden de anlaşılacağı gibi sahibine karşı aşırı derecede tapan ve onu her yerde takip edendir. Bu kedinin genel özellikleri, oyuncu, zeki,enerjik ve meraklı olmasıdır. Bulunduğu ve yaşadığı eve çok düşkün olan bu beyaz kedilerin kendilerine özgü bir eğlence anlayışı vardır. Gösteri hareketlerine karşı olan merakı nedeniyle bu kedileri mobilyalar üzerinde gezinirken, hayali olarak düşündüğü avını yakalarken veya ip yumakları ile oynarken görmek her zaman mümkündür. Hiç sıkılmadan bu ip yumakları ile saatlerce oynayabilen kedilerdir. Bunun yanında beyaz kedi yani Ankara kedisi kararlı yapısı ve meraklı kimliğinin bir sonucudur. Çok keskin hatlar ile belirlenmiş bu beyaz kediler, orta büyüklükte olup burun yapıları uzun ve üçgen bir yapıya sahiptir. Beyaz kedilerin Ankara kedisi türünün kulakları uzun ve dik bir yapıda olup uçları dik ve tüylüdür. Gözleri ise iri ve yuvarlak olup renkli olma olasılığı yüksektir. Beyaz kedilerin tüyleri ise uzun düz ipeksi bir görünüme sahip beyaz tüylerden meydana gelir. Ankara kedisi bir beyaz kedi olup ana vatanı Ankara'dır. Yani saf kan bir Türk kedisidir. Bugün Amerika ve Avrupa da Ankara kedisi olarak üretimi yapılmakta olan bu beyaz kedi, çok uzun yıllar boyunca İran kedileri ile melezlendiğinden türleri tükenme tehlikesi içerisine girmiştir. 

Beyaz KediBeyaz kedi, türlerinden biriside Van kedisidir. Bu kedilerde tıpkı Ankara kedileri gibi sağır olma oranı yüksek kedilerdir ve yine göz renklerine göre sağırlık dereceleri aynıdır. Her ne kadar gözlerinin değişik olması cazip gibi görünse de aslında bu kedilerin çoğu sağırdır. Sahipleri bunun bilincinde olarak bu hayvanları sahiplenmeli ve yetiştirmelidir. Çok güzel dış görüntülerinin aksine sağırlık gibi bir kusuru olması bile bu beyaz kedilerin albenisini etkileyememiştir. Ne olursa olsun beyaz kedilerin güzelliği bu sağırlık sorununu görmemize engel olabilmektedir. Uzun ipeksi beyaz tüyleri insanlar için daha önemlidir.

Beyaz Kedi  Özellikleri,

Beyaz kediler, sağır olma özellikleri genetik olup her çoğalmasında yavrularında da aynı özellikler gözlemlenir. Fakat İran kedileri ile melezlendiğinden bu sağırlık olgularının derecesi değişmektedir. Genel olarak sağırlıklarının dereceleri değişkenlik gösterse de hepsinde bu durum vardır. Sahiplerinin bu durumu bilmeden sahip oldukları kedilere zarar verdikleri de gözlemlenmiştir. Sebebi de komutları uygulamadığını veya asilik yaptığını düşünmelerinden ötürüdür. O yüzdende beyaz kedi sahibi olacak kişilerin hayvanın bütün özelliklerini bilerek almasında fayda vardır. Hayvan sevgisiyle büyüyen nesiller her zaman daha duyarlı insanlar olurlar. 
]]>
Kedi Çiftleşmesi https://www.kedi.gen.tr/kedi-ciftlesmesi.html Wed, 24 Oct 2018 22:27:34 +0000 Kedi Çiftleşmesi: erkek kedilerde 7.ci ayda başlar, dişi kedilerde ise 6-10 aylıkken başlamaktadır. Bu çiftleşme dönemine kızgınlık dönemi denmektedir. Kedilerin çifteleşmesi yıl içerisinde en uygun zaman mart ayıdır Kedi Çiftleşmesi: erkek kedilerde 7.ci ayda başlar, dişi kedilerde ise 6-10 aylıkken başlamaktadır. Bu çiftleşme dönemine kızgınlık dönemi denmektedir. Kedilerin çifteleşmesi yıl içerisinde en uygun zaman mart ayıdır. Erkek kediler belirli cinsel olgunluğa ulaştığında her zaman çiftleşmeye hazır olurlar. Dişi kedilerin çiftleşme dönemi geldiğinde kendilerine öz miyavlamaları, poposunu yukarı kaldırıp gerinmeleri ile ve kıvrak hareketleriyle çevredeki erkek kedilere bildirirler.

Bazı cins kediler ( siyam kedileri ) daha erken erginliğe ulaşabilmektedirler, 3.5, 4 aylıkken ergenliğe ulaşıp çiftleşmeye hazır olurlar. Dişi kedilerin çiftleşmesi senede 9-10 defa olabilir bu çiftleşme dönemi yaklaşık 2-3 hafta devam etmektedir. Kedilerin çiftleşmesi ve doğurganlığı 12-14 yaşına kadar devam eder bu yaş sınırı uzayabilir fakat yaş ilerledikçe yavru sayısında azalma görülür.

Kedilerde çiftleşme nasıl gerçekleşir: 

Çiftleşme dönemleri ilkbahar aylarında başlar ve sonbahar aylarında azalmaya başlar.

 • Dişi kediler çiftleşme sürecine girdikleri zaman ateşleri yükselir saldırgan olabilirler. Çiftleşme dönemindeki dişi kedi devamlı tuhaf belirlenmeyecek ses çıkarır bağırır. Kediler bazen insanları rahatsız edecek derecede miyavlama ve acayip sesler çıkarır çiftleşmek istediğini belirtir. Erkek kediler cinsel olgunluğa geldikleri zaman her an cinsel birleşme yapabilirler.
 • Dişi kediler bayanlar gibi her erkeği beğenmezler çiftleşecek erkek kedilerde seçici olurlar beğendikleri erkek kedinin kendilerine yaklaşmasına izin verirler. Erkek kedi çiftleşmesi için dişi kedinin gönlünü yapmak için epey uğraşması gerekebilir.
 • Dişi kedi beğendiği erkek kedinin kendisine yaklaşmasına izin verir ve cilveleşmeye başlar. Bu cilveler aşk oyunları ısırmalar, kavgalar, kovalamaca bir süre devam eder. Kedilerin cilveleşmesi ve aşk oyunları ne kadar uzun, karmaşık olsa da kedilerin birleşmesi çok kısa sürmektedir.
 • Dişi kendi kendisini çiftleşmeye hazır hissettiği zaman erkek kedinin yaklaşmasına izin verir ve erkek kedinin dişi ile ensesini tutmasına izin verir. Dişi kedi erkek kedi ile birleştiği an yüksek seste acayip bir ses tonu çıkarır ve erkek kedide aynı tona benzeyen bir ses çıkarır birleşmeyi tamamlar. Birleşmeyi tamamlayan erkek kedi dişi kediyi serbest bırakır.
 • Dişi kedi birleşme anında yumurtalarını birleşme sonuna kadar serbest bırakmaz birleşme tam gerçekleşirken yumurtalarını serbest bırakır. Çiftleşme döneminde dişi kedinin ateşi artar ve birden fazla erkek kediyle çiftleşebilirler.

Kedi Çiftleşmesi

Ev kedisinin çiftleştirilmesi:

Evcil dişi kedinizin çiftleşmesi için 18. Ayını doldurmuş olması gerekir. Çiftleştirilecek kedilerin sağlıklı olduğunu çiftleşmeye hazır olduğunu anlamak için mutlaka bir veterinere gösterilmesi gerekir.

 • Ev kedi çiftleşmesi için ortamın sakin olması gerekir. Ev kedisi yabancı bir kedi ile çiftleştirilecek ise bu çiftleşme zaman alabilir dişi kedinin yabancı erkek kediye alışması gerekli olur. Evde kedilerin birleşmesinde erkek kedi evinde uzak ortamda rahatsız olur ve çiftleşmeyi gerçekleştiremez.  Bu nedenle dişi kedinin erkek kedinin evine götürülmesinde erkek kedi kendine uygun bir ortam hazırlar.
 • Çiftleştirilmek istenilen kedilerden dişi olanının sakin olması ve erkek kedinin başını yalamasına izin vermesiyle çiftleşmeye hazır oldukları anlaşılır.
 • Çiftleşecek kediler uygun ortam olduğunu anladıklarında çiftleşmeyi gerçekleştirirler, çiftleşme sonunda erkek kedi dikenli olan penisini sert çıkarması nedeniyle dişi kedinin canının yanmasına sebep olur. Fakat bu hareket dişi kedinin yumurtalarını bırakması için ve dişi kedinin vajinasının uyarılması için gerekli olan harekettir.
 • Evcil kedinin bu çiftleşmeden sonra devam eden günlerde hala kızgınlığı geçm]]> Kedi Türleri https://www.kedi.gen.tr/kedi-turleri.html Thu, 25 Oct 2018 06:56:34 +0000 Kedi Türleri, Kediler genellikle tüylü, küçük evcilleştirilmiş etobur memelidirler. Kedigiller cinsinden gelir, insanlar kedilerin arkadaşlığına, haşarat ve evdeki zararlılarını avlayabilme yeteneğine önem verir Kedi Türleri, Kediler genellikle tüylü, küçük evcilleştirilmiş etobur memelidirler. Kedigiller cinsinden gelir, insanlar kedilerin arkadaşlığına, haşarat ve evdeki zararlılarını avlayabilme yeteneğine önem verir. Küçük ve sevimli hayvanlar olmasından dolayı çoğu insan evinde beslemektedir. Kedilerin bir çok türleri bulunmaktadır.

  Kedi TürleriKedi türleri:

  • Burmese: Çok değişik sesler çıkartarak yaptığı ses oyunlarıyla sahibini kendine hayran bırakır. Problem çözme yeteneği, zekası, meraklı olması ile mükemmel bir türdür. Kişilikli, dayanaklı ve başını belaya sokmaktan çekinmeyen bir hayat arkadaşı arayanlar için ideal bir kedidir. Kısa tüylü olmasından dolayı tüylerinin temizliği de oldukça kolaydır, sentetik bir bez veya bakım eldiveniyle yapılan sıkıca bir ovalama sonucu tüyleri oldukça kolay temizlenir.
  • Amerikan Curl: Hayata pozitif bakışlarıyla ve meraklı davranışlarıyla hemen dikkat çekerler. Asil ve mantıklı bir kişiliğe, mükemmel sezgilere ve akılcı bir duyarlılığa sahiptirler. İpeksi, yumuşak ve parlak olan tüyleri orantılı ve düzenli tıraş edildiğinde sağlıklı bir görünüm kazanır.
  • Amerikan Bobtail: Her kedi seven kişinin kalbine hemen girmeyi başarırlar. Kişilikleri anlatılamıyacak kadar mükemmeldir. Hareketli, canlı, zeki, tatlı ve sevgi doludur. Başı geniş, güçlü çeneleri vardır, bacakları kısa ve oldukça kemiklidir,kuyruğu esnek ve pon pon gibi yada sivri uçludur.
  • Bombay: İçine kapanık ve sessiz görünse de ev ortamıyla gerçekten ilgilidir. Kendi içinde Sevgi dolu olmasına rağmen pek belli etmez. Yuvarlak patileri, uzun bacakları, düz kuyruğu ve saten gibi kısa parlak tüyleri ile kusursuz bir vücut yapısı vardır. Mümkün olursa haftada bir yıkanmalı ve fırçalanmalıdır.
  • Birman: Birman duygusal, edepli,enerji dolu ve oyuncudur. Birman kedisinin hayranlık uyandıran yüz ifadesi ve gözleri ister vahşi olsun, ister evcil onu diğer kedilerden ayırır. Birman kedisi uzun tüyleri sahiptir, bu tüyleri iyi durumda tutabilmek için düzenli bakım yapılması gerekir.
  • Chinchilla: Genellikle uysal ve sakin kedilerdir, yumuşak ve melodik bir sesleri vardır. İlgi görmekten ve sevgisini belli eden bir yapısı ile sahibine sadakatle bağlanır. Chinchilla günlük olarak, her gün en az on beş dakika fırçalanmalıdır, aksi halde tüyleri kolayca karışıp düğümlenir.
  • Devon Rex: Canlı, sevecen ve hareketli kedilerdir. Diğer köpek ve kedilerle oynamayı oldukça severler fakat yalnız kaldıklarında durgunlaşabilirler. Diğer kedilere göre sahiplerine daha sadık olurlar, ev ve apartman ortamına kolaylıkla alışırlar. Ev ortamında balık ve et ile beslenmeyi tercih etse de ev ortamı dışında da kolay kolay aç kalmaz. Kulaklarının oldukça büyük ve dışa dönük olmasından dolayı Kulak enfeksiyonu kapma riski oldukça yüksektir, bunun için düzenli olarak veteriner kontrolüne gitmesi gerekir.
  • Van Kedisi: Canlı, zeki, insana bağlı bir yapıya sahiptir. Van kedisi iyi bir avcı olmanın yanı sıra suda yüzmeyi ve suyla oynamayı seven tek kedi türüdür. Oynamayı sevmesine rağmen kucağa alınmaktan pek hoşlanmaz. Kendini temizlemekte büyük bir titizlik gösterir. Günlük yapılan fırçalamalar yeterlidir, yazın diğer kediler gibi tüy değişimi yapar ve tüyleri yaz döneminde azalır. Kışın tüyleri tekrara eski rengini ve şeklini alır.
  • Tiffanie Kedisi: Dışa dönük, nazik, sevecen, inanılmaz yumuşak huylu kedilerdir. Sahibine bağlı, sahibinin duygularını anlayan hassas bir yapıya sahiptir. Bazıları tam bir kucak kedisidir. Kapı açmak gibi problemlerin üstesinden oldukça kolay gelir, ilgi çekmekten oldukça hoşlanır, gün boyu sahibinin peşinden koşar. Meraklı yapıları evden çabuk uzaklaşmalarına ve kaybolmalarına neden olabilir. Yarı uzun tüylere sahiptirler diğer kediler kadar bakım gerektirmez. Tüylerinin bakımı için d]]> Kedi Balığı https://www.kedi.gen.tr/kedi-baligi.html Thu, 25 Oct 2018 18:03:15 +0000 Kedi balığı; köpek balığı familyasına ait bir tür olarak bilinmektedir. Sahip olduğu ağız yapısından ve kedi bıyığına benzeyen ağzındaki dokungaçları sebebiyle bu isim verilmiştir. Genellikle kurşini renktedirler. Kedi balığı; köpek balığı familyasına ait bir tür olarak bilinmektedir. Sahip olduğu ağız yapısından ve kedi bıyığına benzeyen ağzındaki dokungaçları sebebiyle bu isim verilmiştir. Genellikle kurşini renktedirler. Kıyı bölgelerde deniz dibine yakın yerlerde yaşamaktadırlar. 20-60 metre arası kayalık ve taşlık alanların arasında yüzerler. Tropik iklimlerde, ılık denizlerde Akdeniz ve Avrupa kıyılarında bol bulunur. Boyları 80-150 cm. arasında değişmektedir. Akvaryumcuların sıklıkla tercih ettiği bir balık türüdür. Ve son derece hareketli balıklardır. Küçük ve omurgasız canlılarla beslenirler. 

Kedi Balıklarının Üç Çeşidi Vardır,

Benekli kedibalığı: Boyları 6-7 cm. kadardır. Akvaryumda süs balığı olarak beslenirler. Ana yurdu Güney Amerika ve Brezilya'dır. Benekli kedi balığının gövdesi yeşil ve sarı-siyahtır. Kuyruğunda siyah lekeler bulunmaktadır. Karın ve anüs yüzgeçleri saydamdır.

Büyük kedibalığı: Akdeniz ve Avrupa kıyılarında yaşayan, boyları 60-120 cm. arasında değişen bir kedi balığı türüdür. Derisinin üzerinde büyük benekler vardır. Bu balığa büyük sakızlevreği de denir. Yaklaşık olarak 8 kg. ağırlığa ulaşabilirler.

Küçük kedibalığı: Avrupa ve Akdeniz kıyılarında yaşayan, boyları 50-80 cm. arasında değişen kedi balığı türüdür. Yaklaşık 2 kg. ağırlığa ulaşabilirler. Bu balığa küçük sakızlevreği, bazı bölgelerde de benekli köpek balığı da denir.

Kedi balıkları insanlar için zararlı değillerdir. Sürüler halinde yaşayan deniz canlılarıdır. Kedi balıklarının derisi pütürlüdür. Bu sebeple eski çağlarda marangozlar zımpara olarak kullanırlardı. Balıkların ciğerinden çıkartılan yağ da sanayide kullanılırdı. İnce, uzun ve kıvrak bir yapıya sahiptirler. Kafaları küt şeklindedir. Ağızları aşağıya dönüktür. Kafalarına oranla gözleri büyük ve siyah renktedir. Solungaç yarıkları ve dişleri küçüktür. Bu balıklarda beş çift solungaç yarığı bulunmaktadır.  Göğüs yüzgeçleri kanat şeklinde geriye dönük ve büyüktür. Karın yüzgecinin gerisinde de iki sırt yüzgeci yer almaktadır. Yaşam süreleri yaklaşık olarak 19-20 yıldır.

Kedi BalığıKedi balıklarının yumurtlama dönemleri:

Üreme dönemlerinde kuma yuva yaparak buraya yumurtlarlar. Uzun süren bir yumurtlama dönemidir. 20 saate kadar uzayabilmektedir. Tek seferde 1000 yumurta bırakabilirler. Yumurtaların sahip oldukları özellik sebebiyle hemen dibe batarak yuvaya yerleşirler. Yumurtlama dönemleri Mart ve Nisan aylarıdır. Yumurtaları dikdörtgen şeklinde olup, yumurtalardan iplik şeklinde uzantıları bulunur. Bu uzantılar sayesinde yosunlara ve taşlara yapışırlar. Ergin hale çok benzeyen yavrular yaklaşık 16 cm. uzunluktaki yumurtadan çıkarlar. Kedi balıkları, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından nesli tükenmeye yakın türler arasındadır. 

Kedi balığının akvaryum ortamında yetiştirilmesi ve bakımı

Kedi balıkları akvaryum ortamına çabuk adapte olabilen türler arasındadır. Bu balıklar hem etçil hem de otçuldur. Ayrıca yem konusunda seçici değildirler. Yaşadığı alanda yanındaki türlerin boyutuna göre davranışları değişebilmektedir. Çünkü ağzına sığabilecek balıkları yeme riski vardır. Genellikle kendi boyutundaki türlerle bakılması tavsiye edilir. Akvaryumdaki suyun sıcaklığı 20 santigrat derece olması uygundur. Kedi balıkları büyük hacimli akvaryumlarda beslenmeleri gerekmektedir. 2000 litrelik hacimli akvaryumlar tavsiye edilir.
]]> Kedi Gözü Makyajı https://www.kedi.gen.tr/kedi-gozu-makyaji.html Fri, 26 Oct 2018 06:23:02 +0000 Kedi gözü makyajı, İngilizce en yaygın olarak kullanılan ismi ile cat–eye kadınlar arasında çok yaygın bir şekilde kullanılan bir makyaj türüdür. Bu makalemizde sizlere kadınların muhteşem bakış için gözlerine uygu Kedi gözü makyajı, İngilizce en yaygın olarak kullanılan ismi ile cat–eye kadınlar arasında çok yaygın bir şekilde kullanılan bir makyaj türüdür. Bu makalemizde sizlere kadınların muhteşem bakış için gözlerine uyguladıkları kedi gözü makyajı hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız. Özellikle özel günlerde ve defilelerde sık sık tercih edilen bu makyaj oldukça yaygındır. Daha çok öne çıkan ve dikkat çeken gözler isteyen bayanların tercih ettiği bu makyajın yapımı biraz zaman almaktadır. Günümüzde trend olarak olduğu yerini koruyan kedi gözü makyajı kadınların vazgeçilmez tercihlerinin başında gelmektedir.

Bu yıl doğal ten rengi tonlarını barındırması ve sade olması sebebi ile hakim makyaj türü olan fresh makyajı da beraberinde tamamlayan bu kedi gözü makyajı için dikkat edilmesi gereken hususların olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de ilk defa uygulayan bayanlar için üzerinde sık sık duracağımız bir takım konular bulunacaktır. Kadınların bu konulara dikkat etmeleri halinde çok rahat bir şekilde kedi gözü makyajını uygulayabileceğini söylemek mümkündür. Bu sebepten ötürü makalemizde özellikle üzerinde sık sık durduğumuz yerleri dikkatli okumaları gerekir. Zira makyajı uygulayacakları esnada yapılacak olan en ufak bir hata olumsuz sonuçlara neden olmaktadır.

Kedi Gözü Makyajı İçin Doğru Malzeme Kullanımı

Kedi gözü makyajı yapmak ya da yaptırmak isteyen bayanların dikkatli davranması gereken birçok husus bulunmaktadır. Bu hususlardan en önemlisi de doğru malzeme kullanımının önemidir. Zira kişi bu makyajı uyguladıktan sonra kalitesiz, kötü ve adi ürünler ya da malzemeler kullanması halinde olumsuz sonuçlar yaşanması söz konusudur. Zira kedi gözü makyajı için gerekli olan güzellik malzemelerinin kalitesinin düşüklüğü beraberinde bir takım cilt hastalıkları ve göz rahatsızlıklarına yol açabileceğini söyleyebilir. Bu tehlikeye maruz kalınmaması açısından kedi gözü makyajı yapmak isteyen kadınların daha hassas davranmaları ve dikkatli olmaları gerekir. Aksi halde güzelliklerini pekiştirmek isterken sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmaları söz konusu olabilir. Bu konu hakkında uzmanlar tarafından birçok uyarıda bulunmaktadır.

Kedi gözü için kullanılması gereken malzemeleri sizlere önerebiliriz.

İnce uçlu fırça kullanmak isteyenler için:

 • Golden Rose
 • Dior

İnce uçlu fırça yerine kalem kullanmak isteyenler için ise;

 • Maybelline
 • Artdeco  ve benzeri ürünleri tavsiye edebiliriz.

Yukarıda örnek olarak vermiş olduğumuz ürünlerin dışında piyasada satılan kalitesiz ürünleri kullanmanız tehlike yaratabilir. Sağlınızı için bu ürünlerin kullanmanızda fayda var.

Kedi Gözü Makyajı

Kedi Gözü Makyajı Yapımı

İlk defa yapan bayanlar için fırça türü olan ürünleri kullanmalarını tavsiye etmekteyiz. Bunun ile birlikte takma kirpik kullanmak da mümkündür. Şimdide sizlerle kedi gözü makyajının nasıl yapıldığını belirtelim.

 • Kirpiklerinizde boşluk bulunmaması adına kirpik çizgisinin altına siyah göz kalemini uygulayın.
 • Gözünüzün ortasından başlayıp göz kapağının kenar kısmına doğru aylaynırı kullanın.
 • Ardından kirpiğin hazasında yine ön tarafın da linerlenmesi gerekir.
 • Kaşınızın altına yapıştıracağınız  post itler sayesinden doğru bir şekilde hizalamanız mümkündür. Eli titreyen kimselere bu durumu öneririz.
 • Göz kenarının üst kısma kirpik çizgisi ile dik kesişen bir çizgi çekip içini doldurmanız gerekir. Sonrasında da çizgiyi aşağıya doğru kalınlaştırın.
]]>
Kedi İsimleri https://www.kedi.gen.tr/kedi-isimleri.html Fri, 26 Oct 2018 18:26:34 +0000 Kedi isimleri, günümüzde geniş bir yelpazeye sahip. Kedilerin sahipleri tarafından isimlendirilip çağırılma şekilleri, zamana göre ne kadar zenginleşse de ''Tekir, Pamuk'' gibi adlar, kedi isimleri denilince ilk akla Kedi isimleri, günümüzde geniş bir yelpazeye sahip. Kedilerin sahipleri tarafından isimlendirilip çağırılma şekilleri, zamana göre ne kadar zenginleşse de ''Tekir, Pamuk'' gibi adlar, kedi isimleri denilince ilk akla gelenlerdir.  Cinsine, rengine ve huyuna göre türlü türlü isim konulan kediler, zamanla adlarıyla hemhal bir şirinlikte olduğu da gözardı edilmemelidir.

Kedi İsimleriKedi isimleri:

 • Minnak
 • Şerafettin
 • Sibiro
 • Kayle
 • Afacan
 • Kedibör
 • Dantel
 • Entel
 • Dalyan
 • Düdük
 • Obur
 • Kırpık
 • Züppe
 • Norma
 • Amazon
 • Noum
 • Yüssük
 • Zülüf
 • Kara kız
 • Kara oğlan
 • Sarmaşık
 • Süpürge
 • Turşu
 • Kokarca
 • Mistik
 • Mis
 • Masum
 • Milat
 • Bebeto
 • Kıl kuyruk
 • Kuyruk
 • Uzun kuyruk
 • Parmak kedi
 • Alex
 • Sabbah
 • Seyfettin
 • Kaşağı
 • Kaşık surat
 • Matmazel
 • Madam
 • Obez
 • Kırıntı
 • Uzay
 • Kınalı
 • Kezban
 • Ökkeş
 • Derviş
 • Maviş
 • Kuka
 • Eva
 • Nane
 • Edibe
 • Tüylü
 • Karanfil
 • Karagül
 • Kediman
 • Sabah
 • Pudra
 • Kudra
 • Erik
 • Eso
 • Mami
 • Marul
 • Mercan
 • Maki
 • Mars
 • Memo
 • martin
 • Mine
 • Mert
 • Maymun
 • Zeytin
 • Zaza
 • Harman
 • Gaste
 • Haydar
 • Putana
 • Puti
 • Topiş
 • Toprak
 • Kahve
 • Pisi pisi
 • Pisik
 • Piso
 • Peter
 • Balon
 • Baba
 • Badi
 • Badem
 • Mırmır
 • Milka
 • Minnoş
 • Kuzu
 • Kara
 • Kırmızı
 • Kokuş
 • Kadir
 • Kete
 • Kerim
 • Kurt
 • Kestane
 • Kontes
 • Gümüş
 • Gölge
 • Gece
 • Leyli
 • Yaren
 • Yağmur
 • Şapşik
 • Şemsettin
 • Şems
 • Feyz
 • Fafi
 • Sofi
 • Derviş
 • Dede
 • Hüsnü
 • Jale
 • Cici
 • Cemil
 • Canik
 • Cem
 • Bebek
 • Bora
 • Bozkurt
 • Bulut
 • Fıstık
 • Hümeyra
 • Benekli
 • Köfte
 • Tırmık
 • Kaymak
 • Kavun
 • Kepçe
 • Zuzu
 • Yoğurt
 • Zeytin
 • Paşa
 • Lokum
 • Tarçın
 • Terasa
 • Şaşkın
 • Miço
 • Gırgır
 • Kurabiye
 • Lütfü
 • Hamham
 • Yavru
 • Üzüm
 • Zengin
 • Pamuk
 • Pati
 • Kedoş
 • Gofret
 • Venüs
 •  Pakize
 • Kısmet
 • Çakı
 • Zeyno
 • Zemzem
 • Tamer
 • Tertip
 • Taso
 • Bal göz
 • Macun
 • Markut
 • Şiir
 • Gazel
 • Zahir
 • Tonbik
 • Rıza
 • Tontiş
 • Talat
 • Temiz
 • Pir
 • Pepe
 • Şakir
 • Şuşu
 • Sarman
 • Sarı
 • Sevimli
 • Sepet
 • Sevgi
 • Samur
 • Havuç
 • Susam
 • Felix
 • Patik
 • Hamza
 • Peynir
 • Pilli
 • Tertip
 • Alacakaranlık
 • Pert
 • Kemal
 • Hulusi
 • Sucuk
 • Sosis
 • Karamel
 • Dante
 • Kedican
 • Nazlı
 • Simit
 • Akça
 • Siyami
 • Astro
 • Asiye
 • Maviş
 • Tülbent
 • Pakize
 • Patron
 • Harman
 • Ersin
 • Kariha
 • Kalamar
 • Neşeli
 • Zıpzıp
 • Huysuz
 • Keçican
 • Kemer
 • Kara Murat
 • Yavrimu
 • Sade
 • Semih
 • Somuncu
 • Süt
 • Zirzop
 • Zamane
 • Zilli
 • Kartopu
 • Kaşmir
 • Yün
 • Bitli
 • Kiro
 • Perilice
 • Kral
 • Uykucu
 • Uyuz
 • Maymuncuk
 • Çorap
 • Çeri
 • Çakmak
 • Çöl
 • Tembel
 • Kedi Dili Tatlısı https://www.kedi.gen.tr/kedi-dili-tatlisi.html Sat, 27 Oct 2018 10:42:49 +0000 Kedi Dili Tatlısı, Öncelikle özel günlerde ve toplantılarda hazırlanışı çok kolay aynı zamanda çok pratik çok lezzetli ve hafif bir tatlı seçenekleri arasında yerini alan kedi dili tatlısının malzemelerini yazalım. Kedi Dili Tatlısı, Öncelikle özel günlerde ve toplantılarda hazırlanışı çok kolay aynı zamanda çok pratik çok lezzetli ve hafif bir tatlı seçenekleri arasında yerini alan kedi dili tatlısının malzemelerini yazalım.

  Kedi Dili Tatlısı İçin Malzemeleri,
  • 2 paket kedi dili bisküvisi
  Kedi Dili Tatlısı Muhallebisi İçin
  • 4 su bardağı süt
  • 5 yemek kaşığı un
  • 5 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 paket vanilya
  • 1 yemek kaşığı nişasta
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  Kedi Dili Tatlısı Üzeri İçin Malzemeler
  • Yeteri kadar çikolata sosu 
  • süt
  • Hindistan cevizi
  Kedi Dili Tatlısı Bisküvileri Islatmak için
  • 2 yemek kaşığı margarin
  • 1 su bardağı süt
  Kedi Dili TatlısıKedi Dili Tatlısı Hazırlanışı,

  Kedi dili tatlısının yapılışı için öncelikle derince bir tencere alarak hazırlamış olduğumuz süt, un ve şekeri karıştırarak kısık ateşte muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirilir. Hazırlanan karışım kaynamaya başladığı zaman içerisine tereyağı ilave ederek tereyağı eriyene kadar kısık ateşte karıştırılır. Daha sonra hazırlanan karışım içerisine vanilya ve nişasta ilave edilerek karıştırılır. Ve hazırlanan kedidili tatlısının muhallebisi bir kenara alınarak soğuması beklenir bu sırada kedi dili bisküvileri teker, teker süte batırılarak yumuşak olması için ıslatılır. Islatılan ve yumuşayan kedi dilleri bisküvileri genişçe bir borcama dizilerek süt ile karıştırılan bisküvilerin sütü iyice emmesi sağlanır. Daha sonra tatlının sosu için çikolata sosu hazırlanarak bir kenara alınır hazır çikolata sosu kullanılacağı için çikolata sosu tarifine göre hazırlanır ve hazırlanan çikolata sosu soğuması için bir kenara alınır. Çikolata sosunun sıcak dökülmesi tatlının hamur olmasına neden olur bu nedenle soğuk dökülmesi çok önemlidir. Hazırlanan muhallebi bisküvilerin üzerine eşit şekilde dökülür. Son olarak çikolata sosu da kedi dili tatlısının üzerine yine eşit şekilde dökülerek buzdolabına alınır. 1-2 saat buzdolabında dinlenmesi için bekletilir. Üzerine son olarak hindistan cevizi ile süslenerek servise sunulur.

  Afiyet olsun...
  ]]>
  Yeni Doğmuş Kedi https://www.kedi.gen.tr/yeni-dogmus-kedi.html Sat, 27 Oct 2018 21:02:24 +0000 Yeni Doğmuş Kedi, bakımı aslında büyük kedilerden çok da farklı değildir. Sadece bu dönemde kediler daha hassas olduğu için bakım rutinlerinizi sıklaştırmanız ve daha dikkatli olmanız gerekmektedir. İlk olarak yeni doğan Yeni Doğmuş Kedi, bakımı aslında büyük kedilerden çok da farklı değildir. Sadece bu dönemde kediler daha hassas olduğu için bakım rutinlerinizi sıklaştırmanız ve daha dikkatli olmanız gerekmektedir. İlk olarak yeni doğan kedinin anneden ayrılmaması ve en az iki ay 60-70 gün kadar süre boyunca anneyle kalması gerekmektedir. İster evde ister bahçede isterse sokakta olsun kedilerin ilk iki ay anneden ayrı kalmaması gerekmektedir. Bu sayede kedi hem bedensel hem de ruhsal gelişimini tamamlayacaktır. 

  Yeni Doğmuş Kedinin Beslenmesi 

  Eğer anne kedi varsa zaten anneden beslenecektir. Anne sütü alamayacak ve sizin sayenizde beslenecek olan yavru kedinin süt ihtiyacını gidermek için veterinerlerde satılan yavru kedi tozlarından alınız. Bu sayede bebek kedinin daha sağlıklı olması ve hastalıklara karşı bağışıklık sistemi kazanmış olacaktır. Marketlerde satılan sütler sadece karın doyurucu olurken bu toz sayesinde yavru kedi daha sağlıklı olacaktır. Bu tozu suyla karıştırarak bir kedi biberonuna dökün ve kediye verin. Eğer kedi biberonu ağzında tutamayacak durumda ise, şırınga yardımıyla da ağzına boşaltabilirsiniz. Yine yakın bir veteriner hekim varsa kedinizin beslenmesi için kaç haftalık olduğunu belirterek beslenme taktikleri alabilirsiniz. 


  Yeni Doğmuş KediYeni Doğmuş Kedi Aşıları 

  Yeni doğmuş kediler için dikkat edilmesi gerekenlerden biri de aşı akviminin oluşturulmasıdır. Bu sadece kedinin sağlığı için değil, sizin sağlığınız için de çok önemlidir. Kedi 6 ve 8 hafta arasında iç parazit aşıları yaptırılmalıdır. Bu yolla kedi de iç parazitlerden uzaklaştırılır. Aynı zamanda toksoplazma, dış parazitler, herpes virüsü aşıları ve karma aşılar ve pek çok aşılar yapılacaktır. Bunlar zaten size aşı karnesiyle beraber takibini yapabileceğiniz şekilde veteriner heim arafından size verilecektir. Bu nedenle yavru kedinizi ilk muayene için mutlaka bir sorun oluşmadan önce kontrole götürün. 

  Yeni Doğmuş Kedi Bakımı 

  Yeni doğan kedi için ilk yapmanız gereken, onu soğuktan korumak olacaktır. Sıcak ve temiz bir ortama olması kediniz için idealdir. Kedinizin dışkısını kontrol ederek, kanlı bir görünüm olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Kedinin temiz bir yerde tutulması da önemlidir. Yeni doğan kedilerde oluşan en büyük sorunlardan birisi gözlerde oluşan enfeksiyonlardır. Bir göz kremi alarak kedinizin göz çevresin sorun olmasa bile sürünüz. Genel olarak yapılacaklar bu şekildedir. Siz yine de kedi bakımı için yakın veteriner hekimden destek almayı unutmayın. Her insan farklı farklı olduğu gibi kedilerde de böyle olacaktır. Sağlıklı patili günler için biraz sabırlı olmak gerekmektedir. 
  ]]>
  Kedi Yaşı https://www.kedi.gen.tr/kedi-yasi.html Sun, 28 Oct 2018 19:01:40 +0000 Kedi Yaşı, Genellikle insanlar arasında yaygın olan hatalı bilgilerden bir de her bir yılın kedi yaşında yedi yıla karşılık geldiğidir. Bu bilgi yanlıştır çünkü kedilerin yaşlanması ilk iki yıl içinde çok hızlı bir Kedi Yaşı, Genellikle insanlar arasında yaygın olan hatalı bilgilerden bir de her bir yılın kedi yaşında yedi yıla karşılık geldiğidir. Bu bilgi yanlıştır çünkü kedilerin yaşlanması ilk iki yıl içinde çok hızlı bir şekilde gerçekleşir.

  Yavru bir kedi ilk yaşında on beş yaşındaki bir insanın gelişimine paralel olarak yaşlanır. ikinci yılın sonunda yirmi dört insan yaşına ulaşmıştır. Sonraki dönemdeki her yıl ise yaklaşık dört kedi yılına karşılık gelmektedir. Buna göre beşinci yılın sonunda bir kedi, kedi yaşına göre otuz altı yaşını tamamlamıştır.İlginç bir notda sokak kedilerinin iki kat hızlı yaşlandığıdır.

  Kedi Yaşı Öğrenme Yolları,

  Diş: Dişler yaş belirten en iyi göstergelerdir. Yaşlı kedilerin dişleri genç kedilere nazaran daha kirlidir. 

  Yavru bir kedinin ilk dişleri ikinci ve dördüncü haftalar arasında çıkar. Kalıcı olan dişler ise dördüncü ayda oluşur. Buna göre kedinin ağzında ki dişler beyaz ve kalıcı ise birinci yaşı içinde olduğunu gösterir. Dişler üzerinde sararma gözleniyorsa bir veya iki, tüm dişlerde görünen tatar tabakası ise üç ila beş yaşlarındaki bir kediyi işaret eder. dökülmüş dişlerin varlığı ise kedinin yaşlı olduğunu gösterir.

  Kas formu: En aktif hallerinde olan genç kedilerin bütün kasları açık olarak belirgindir. daha yaşlı kedilerde ise sarkan deriler, belirgin kemikler ve çıkıntı yapmış omuz başları bulunur.

  Kedi YaşıKürk: Genç kedilerin genellikle yumuşak tüylü iyi gözüken kürkleri vardır. yaşlı kedilerin kürkleri ise daha kalın  ve sıktır. Erişkin kedilerde beyaz veya gri tüyler görülür.

  Gözler: Parlak, temiz ve akıntısız gözler genç kedilerde olur. kedilerin gözünde görülen bulutsu tabaka on ikinci yıl civarında ortaya çıkar. İncelenen gözün iris durumu da önemlidir. Yaşlı kedilerin gözlerindeki pürüzler genç kedilerde gözükmez, genç kedilerin irisleri oldukça düzdür.

  Kedi Yaşı; Genel olarak kediler taşıdıkları genetik özellikler ve sahipleri tarafından gösterilen ihtimam dahilinde oldukça uzun ömürlüdür. En uzun belgelenmiş kedi yaşı otuzdur. Pek çok kedi yirmili yaşlarını görmeyi başarmıştır. Sokak kedileri ise hastalık, kazalar vb. ölümcül durumlar da göz önüne alındığında onuncu yıllarına zor ulaşabilmektedir.
  ]]>
  Yavru Kedi Ne Yer https://www.kedi.gen.tr/yavru-kedi-ne-yer.html Mon, 29 Oct 2018 08:04:07 +0000 Yavru Kedi Ne Yer, Yavru kedinizi eve ilk getirdiğinizde en iyi yöntem, onu daha önce alışmış olduğu mamayla beslemektir. Bütün kedi mamaları aynı değildir; örneğin bazılarının içeriğinde bulunan ham maddeler diğer m Yavru Kedi Ne Yer, Yavru kedinizi eve ilk getirdiğinizde en iyi yöntem, onu daha önce alışmış olduğu mamayla beslemektir. Bütün kedi mamaları aynı değildir; örneğin bazılarının içeriğinde bulunan ham maddeler diğer mamalarda bulunanlardan çok daha yüksek kalitededir.Bu nedenle yavru kedinizin mamasını veteriner hekiminizin önerdiği başka bir mamayla değiştirmek isteyebilirsiniz. ancak bu değişikliği yapmak için 5 ila 7 günlük bir süreye ihtiyacınız olacaktır. Veteriner hekiminizin size bu konuda önerileri olacaktır. Önerilen mama onun tek maması oluncaya dek yeni mamanın oranını arttırıp eski mamasının oranını azaltarak eski/yeni oranının değiştirmelisiniz.

Tahmin edeceğiniz gibi, bir yavru kedinin midesi küçücüktür, bu nedenle başlangıçta düşük miktarda, ancak sık öğünlere ihtiyacı vardır. Bu kediniz 6 aylık oluncaya dek her gün neredeyse 4 defa temiz bir kaba taze mama koymanız anlamına gelir.

Yavru kedi ne yer 

Servis edilmesi oldukça kolay olan kuru mama veya konserve şeklinde sunulan bir hazır yavru kedi maması yavru kedinin ihtiyacı olan bütün mineral ve vitaminleri sağlar. Hangi mamayı kullanmanız gerektiğinden emin olamıyorsanız veteriner hekiminiz evcil hayvanınız için en uygun mama konusunda size tavsiyeler verecektir. Fakat seçtiğiniz mama hangisi olursa olsun paket üzerinde yazan beslenme miktarlarına uygun olarak kullanmalı ve yavru kedinize normalden fazla mama vermemeye dikkat etmelisiniz.

Yavru Kedi Ne YerBeslenme Konusunda Az Bilinenler

Yavru Kedi Ne Yer sorusu yanında yavru kedi ne yemez ya da ne içmez sorularını beraberinde getirir. İster inanın ister inanmayın,yavru kediler süte ihtiyaç duymazlar. Üstelik bazı kedilerde inek sütü ishale sebep olabilir. Bu nedenle yavru kedinize biraz süt vermek isterseniz özel olarak formüle edilmiş kedi sütü verebilirsiniz. Ayrıca mutlaka yavru kedinizin kabında her zaman temiz içme suyu bulunmasına dikkat edin. Yeteri kadar su içmediğinden şüpheleniyorsanız bunun nedeni  kedinizin sudaki kimyasalların tadını almış olması olabilir. Bu yüzden yavru kedinize şişe suyu vermeniz gerekir. Bazı kediler damlayan musluklar veya su pınarları gibi akan su kaynaklarından su içmeyi tercih edebilir. Bu yüzden özellikle kediler için tasarlanmış olan su pınarlarından edinebilirsiniz. Ve unutmayın ki gevrek ve kuru bir mamayla beslediğiniz yavru kedinize bol bol temiz su vermeniz zorunludur.

Yavru kedinizin hafif bir sindirim sorunu varsa ya da bir tüy yumağı kusması gerekiyorsa, yediği çimlerle kendi kendine midesini bulandırabilir. Bu son derece doğaldır ve endişelenecek herhangi bir durum yoktur. Ancak kusma devam ederse ve başka belirtiler de görülmeye başlarsa veteriner hekiminize danışmanız gerekir.
]]>
Dişi Kedi İsimleri https://www.kedi.gen.tr/disi-kedi-isimleri.html Mon, 29 Oct 2018 08:36:42 +0000 Dişi kedi isimleri, Sevimli dostlar için birbirinden eğlenceli isimlerin bazıları erkek kedilere konulan isimlerle aynı olabiliyor. Ünisex olan isimlerin dışında dişi kedilere konulacak isimlerin bir listesini sizler i Dişi kedi isimleri, Sevimli dostlar için birbirinden eğlenceli isimlerin bazıları erkek kedilere konulan isimlerle aynı olabiliyor. Ünisex olan isimlerin dışında dişi kedilere konulacak isimlerin bir listesini sizler için sıraladık. Sevimli kedilerin şirinliklerine şirinlik katan lakaplar ve adlar kedilerin nitelikleri için zamanla bir ipucu teşkil ediyor.

Dişi Kedi İsimleriDişi kedi isimleri:

 • Pakize
 • Ufaklık
 • İpek
 • Zeze
 • Duman
 • Paris
 • Bihter
 • Mercan
 • Temmuz
 • Haziran
 • Ponçik
 • Üzüm
 • Minnak
 • Lusi
 • Alice
 • Misket
 • Mişha
 • Sultan
 • Kömür
 • Asuman
 • Tina
 • Sindi
 • Gölge
 • Tarçın
 • Renk
 • Rabiş
 • Nahila
 • Kiremit
 • Bulut
 • Milana
 • Cancan
 • Canan
 • Sevgilim
 • Lilu
 • Zerrin
 • Susi
 • Koko
 • Mayıs
 • Mayda
 • Şimal
 • Çirkin
 • Cano
 • Mino
 • Kido
 • Elly
 • Hurma
 • Kayısı
 • Şoki
 • Pıcır
 • Eylül
 • Leydi
 • Linda
 • Misi
 • Ponpon
 • Toprak
 • Fırfır
 • Mestan
 • Aşkım
 • Bordo
 • Çikita
 • Güneş
 • Cümbüş
 • Betiş
 • Betüş
 • Tonton
 • Joyi
 • Kırpık
 • Minnoş
 • Süslü
 • Gülsu
 • Güllü
 • Fadik
 • Sudiş
 • Badem
 • Fato
 • Nebahat
 • Nane
 • Pisipisi
 • Pekmez
 • Minka
 • Yeşilcik
 • Reyhan
 • Ceylan
 • Gelincik
 • Pırasa
 • Şukufe
 • Milka
 • Minik
 • İrem
 • Miyav
 • Peluş
 • Kirloş
 • Pinpon
 • Bıcırık
 • Bahar
 • Köfte
 • Pia
 • Pisi
 • Ponpon
 • Pink
 • Kur
 • Yağmur
 • Kurabiye
 • Zencefil
 • Pufuduk
 • Kika
 • Zuzu
 • Kara kız
 • Maviş
 • Pembe
 • Zeyno
 • Mia
 • Maye
 • Meral
 • Fıstık
 • Tarçın
 • Karamel
 • Kuzu
 • Şukufe
 • Şanslı
 • Şeyma
 • Kontes
 • Mızrmır
 • Paticik
 • Hanımefendi
 • Menekşe
 • Cimcime
 • Ceyda
 • Janjan
 • Kınalı
 • Kafi
 • Ruj
 • Marla
 • Arzu
 • Gümüş
 • Gece
 • Miniş
 • Zeyna
 • Çilek
 • Mercan
 • Pamuk
 • Huysuz
 • Hırçın
 • Hayriye
 • Huri
 • Lokum
 • Prenses
 • Zilli
 • Şirin 
 • Çiçek
 • Gülbeyaz
 • Gülce
 • Şiir
 • Edibe
 • Kestane
 • Kahve
 • Kartopu
 • Meyoş
 • Naz
 • Kelebek
 • Boncuk
 • Mavi
 • Poko
 • Pati
 • Su
 • Limon
 • Lila
 • Matmazel
 • Mine
 • Madam
 • Sütlaç
 • Alice
 • Leyla
 • Leyal
 • Leyli
 • Yaren
 • Kırmızı
 • Turuncu
 • Sarı kız
 • Çino
 • Çiko
 • Çikolata
 • Patik
 • Hürrem
 • Aslı
 • inci
 • İzmir
 • İncir
 • Altın
 • Pırlanta
 • Pembiş
 • Suzi
 • Balkız
 • Miya
 • Köpük
 • Kızce
 • Papatya
 • Karmen
 • Fındık
 • Kar
 • Bayrak
 • Bilge
 • Neriman
 • Nünü
 • Serap
 • Sosis
 • Yıldız
 • Lili
 • Lulu
 • Pırtık
 • Kaju
 • Pisik
 • Marul
 • Safinaz
 • Dudu
 • Moka
 • Kimyon
 • Garip
 • Kardelen
 • Pamukçuk
 • Defne
 • Nohut
 • Nazlıcan
 • Hardal
 • Memnune
 • Hadise
 • Huzur
 • Layla
 • Müzeyyen
 • Süreyya
 • Şirine
 • Hayriye
 • Jelibon
 • Zerrin
]]>
Hamile Kedi https://www.kedi.gen.tr/hamile-kedi.html Tue, 30 Oct 2018 04:38:50 +0000 Hamile Kedi, dişi kedilerin en önemli dönemidir. Kedilerdeki hamilelik süresi ortalama olarak 7 ile 9 hafta arası sürer. Dişi bir kedinin hamile olup olmadığını anlamanın açıkça belirtileri bulunur. Bunlara dikkat ederek anl Hamile Kedi, dişi kedilerin en önemli dönemidir. Kedilerdeki hamilelik süresi ortalama olarak 7 ile 9 hafta arası sürer. Dişi bir kedinin hamile olup olmadığını anlamanın açıkça belirtileri bulunur. Bunlara dikkat ederek anlaşılması oldukça kolaydır. 

Hamile Kedi Belirtileri

Kedilerdeki hamileliğin ilk belirtileri üçüncü yada dördüncü haftada belirmeye başlar. Bazı hamile kedilerde tıpkı insanlarda da olduğu gibi ilk haftalarda bulantı ve kusma görülebilir. Kedinin ilk olarak meme uçları koyu pembe bir renk dönüşür ve şişerek daha belirgin hale gelir. Kediler hamilelik döneminde  normalden daha çok beslenmeye gereksinim duyar. O nedenle iştahında gözle görülür bir artış yaşanır. Hamile kedi yeterince beslenemediği takdirde vücudu yavru kedilerin ihtiyaçlarına öncelik vereceği için hamile kedinin sağlığında dengesizlikler yaşanacaktır. Bunun için kedinin hamile olduğu fark edildikten hemen sonra veteriner bir hekimle görüşülerek kediye uygun bir beslenme programı hazırlanılmalıdır. Beslenmenin yanı sıra hamile kediler gün içerisinde yeteri kadar su da içmelidirler. Kedilerde daha sonraki haftalarda kendilerini güvende hissetmeye daha çok ihtiyaç duymaları, annelik içgüdüsünden kaynaklı olarak artarak ilerleyen sahiplenme ve şefkat duygusunu sahipleriyle paylaşma istekleri nedeniyle daha sevecen ve daha sokulgan tavırlar takındıkları gözlenir. Hamile kedinin vücut ağırlığı arttıkça hareketleri de o oranda yavaşlayacaktır. Eğer ki kedi normal zamanlarda sokağa yada bahçeye çıkıyorsa hamileliğin ileri dönemlerinde evden dışarı çıkmamasına özen gösterilmelidir. Artan kilosunun getirdiği hareket kısıtlığı nedeniyle dışarıdaki tehlikelerden kaçmak için daha fazla risk alacaktır. Aynı şekilde ev içerisinde kendisini tehlikede hissetmesine sebep olabilecek etkenlerin ortadan kaldırılması gerekir. O nedenle hamile kedilere daha temiz, daha sakin ve stresten uzak bir ortam sağlanmalıdır. Aksi takdirde hamile kedi doğum için kendine daha güvenli bir yer arayışına girecektir. 

Hamile Kedi Doğum Süreci

Hamileliğin son haftalarına doğru kedilerin kendilerine doğum için uygun bir yer araması olağandır. Bunun için genellikle evin en sessiz ve en herkesten uzak köşesini tercih ederler. Örneğin bir elbise dolabı, geniş bir çekmece yada yatağın altı tercih edilir bir yer olabilir. Doğum için kendine ayarladığı yeri gün içinde sık sık ziyaret ederek ve ara sıra orada uyuyarak fark ettirebilir. Kedinin doğum için kendine seçtiği yer ev halkı için uygun bir alan olmayabilir. O nedenle hem ev halkının hem de kedinin rahatlığı için daha öncesinden sessiz, sakin ve hava akımı olmayan bir yer ayarlanabilir. Eğer evde doğum için uygun bir alan yoksa kedinin ve yavruların sığabileceği genişçe bir karton kutu tercih edilebilir. Karton kutunun kenarları annenin kolaylıkla girip çıkabileceği ancak yavruların tırmanamayacağı yükseklikte olmalıdır. Kutu içerisine birkaç kat temiz pamuklu çarşaf yada yumuşak havlularla kutunun zemini hazırlanabilir. Böylelikle kedi, doğum esnasında ve doğumdan sonra ev halkı tarafından sık sık kontrol edilebilir. Hamile kedinin doğum öncesi bu alana alıştırılması lazım. Çünkü doğum belirtileri kendini göstermeye başladığı zaman kediler alışkın oldukları yere gidecektir. Eğer ki hamile kedi hazırlanan kutuya yada alana yanaşmıyor ve kutuya konulduğunda içinden çıkıyorsa çok da ısrar edilmemelidir. böyle bir durumda hamile kedinin kendisini güvende hissettiği yeri seçmesine izin verilmelidir. Hamile bir kedinin doğumunun yaklaştığını memesinden süte benzer bir su gelmesinden anlaşılabilir. Ayrıca kedinin vücut ısının 38 derecenin altına düşmesi de doğumun yaklaştığının habercisidir. Kediler doğumu genelde yardım alamdan kendileri tek başına gerçekleştirir. Bazı zamanlarda da güvendikleri birinin yanlarında olmasını isteyebilirler. Doğum esnasında güçlü sesle bağırarak kasılmalar yaşayabilir. Kediler doğum esnasında belirli zaman dilimlerinde yaklaşık olarak bir saate yakın mola verirler. Bu süre olağandır fakat mola süreleri üç saatten uzun sürüyorsa kedi mutlaka bir]]> Kedi Kuyruğu https://www.kedi.gen.tr/kedi-kuyrugu.html Wed, 31 Oct 2018 02:34:35 +0000 Kedi kuyruğu, Kedilerin genel olarak kuyruk şekilleri birbirinin aynısıdır. Yapı olarak sadece Manx ve Bobkuyruk diye bilinen Japon kedilerinde iskelet sistemi farklıdır. Bunun dışında olan bütün kedi türlerinde iskelet sistemi a Kedi kuyruğu, Kedilerin genel olarak kuyruk şekilleri birbirinin aynısıdır. Yapı olarak sadece Manx ve Bobkuyruk diye bilinen Japon kedilerinde iskelet sistemi farklıdır. Bunun dışında olan bütün kedi türlerinde iskelet sistemi aynıdır. Sonuç itibarı ile iskelet sisteminin devamı kuyruklardır. Kedilerdeki iskelet sistemi iki yüz otuz kemikten oluşup, insan iskeletinden çok farklıdır. Bu farklı oluşumları sayesinde kedilerin vücudu esnek bir yapıdadır. Özellikle boyun bölgesi insan boynundan oldukça farklı bir yapıdadır. Kedilerin boynundaki bu esneklik, onlara çok geniş açı ile boyunlarını döndürme şansı verir. Bu esnek yapı sayesinde sıçrama, tırmanma ve saldırma durumlarında omuzların iyice geriye almalarını sağlayarak bedenlerini kolay bir şekilde aerodinamik bir etki kazandırır. Kedi kuyruğu, kedilerin hepsinin kuyrukları vardır. Bu kuyruklar hem dengeyi sağlamak hemde kendi aralarında işaretler ile anlaşmasını sağlar. 


Kedilerde kuyruk problemleri;

Kedilerde bulunan kuyruk kesimi bedene çok hassas dokular ile bağlantılıdır. Bu dokularda yani kuyruk sokumu dediğimiz bir yerde hasar oluşması veya zedelenmesi Kedilerde ciddi kuyruk sorunları oluşturarak enfeksiyon riskini arttırır. Kedi kuyruğu, kediler için çok önemli bir organ olduğundan korunması ve sağlıklı kalması çok önemlidir. Özellikle enfeksiyon gibi durumlarda kedi kuyruğu ağır hasarlara uğrayabilir. Enfeksiyonun ilerlemesi ve kedinin kuyruğunu kaybetme riski çok yüksektir. Genellikle zedelenme kırık vakıalarında kedi kuyruğu tedavileri hem çok zor hemde çok pahalı bir yöntemdir. Sokak kedilerinde durum ise biraz daha farklıdır. Kırılan veya zedelenen kuyruk genellikle kendiliğinden iyileşir. Ama enfeksiyon durumlarında durum farklıdır. Çünkü enfeksiyonun tedavi edilmesi şarttır. Aksi takdirde kedinin tüm vücudu enfeksiyona maruz kalarak ölümlere yol açabilir. 

Kedi KuyruğuKedi kuyruğunda bir önemli unsurda anüs bölgesinin hemen kuyruğun altında bulunmasıdır. Anüste iki tarafında iki çeşit bez bulunur. Bu bezler dışkılama işlemi esnasında bir sıvı madde salgılar ve çok kötü kokuludur. Bu sıvı madde kedilerin dışkılarını yapmasında kolaylık sağlar ve rahat bir dışkılama yapar. Ancak bu bezlerin oluşturduğu sıvıyı dışarı atamadığında dışkıda içeride kalacağından anüs bölgesinde ağrı ve kaşıntı meydana gelir. Bu durumda kediler kuyruklarını yakalamaya, ısırmaya hatta zarar vermeye başlar çünkü dışkı sıvı ile içeride kaldığından acı verir. Yinede dışkısını yapmak daha acı verdiği için yapmazlar bir süre sonra dışarı atılamayan dışkılar kabızlığa neden olarak içeride keseler oluşturur ve bu keseler şişlik meydana getirir. Bu durumda yaşadıkları ağrıdan ötürü dışkıyı iyice yapmayı reddederler ve kuyruklarına zarar vermeye başlarlar bu durumda da kuyruk zedelenip enfeksiyon kaparak yine kedinin ölümüne kadar olabilecek sorunlar ortaya çıkartabilir.
]]>
Kedi Tırnağı https://www.kedi.gen.tr/kedi-tirnagi.html Wed, 31 Oct 2018 19:14:39 +0000 Kedi Tırnağı, kedilerin günlük hayatta savunma, kaşınma, dönme, tırmanma, tırmalama ve dengede kalma için kullandıkları tırnakları, onların hayatında büyük önem arz eder. İnsanın elleri ne kadar önemli ise ked Kedi Tırnağı, kedilerin günlük hayatta savunma, kaşınma, dönme, tırmanma, tırmalama ve dengede kalma için kullandıkları tırnakları, onların hayatında büyük önem arz eder. İnsanın elleri ne kadar önemli ise kediler için de kedi tırnağı o derece önemlidir.  Evcil hayvan seven ve evinde besleyenler için vazgeçilmez bir hayvan olan kedilerin tırnakları, bazen sıkıntı oluşturabilmektedir. Bu sebeple tırnaklara çözüm için bazı yöntemler bulunmaktadır. 

Kedi TırnağıKedi Tırnağı Korunma Yöntemleri 
 • Cerrahi operasyon yapılarak kedi tırnağını sökmek bir yöntem gibi görünse de, Kesinlikle tavsiye edilmeyen ve kediye hem bedenen hem de psikolojik oldukça zararı bulunan bir yöntemdir. Kedi tırnağı çekildikten sonra, kedide yürüme bozukluğu oluşur. Kediler parmaklarına basarak yürüyen hayvanlardır. Ayak parmağının eksik olması nedeniyle bozulan yürüyüş şekli, kedide daha sonra kalça ve diğer eklemlerde sorunlara neden olur. Dışkı ihtiyacında toprağı kazarken duyduğu acı kediyi oldukça rahatsız eder. Esnemek, oyun oynamak, tırmanmak vb gibi özelliklerini kaybedecek olan kedi eğer konuşabilseydi, parmaklarının kesilmesine asla izin vermezdi.
 • Kedi tırnağına çare olarak tırnağının kesilmesi işlemi uygulanabilir. Kedi uyku anındayken ya da rahat bir haldeyken tırnak makası ile kesilebilir. Ayrıca kedi tırnağı kesiminde kullanılan giyotin tipli makaslar da kullanılabilir. Kesim yaparken tırnaklardaki pembe bölgeye dikkat etmek gerekir. Buralar damarların geçtiği bölgelerdir ki kesildiği zaman kesinlikle olumsuz sonuçlara sebep olur.
 • Kedi tırnağı için en güzel çare, kediye gerekli eğitimi vermektir. Kedi için eve alınacak bir tırmalama tahtası ve ona bu konuda  verilecek eğitim, kedinin evdeki eşyaları ve mobilyaları tırmalamasını önler. Kedi eşyaları tırmaladığı anda bu tahtayı kullanması sağlandığında faydası görülür. Daha sonra yapıldığında ya da kedi azarlandığında kedi suçunu algılayamaz. Kumbara ya da teneke bir kutunun içine bozuk para koyup sallayarak çıkarılacak ses, kedinizi yaptığı hareketten vazgeçirir. Önemli olan, bunu kedi eylemi yaptığı anda yapmaktır. Kediler yapışkanlık hissini sevmez. Tırmalaması istemeyen yerlere çift taraflı bant konulabilir.  Sprey şişeye su koyarak, kedinin tırmalama anında onu ıslatmadan sıkmak tırmalamaktan vazgeçirir. Kedi tırnağından korunmanın en güzel yöntemi bu bahsettiğimiz kediye verilecek eğitim yöntemleridir. Bu yöntemler Kedinin, eylemi yaptığı anda etkili olmaktadır. Bunların dışında ise keskin bir şekilde "hayır" demek ve bu ses ile birlikte alkışlamak ile yaptığı hareketin yasak olduğunu öğretir. İstikrarlı olunduğu takdirde kedi tırnağının zararlarından kolayca korunulabilir.
]]>
Kedi Tüyü https://www.kedi.gen.tr/kedi-tuyu.html Thu, 01 Nov 2018 08:42:33 +0000 Kedi Tüyü, Evde kedi beslemek isteyen kişilerin büyük çoğunluğu, sebebi bilinmeyen bir şekilde gelenek haline gelmiş olan tuhaf bir inanışa kapılmışlardır. Geçmişten gelen ve asla uzmanlar tarafından kabul görmeyen bi Kedi Tüyü, Evde kedi beslemek isteyen kişilerin büyük çoğunluğu, sebebi bilinmeyen bir şekilde gelenek haline gelmiş olan tuhaf bir inanışa kapılmışlardır. Geçmişten gelen ve asla uzmanlar tarafından kabul görmeyen bir takım varsayımlar nedeniyle bu kişileri sağlıklı hayvanlara karşı ne yazık ki uzak durma gereksinimi duyulan veya istenmeyen davranışlar içerisine iter. Bütün bunları, hele de günümüzde bu şekilde değerlendiren kişiler için gerçekten üzülmek gerekir. Çünkü evcil hayvanların hayatlarına nasıl güzel renkler katabileceğini fark etmekten çok uzaktadırlar.

Kedi tüyü zararlı mıdır

Kedi tüyü zararlı olduğu doğrudur. Ancak aşıları tam olmayan, bakımı yapılmamış ve  çiğ et yiyen, bakteri barındıran yani aslında parazitle çok fazla temas eden ve bu parazitleri dışarı atarken bir şekilde tüylerine bulaştıran kedi tüyü elbette zararlı olacaktır. Bu durumda da biz insanlar, parazitin dışarı atılmasından sonraki yirmi dört saat boyunca solunum yoluyla veya bazı durumlarda  ağızdan temas ederek bu parazitlere maruz kalırız.

Peki bu parazitler kedilere nasıl bulaşır Mesela çiğ fare yiyen bir kedi, eğer daha önce bir bağışıklığı yok ise toksoplazmozis paraziti kapmış olur, takribi on beş gün içinde de parazit kedinin bünyesinde çoğalır ve daha sonra dışkılama yoluyla vücuttan atılır. Söylediğimiz gibi atılan bu parazitlerin bulama riski taşıması için dış dünyada yirmi dört saat geçirmiş olması gereklidir. Yirmi dört  saatten önce parazitlerin bulama riski yoktur. Bir kedinin enfeksiyon sonrası bütün parazitleri dışkılama ile atması yaklaşık 20 günü sürebilir. Bir kez enfekte olan bir kedide bir daha enfeksiyon görülmez çünkü artık bağışıklık kazanmıştır.

Kedi TüyüToksoplazma paraziti

Üstelik toxsoplazmazis parazitinin illa insana kedi tüyünden geçmesi diye bir durum yoktur. Dışkıların toprakla temas etmesi sonrası üzerinde bulunan parazitlerin diğer hayvanlara bulaşması sonucu bu hayvanlardan elde ettiğimiz besinler yoluyla bulaşma da olası bir durumdur. Mesela inek, sığır, koyun ve benzeri hayvanlar bu parazitleri otlanma sırasında alabilir ve daha sonra etlerinin iyi pişirilmeden yenmesiyle insanlar toxoplazma parazitine maruz kalabilir. Diğer bir sebep ise, parazitlerin yine toprak yoluyla besin elde ettiğimiz sebze ve meyvelere bulaşması ve bu besinlerin iyi yıkanmadan yenmesi yoluyla bu parazitleri almamız olabilir. Bu saymış olduğumuz iki sebep bütün bakımları yapılmış evcil hayvanların tüylerinin ve tabi kedi tüyünün tamamen zararsız olmasına rağmen gereksiz yere zan altında kalmalarına neden olmaktadır.
]]> Kedi Tasması https://www.kedi.gen.tr/kedi-tasmasi.html Thu, 01 Nov 2018 11:03:37 +0000 Kedi tasması, Kediler evcimen hayvanlardır. Özellikle bahçeli evlere daha çabuk uyum sağlayan kediler içerisinde melez olanlar, dışarıda gezmek için hareket etseler bile mutlaka evlerine dönerler bu tür gezme kısıtlaması olmay Kedi tasması, Kediler evcimen hayvanlardır. Özellikle bahçeli evlere daha çabuk uyum sağlayan kediler içerisinde melez olanlar, dışarıda gezmek için hareket etseler bile mutlaka evlerine dönerler bu tür gezme kısıtlaması olmayan kedilerde genellikle tasma kullanılmaz. Ama apartman dairelerine sahipleri tarafından sıkıştırılmış kedilerde ise gövde tasma dediğimiz vücuduna giydirilen veya boyundan tasma şeklinde kullanılan iki tür tasma çeşidi kullanılır. Nedeni de sahiplerinden ayrılmadan dışarıda gezmelerini sağlamaktır.

Kedi tasması, hareketli bir yapıya sahip olan kedilerin kapalı alanlarda yaşamasından ötürü tekrar sahiplerini bulamaması ihtimaline karşı üretilmiş bir üründür. Gerektiğinde bu gövde tasmalar özellikle kedinin boyun kısmından rahatlıkla çıkartılacak şekilde dizayn edilmiştir. Bu tür tasmaların kedilerde çok yoğun olarak kullanılmasının en önemli sebebi kediler köpekler gibi eğitilmeye meyilli hayvanlar değillerdir. O yüzdende asi yapıları ve hareketli meraklı yapıları bir araya geldiğinde ve dışarıyı gördüğünde sahibini bırakıp gitme meyili her zaman vardır. Bu olasılık sadece bahçeli evi olup da kedi besleyenlerde görülmeyen bir durumdur. Çünkü dışarıya alışkanlığı vardır ve sahibinin beslemesi de yerindedir. Böyle olunca gezmeye çıksa da mutlaka bahçeli o eve geri dönerler.

Kedi tasması, kedilerin tasmalara alışma süreci daha yavru iken başlanırsa bir çok kedi göğüs tasmasına alışır. Ülkemizde tasmalar çok da fazla kullanılmasa da özellikle büyük şehirlerde apartman dairelerinde kedi besleyen kişilerde ufak ufak bir ilerleme gözlemlenmiştir. Birçok dünya ülkesinde tasma le kedi gezdirmek köpekleri gezdirmek kadar doğal bir durumdur. Kedinizi tasmaya alıştırmak yavru iken çok kolay olduğundan bu alışma süreci ile kedinizi parklarda ve açık alanlarda rahat rahat gezdirebilirsiniz. 

Kedi tasması, bazılarınız kedi tasma ile gezdirilir mi diye soruyor olabilir. Ama apartman kedileri gezdirilir sebebi de dış dünyayı hiç görmemiş olmalarıdır. Gördüklerinde ilginç gelip sahiplerini bırakıp gitme olasılıkları yüksektir. O yüzden apartman dairesi de olsa kedi besleyen kişiler kedilerinin kaybolmaması için bu gövde ve boyun tasmalarını kullanırlar. Ayrıca tasmaların kullanılmasında bir diğer önemli etkende kedi pireleridir. Bu pirelerden kedileri uzak tutmanın en kolay yoludur. Tasmalara sıkılacak olan ilaç pirelerin kedilere yanaşmasını veya bulaşmasını engeller ayrıca sahipli olduğu da anlaşılır. Kaybolan bir kedi tasması sayesinde bulunup sahibine iade edilebilir. 

Kedi TasmasıKedi tasmaları özellikle sahipleri için kullanılan bir üründür. Sebebi de çok sevdikleri kedilerini kaybetmemek için kullanır. Kediler dışarı yaşantısını çok severler ve meraklı yapıları onların dışarıda kalma isteğini uyandırır. Ama doğduğundan beri ev içerisinde olan bir kedinin dışarıda hayatta kalması çok zordur. Beslenmeyi bilmeyeceğinden, kendini savunma becerisi tam olarak gelişmediğinden dış dünyada hayatta kalma riski çok azdır. Bu yüzdende kedi sahibi olan kişiler kedi tasmalarını kullanmayı çok tercih ederler. Tasmalar genellikle köpekler içindir kanaati yanlış bir düşüncedir. Beslediği hayvana sahip çıkma iç güdüsü her hayvan sever de vardır. Bunun dışarıdaki etkenlerden korunma yollarından en etkili olanı da tasmalardır. Hayvan sevgisi insanı sevmekle başlar kendi türünü sevmeyen hayvanları sevemez. Yüreğiniz sevgiyle dolu olsun.
]]>
Kedi Bakımı https://www.kedi.gen.tr/kedi-bakimi.html Thu, 01 Nov 2018 21:20:36 +0000 Kedi Bakımı, oldukça önemli bir iş olup kediler ile zaman geçirmek pek zevklidir. Bu canlıların bakımı, beslenmesi, sağlık durumu, psikolojisi ve temizliği gibi birçok konu kedi bakımı içine girmektedir. Kedileri Kedi Bakımı, oldukça önemli bir iş olup kediler ile zaman geçirmek pek zevklidir. Bu canlıların bakımı, beslenmesi, sağlık durumu, psikolojisi ve temizliği gibi birçok konu kedi bakımı içine girmektedir. Kedileri evcilleştirmek isteyen kimselerin bu gibi hususlara itimat göstermesi oldukça önemli bir konudur. Bu bakımdan kedi büyütmek, beslemek ve bakmak isteyen kimselerin neler yapması gerektiği noktasında bilgilenmesi şarttır. Bunun içinde kedilerini satın aldığı yer ile sürekli itibar halinde olmaları gerekir. Zira bu kedinin durumu, sağlığı ve psikolojisi bakımında yapılması önemli bir husustur. Bunun yanı sıra kedinin her türlü ihtiyacının giderilmesi açısından uzman bir veterinere başvurulması da şarttır.

Kedi bakımı için kediyi satın aldığımız yerle olan irtibatın önemli olduğuna değinmiştik. Bunun birçok nedeni vardır. Bu durumu örnek üzerinde belirtmemiz gerekirse şu temsili hikayeciği söyleyebiliriz. Örneğin kedinizi ilk defa satın aldığınız yerden beslenme konusunda hangi tür besinleri tükettiği ile ilgili detaylı bilgiyi almanız gerekir. Zira daha öncesine kadar kedi alışkın olduğu mamayı tüketirken sizin vermiş olduğunuz farklı bir mama türü ile beslenmesi halinde olumsuz bir takım sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu sebepten ötürü sürekli olarak kedinizi satın aldığınız yerle birçok konuda haberdar olmanız gerekir. 

Kedi Beslenmesi

Kedilerin neler ile beslendiğini hepimiz bilmekteyiz. Ancak evcilleştirilmiş kedilerin beslenmesi konusu farklı bir durumdur. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi kedilerin beslenmiş olduğu mamalar kedi bakımı açısından dikkat edilmesi gereken bir husustur. Daha öncesinde kullanmış olduğu bir mama türü var ise bundan sonra da bu mamayı kullanması şarttır. Aksi halde kedinizin rahatsızlanmasına neden olmaktadır. Bu durumun en temel sebebi ise kedilerin beslenmiş olduğu mamaların besin değeridir. Farklı mamalar yemeleri halinde besin değeri farklı yiyecekler tükettikleri için sağlık sorunları yaşanması durumu söz konusudur. Özellikle değiştirmiş olduğu mamanın daha önce kullanılan mamadan daha kalitesiz olması halinde kedi bu durumdan olumsuz etkilenir.

Kedi bakımı noktasında beslenme hususunda bir takım önlemler almak şarttır. Bunların başında ise boş tabak kullanımına alışması söz konusudur. Kedinizi beslerken bu boş tabak yardımı ile sağlamız gerekir. Bu sayede kedi bu duruma alışıp acıktığı zaman boş tabağa doldurulan mamayı yiyecektir. Böylece kedinizin beslenme durumu belirli bir sisteme girecektir.

Kedi Evcilleştirme

Kedilerin bakımı konusunda kedinin ev ortamı alıştırılması süreci oldukça önemli bir husustur. Zira her kedinin bu duruma alışması kolay olmayacaktır. Bu durum satın almış olduğunuz kedinin cinsine göre de değişiklik gösterdiğini söylememiz mümkündür. Ancak bu durum yani kedinizin alışma evresi oldukça kısa bir süre olması sebebi ile herhangi bir korkunuz olmanız. Tek yapmanız gereken kedinize sevgi ve şefkatinizi vermenizdir. Bu sayede kedi size rahatlıkla güvenip sevgisini bağışlayacaktır.

Kedilerin bakımı ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kedinizin saldırmasını engellemektir. Yani kedi evcilleştirildiği esnada sizlere tırnaklarını batırması söz konusudur. Bunun için de bir takım önlemlerin alınması şarttır. Aksi halde böyle bir durumda kedinizi evinizde büyütmeniz söz konusu olamaz. Bunun için detaylı bilgiyi veterinerinizden almanız gerekir.

Kedi Bakımı

Kedinizin Sağlığı

Kedi bakımı konusunda üzerinde durmamız gereken en önemli husus ise kedinizin sağlığıdır. Bu konu kesinlikle ihmal edilmemelidir. Kedinizin aşılarının tam olarak yapılması şarttır. Bunun yanı sıra kedi bakımı için gerekli olan sağlık koşullarının sağlanması da gerekmektedir. Kedinizi eğer dışarı çıkaracaksanız kirlenme ihtimali de göze almanız gerekir. Bunun ile birlikte eve geld]]> Erkek Kedi https://www.kedi.gen.tr/erkek-kedi.html Fri, 02 Nov 2018 12:24:24 +0000 Erkek Kedi, Erkek kediler dişi kedilere göre bacakları daha uzun, çevik ve kas yapısı daha güçlüdür. Erkek kedilerin vücut ağırlığı genelde üç buçuk ile yedi kilogram arasında değişmektedir. Erkek kedilerin vücut uzunlu Erkek Kedi, Erkek kediler dişi kedilere göre bacakları daha uzun, çevik ve kas yapısı daha güçlüdür. Erkek kedilerin vücut ağırlığı genelde üç buçuk ile yedi kilogram arasında değişmektedir. Erkek kedilerin vücut uzunluğu yetmiş santimetredir. Erkek kedilerin işitme duyuşu çok gelişmiştir. Erkek kedilerin kulağında otuz adet kas bulunmaktadır. Duydukları sese doğru hemen kulaklarını yöneltirler. Erkek kediler hava şartları kötü ise evde otururlar ve çıkmak istemezler. Erkek kedi kendini ağırdır satar ve efe efe yürür. Erkek kediler yavrular olduktan sonra dişinin emzirme den dolayı çiftleşmek istememesi üzerine yavruları öldürürler. Erkek kedi kızgınlık döneminde etrafa idrar benzeri sıvı püskürtürler. 


Erkek Kedi Kızgınlığı; Erkek kediler seksüel olgunluğa erişince çiftleşme alanını belirlemek ister. Belirlediği alana tuvaletini yaparak işaretler. Erkek kedilerde kızgınlık dönemi 8-12 ay arasında olmaya başlar. Erkek kedi kızgınlık döneminde huy değiştirir. Erkek kedi bu dönemde her yere idrarını yapmaya başlar. Erkek kedi İdrarını her yere püskürtür. Erkek kedi İdrarını püskürterek her yere kokusunu bırakır. Erkek kedinin bu davranışının nedeni çevredeki dişi kedilere kendini tanıtmak ve çiftleşme isteğini belli etmektir. Erkek kedi bunu içgüdüsel olarak yapar. Kızgınlık dönemine giren erkek kedi idrar püskürtmenin haricinde evde odalarda gezinir ve yüksek sesle miyavlar. Erkek kedi kızgınlık döneminde evde cam ve balkondan atlayarak kaçmaya çalışır. Erkek kedi kızgınlık döneminde evden bile kaçabilir. Erkek kediler kızgınlık döneminde evden kaçıp sokakta kavga edip yaralanabilirler. Hatta erkek kediler kızgınlık döneminde bulaşıcı hastalığa yakalanabilirler. Erkek kediler kızgınlık döneminde hormonal dengesizliklerinden dolayı saldırgan birtakım davranışlar sergileyebilirler. Erkek kedi kızgınlık döneminde çiftleşmezse huzursuz olacaktır. Bu huzursuzluk onu mutsuz edecek ve sağlığı bozulacaktır.

Erkek KediErkek Kedi Kısırlaştırılması; Erkek kedi eğer çiftleştirilmeyecekse kısırlaştırılması lazım. Erkek kedi ye bu durumda kısırlaştırma ameliyatı yaptırmak gerekir. Erkek kedinin kızgınlığa girmesini engellemek için ilaç verilmesi kedinin sağlığını tehlikeye sokabilir. Erkek kediye ilaç vermektense kısırlaştırılması daha doğru olur. Kısırlaştırma ameliyatı ile kedinizi  hem bulaşıcı hastalıklardan, hemde kanser riskine korumuş olursunuz. Kısırlaştırma ameliyatı çok basit ve kediye herhangi bir zararı olmayan bir ameliyattır. Erkek kedi kızgınlık dönemine girmesinden itibaren kısırlaştırılabilir. Fakat böbrek hastalıklarından korumak için 15-18 aylık olduktan sonra kısırlaştırma ameliyatı yapılmalıdır. Erkek kedinin kısırlaştırılması ameliyatı erkek kedinin yumurtalıklarının kesilerek alınması ve kordonlarının bağlanması ile gerçekleştirilir. Sağlıklı günler.
]]>
Sarı Kedi https://www.kedi.gen.tr/sari-kedi.html Sat, 03 Nov 2018 03:34:07 +0000 Sarı kedi, kediler bazı insanlara göre sıradan tüylü bir hayvan türü olarak görülür. Bazı hayvan sevenler için de kediler bir aşktır. Yani çok severler. Kedilerle zaman geçirmekten çok keyif alırlar. Kedileri besleyen ve ev Sarı kedi, kediler bazı insanlara göre sıradan tüylü bir hayvan türü olarak görülür. Bazı hayvan sevenler için de kediler bir aşktır. Yani çok severler. Kedilerle zaman geçirmekten çok keyif alırlar. Kedileri besleyen ve evde kedi bakımı yapan birçok insanlar vardır. Kedi türleri hakkında bilgiye sahip olan pek çok insanlar bulunmaktadır. Kedilerin birçok çeşidi vardır. Farklı türde ve farklı renklerde kediler vardır. Nasıl biz insanların tek tip değilsek kediler de tek tip değillerdir. Kedilerin farklılıklarından bir türü de sarı kedilerdir. Sarı ve beyaz türleri olan normal kedilere göre daha kilolu ve iri bir yapıya sahip olan sarı kediler çok oyuncudurlar. Sarı kediler sevimlilikleri ve oyuncu ruh halleri ile çok seviliyorlar. Bir taraftan bir tarafa koşmayı çok severler. Oradan oraya koşturan bu kediler çok akıllıdırlar. Yumuşacık pofuduk pofuduk bir kedilerdir. Evlerinde bakıp büyütmek için ideal bir kedidirler.

Bu sarı kediler ağır ve yavaş hareketleri ile tambir miskin gibi görünseler de  enerjilerini yansıtmayı da ihmal etmezler. Sarı kediler sahiplerini çok severler peşlerinden ayrılmazlar ve sizinle oynamayı çok severler. Bu kedilerle, elinize bir yumak iple alıp saatlerce oynayabilirsiniz. Onun bu hallerini izlemekten çok keyif alırsınız. Bu kedileri evde beslemek çok zor değildir. Bakımlarını da evde kendiniz kolaylıkla yapabilirsiniz.

Sarı KediSarı kedi beslenmesi için mamalar kullanmak daha faydalı olur. Evde besleyecekseniz en azından tüylerindeki dökülmeleri ve ağız içerisinde oluşabilecek hastalıkları da engelleyebilirsiniz. Aşı karnesi oluşturup veteriner hekiminizin önerilerini de dikkate almalısınız. Evde sarı kedi beslediğiniz zaman dikkat etmeniz gereken şeylerin bir listesini çıkarabilir böylece daha bilinçli bir yol izlemiş olabilirsiniz. Bu sayede hem sizin sağlığınız riske girmez hem de kedinizin ömrü daha uzun olur ve daha sağlıklı olur. Sarı kedilerin tahmini olarak yaşam süreleri 12-15 yıl arasındadır. Bu kedilere iyi bakım yaparır ve sağlık durumunu kontrol ettirirseniz size uzun bir süre eşlik etmiş olur.  Bu süreyi en azından biraz daha da uzatmış olursunuz. 

Elbette beslenmesi kadar hijyenik koşullar da çok önemlidir. Evde beslenen bir kedinin ömrü 20 yıla kadar uzatılabilir. Sokakta yaşayan sarı kedilerin ömrü ne yazık ki daha kısa olmaktadır. Aynı zamanda sokak kedilerinin gözlerinde, iç organlarında ve enfeksiyonel hastalıklarda da şansı daha düşük oluyor. Ev kedilerinin bakım yoluyla daha uzun yaşamasının sebebi de budur aslında. Evde kedinizin gözlerine ara ara çayla pansuman yapmanız çok iyi olur. Ya da basit bir mantar kremiyle gözlerinde sorun oluşmadan önce önlem almanız da yapabilecekleriniz arasındadır. Kedi beslemek kadar onların sağlıklı ve bilinçli bir şekilde bakımının yapılması oldukça önemlidir.
]]>
Kedi Dili Tiramisu https://www.kedi.gen.tr/kedi-dili-tiramisu.html Sun, 04 Nov 2018 01:38:01 +0000 Kedi Dili Tiramisu bildiğiniz üzere İtalyan mutfağının en bilindik tatlılarından biridir. Oldukça basit yapımı olan bu peynirli tatlısının en baş gözdesi bildiğiniz üzere kedi dilidir. Kedi dili yine İtalyan mutfağına ait Kedi Dili Tiramisu bildiğiniz üzere İtalyan mutfağının en bilindik tatlılarından biridir. Oldukça basit yapımı olan bu peynirli tatlısının en baş gözdesi bildiğiniz üzere kedi dilidir. Kedi dili yine İtalyan mutfağına ait yoğun tada sahip bir bisküvi çeşididir. Bu yoğun tadı ise; içinde bulunan ve yoğun bir kokuya yön veren bu tatlının bu tada sahip olmasının sebebi yumurtadır. Tiramisu bildiğiniz üzere iki çeşidi bulunmaktadır.  Asıl ve orijinal tarifi olan tramisu tarifi kedi dili ile yapılan tariftir. Onun dışında kalan ve  ve yalancı tiramisu adı olarak da bilinen tiramisu ise pandispanya ile yapılmaktadır. 

Kedi Dili Tiramisu İçin Gerekli Malzemeler :
 • 1 buçuk çay bardağı oda sıcaklığında bekletilmiş yanı ılık su
 • 1 paket üçü bir arada yada ikisi bir arada kahve 
 • 1 çay bardağı şeker yada isteğe bağlı olarak 1 buçuk çay bardağı şeker  
Kedi Dili Tiramisu Kreması İçin Gerekli Malzemeler:
 • 3 su bardağı ılık süt
 • 2 yemek kaşığı  tepeleme un 
 • 1 yemek kaşığı tepeleme buğday nişastası
 • 2 adet beyazından ayrılmış yumurta sarısı
 • 4 yemek kaşığı toz şeker yada 4 yemek kaşığı pudra şekeri
 • 200 gram labne peyniri yani küçük boy labne peyniri
Kedi Dili TiramisuKedi Dili Tiramisu Yapılışı;

Tarifinde size ilk olarak kedi dilini ıslatmak için gerekli olan hazırlık hakkında bilgi vereceğim.İlk olarak ılık suyun içine kahve eklenmeli ve yavaş yavaş karıştırılarak homojen karışım elde edilmelidir. Ardından şeker eklenerek eritilmelidir. Bu karışım tiramisunun kreması hazırlanıncaya kadar dinlenmelidir yani karışım demlenmelidir. Sıradaki işlem tramisunun kremasının yapılış işlemidir. Krema malzemelerinde saydığımız  malzemelerden labne peyniri hariç eklenerek çelik tencere ile ateş üzerinde pişirilmelidir. kreme karışımımız kaynamaya yani başka bir tabir ile göz göz olmaya başlayınca söndürülüp soğumaya bırakılmalıdır. Soğuması için gereken süre dolunca içine labne eklenerek karıştırılmalıdır. Ardından kahveli karışımın içine kedi dillerini batırıp beklettikten sonra tepsiye dizilmelidir. Tepsinin tabanı dolduktan sonra üstüne krema karışımı konulmalıdır. Bir sıra daha kedi dili sıralandıktan sonra kalan krema üzerine boca edilmelidir. ve servise hazır hale gelmesi için 1 gece buzdolabında bekletilmelidir. Arından servise hazırlamak için gerekli süslemelere sizin hayal dünyanıza kalmıştır. 

Afiyet olsun.
]]>
Kedi Dilli Tiramisu https://www.kedi.gen.tr/kedi-dilli-tiramisu.html Sun, 04 Nov 2018 08:35:08 +0000 Kedi dilli tiramisu, Kedi dilli tiramisu oldukça lezzetli bir pasta türüdür. Misafir ağırlamaları sırasında yapılan lezzetiyle kişilerin beğenisini kazanan kedi dilli tiramisu mutfaklarda tercih edilen bir lezzet haline gelmiştir Kedi dilli tiramisu, Kedi dilli tiramisu oldukça lezzetli bir pasta türüdür. Misafir ağırlamaları sırasında yapılan lezzetiyle kişilerin beğenisini kazanan kedi dilli tiramisu mutfaklarda tercih edilen bir lezzet haline gelmiştir. Kadın günlerinde, akraba toplantılarda ve günlük ev halkı için kısa sürede aranılan lezzetler arasında yer alan kedi dilli tiramisu çocuklarınız içinde oldukça faydalıdır. İçeriğinde ne olduğu bilinmeyen çikolata ve şeker ürünleri yerine 1 dilim evde yapılan kedi dilli tiramisu tüketmesi çok daha faydalı olacaktır. Tiramisu köken olarak İtalya tatlısı olarak bilinir. Kedi dilli tiramisu İtalyan mutfaklarından sonra Türk mutfaklarında da beğeniyle karşılanıp yerini almıştır ve sevilen pasta türleri arasında üst sıralara yerleşmiştir. pratik bir yapıma sahip olan bu pasta türü malzeme bakımından masrafsız olması ile de dikkat çekmektedir. Her insanın mutfağında kolaylıkla yer alabilecek bir pasta türüdür.

Kedi dilli tiramisu için gerekli malzemeler:
 • 1 paket kedi dili bisküvi
Kedi dilli tiramisu muhallabisi için gerekli olan malzemeler:
 • 500 ml süt
 • 1 tane yumurta sarısı
 • 4 yemek kaşığı toz şeker
 • 3 yemek kaşığı labne
 • 3 yemek kaşığı un
 • 1 paket vanilya
 • Kedi dilli tiramisu pastasının üzerine serpiştirmek için 2 yemek kaşığı kakao
Kedi Dilli TiramisuKedi dili bisküvilerini ıslatmak için gerekli olan malzemeler:
 • 1,5 su bardağı sıcak su
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 yemek kaşığı nescafe
Kedi dilli tiramisu yapılışı: Orta boy bir kaba belirtilen ölçüdeki unu, yumurta sarısını ve toz şekeri koyup köpürene kadar çırpın. Köpüren un, yumurta ve toz şeker karışımının üzerine yavaş yavaş süt ilave edin ve orta ateşte göz göz olana kadar pişirin. Bu işlemin ardından labne peynirini ve vanilyayı karışıma ilave etmelisiniz. Bu karışımı ara ara karıştırarak ılık hale gelmesini sağlayalım. Sonrasında kedi dili bisküvileri ortadan ikiye keselim. Yine orta boy bir kaseye önceden ölçüleri verilmiş toz şekeri sıcak suyu ve nescafeyi koyup karıştıralım. Bu karışımın içine önceden ikiye kesilmiş kedi dili bisküvilerini batıralım. Batırılan bisküvileri diğer bir kaba sıra ile dizelim. Dizilen kedi dili bisküvilerin üzerine hazırlanılan kremanın bir kısmını dökelim. Bu işlem ile 1 kat hazırlanmış oldu. Kremanın üzerine tekrar kedi dili bisküvileri dizin ve kalan kremayı tekrar dizdiğiniz bisküvilerin üzerine döküp kremanın düzgün bir şekil almasını sağlayın. Kedidili tiramisunun kreması soğuduktan sonra üzerine kakao serpip misafirlerinize servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Kedi Tüyü Alerjisi https://www.kedi.gen.tr/kedi-tuyu-alerjisi.html Sun, 04 Nov 2018 17:40:45 +0000 Kedi tüyü alerjisi:  çoğu zaman kedileri çok seven ve kedilerle devamlı temas halinde bulunan kişilerde bulunmaktadır. Kedi tüylerinden kaynaklanan alerji tek tip değildir. Kedi tüyleri kişide bir çok farklı alerji türlerine se Kedi tüyü alerjisi:  çoğu zaman kedileri çok seven ve kedilerle devamlı temas halinde bulunan kişilerde bulunmaktadır. Kedi tüylerinden kaynaklanan alerji tek tip değildir. Kedi tüyleri kişide bir çok farklı alerji türlerine sebep olmaktadır. Fakat bu çeşitler arasında en sık karşılaşılan kedi alerjisi türü Fel d1 dir. Bu alerjen protein yapılıdır. Fel d1 protein yapılı alerjen, kedinin deri, yağ, tükürük ve göz yaşı bezlerinden kaynaklıdır. Bu alerjenin oldukça yapışkan olması bilinmektedir. Bu yapışkanlık sayesinde giysilere rahatça yapışır ve kedi olmayan ortamlarda da kendini  belli eder. Kişide alerji kısaca, bağışıklık sisteminin alerjenlere verdiği tepki olarak bilinmektedir. Kişideki genetik özellikler vücuttaki alerji üzerinde önemli rol oynamaktadır. Kişide alerjik bir bünye var ise genellikle aileden mutlaka bir bireyde daha gözlemlenmektedir. Kişinin kedi tüylerine alerjisi olup olmadığını öğrenmek için kan yada deri testi yaptırması gerekmektedir. Kedi alerjisi bir çok tür ile kişinin karşısına çıkabilir. Bu alerji türleri farklı tedaviler gerektirebilir. Bunun için alerjinin türü öğrenilmeden kişinin kendince herhangi bir tedaviye başvurması yanlıştır. Kediler insanlar tarafından oldukça sevilen zararsız hayvanlardandır. Çoğu insan kedileri evlerinde besleme alışkanlığına sahiptir bu durum kedilerden insan vücuduna geçen bir çok hastalık kişide solunum hastalıklarına ve alerjik hastalıklara sebep olmaktadır. Vücut derisi hassas olan kişilerde kediye temas ettikleri takdirde kızarıklık hatta yara oluşumu gerçekleşebilir. Bu durum ciddi tehlikelere yol açmaz fakat en yakın sağlık kuruluşuna gidip bu yaraların neden olduğunu öğrenmek gerekmektedir. Kişi vücudunda bulunan herhangi bir alerjik belirti göz ardı edildiğinde ilerde daha büyük problemlere yol açmakta ve alerji belirtileri daha belirgin bir şekilde kişi vücudunda kendini belli etmektedir. Yapılan araştırmalara göre yetişkin insanlarda kedi alerjisi % 10 ile % 15 arasındaki bir kesimde bulunmaktadır. Kişi kendisinde kedi tüyü alerjisi olduğunu hissederse yada kedi bulunan ortamlarda solunumla ilgili problemler oluştuğunu düşünüyorsa mutlaka doktora gidip kan ve deri testi yaptırmalıdır. Çıkan sonuçlar dahilinde kişi doktorun önerdiği tedavi şekli ile tedavi olmalıdır.

Kedi Tüyü AlerjisiKedi tüyü alerjisinin kişi üzerindeki belirtilerinden bazıları:
 • Kedi bulunan ortamlarda kişide baş gösteren öksürük
 • Kedi yakınında bulunduğunda kişide oluşan hapşırma
 • Art arda oluşan hapşırmalar yada kedi tüyünden kaynaklanan gözlerde kızarıklık
 • Kişinin vücudunda kaşınma hissedilmesi
 • Burun akıntısı
 • Genizde oluşabilen akıntılar
 • Kedi bulunan ortamlarda kişinin nefes darlığı çekmesi
 • Astım olan kişilerin astım hastalıklarını tetiklemesi
 • Akciğer rahatsızlıkları
Kedi tüyü alerjisi olan ve bu alerjiye rağmen evde kedi besleyen kişinin alması gereken tedbirler:
 • Vücuda alerji yapabilecek diğer ürünlerden uzak durmalısınız.
 • Hava temizleyici cihazlardan kullanmalısınız ve odaların havasını devamlı temizlemelisiniz.
 • Kedinin yatak odanıza girmesine izin vermemelisiniz.
 • Kediler için üretilen özel şampuanlarla kediyi belli aralıklarla yıkamalısınız
 • Kedi alerjisinin en yaygın olan türünü erkek kediler daha çok taşımaktadır bunun için dişi kedi besleme tedbirleri de alınabilir.
 • Evde giydiğiniz giysileri yatak odanıza girmeden önce değiştirmelisiniz.
 • Kişinin kedinin girmesini engellemesi gereken yerlerden biride mutfaktır. Kedinin yiyeceklerden, yiyecek hazırlanan, yemek yenilen mutfaktan uzak tutulması gerekmektedir.
]]>
Rüyada Kara Kedi Görmek https://www.kedi.gen.tr/ruyada-kara-kedi-gormek.html Mon, 05 Nov 2018 12:31:28 +0000 Rüyada kara kedi görmek; yıllardan süre gelen kara kedi inancı kötülüğe, şanssızlığa, talihsizliğe delalet ettiği söylenir. Tarihleri, tanrıça Bast'ın egemen olduğu antik Mısır'a kadar dayanır. Arkeologlar pek çok mumy Rüyada kara kedi görmek; yıllardan süre gelen kara kedi inancı kötülüğe, şanssızlığa, talihsizliğe delalet ettiği söylenir. Tarihleri, tanrıça Bast'ın egemen olduğu antik Mısır'a kadar dayanır. Arkeologlar pek çok mumyalanmış siyah kedi keşfettiler. Çoğu ülkede İngiltere, İskoçya, İtalya ve Japonya gibi ülkelerde yanından geçtiği zaman iyi şans getirdiğine inanılırdı. 1232'de Papa 9. Gregory kara kedilerin iblisin iş birlikçisi olduğunu söyledikten sonra tamamen kötü anlamlar yüklenen bir hayvan olmuştur.
 •  Kişinin güçlü önseziye sahip olduğunu, görenin yakınlarında, çevresinde bilinmeyen bir tehlikenin olduğunu söylemektedir.
 •  Rüyada kara kedi görmek nedeni bilinmeyen bu tehlikede yarattığı korkunun huzura kavuşmak için nedeninin bulunup çözülmesine işaret eder.
 •  Rüyada kara kedi görmek hizmetçi ile yorumlanır. Genellikle kara kedi kötü kadın olarak anılır. 
Rüyada Kara Kedi GörmekRüyada kedi görmek 7 farklı şekilde tabir edilir;
 • Feryat ve figan
 • Hırsızlık
 • Düşmanlık
 • Koğuculuk
 • Zina ve vefasızlık
 • Evlat
 • Zevce için cefadir.
Farklı farklı rüya tabircileri, alimlerine göre rüyada kara kedi görmekten değişik anlamlar çıkabilmektedir 
 • Aile hayatında büyük kavgalara ve sorunlara yol açacak kişinin varlığına, kardeşler arasında büyük tartışmalara vesile olacağına, eğer olayların büyümemesi isteniyorsa o kişinin haneden uzaklaştırılması gerektiği rivayet edilir. 
 • Rüyada kara kedi görmek; rüyayı gören kişinin bir sebepten ötürü içinde, kalbinde anlamsız, tarifsiz bir sıkıntı içerisine girdiği ve bundan ötürü hep huzursuzluk içinde olduğuna, resmen diken üstünde yaşadığına bu sorunlardan kurtulması için kişinin çözüm yolu aradığına rivayet edilir. 
 • İbn-i Sina'ya göre rüyada kara kedi görmek ev ahalisinden birisi olarak tasvir edilir. 
 • Rüyada kara kedi görmek, bağımsız ruh hali, gücü ve yaratıcılığı temsil eder.
]]>
Minik Kediler https://www.kedi.gen.tr/minik-kediler.html Mon, 05 Nov 2018 18:47:50 +0000 Minik Kediler, Her canlının ilk dünyaya geldiği, minik halleri elbette daha sevimli ve daha hassastır. Minik kediler içinde bu böyledir. Her hali sevimli olan kedilerin minik halleri pembe patileri ve pembe burnu tüm sevimliliğin yan Minik Kediler, Her canlının ilk dünyaya geldiği, minik halleri elbette daha sevimli ve daha hassastır. Minik kediler içinde bu böyledir. Her hali sevimli olan kedilerin minik halleri pembe patileri ve pembe burnu tüm sevimliliğin yanında masumiyetlerini de ortaya çıkarır. Minik kediler özel bir bakım ve ilgi de ister. Sürekli miyavlayan bu kedilerin beslenmeye, aşılarının yapılmasına, tüylerinin ve tırnaklarının bakımının yapılmasına ve sevgiye bolca ihtiyaçları vardır. 

Minik KedilerMinik Kediler İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Minik kedilerin beslenmesiyle konuya başlayalım. Minik kediler eğer birisi tarafından beslenecekse öncelikle kediler için özel olarak üretilmiş olan anne sütü kedi maması şarttır. Mutlaka bunu edininiz.
 • Eğer anne sütü yoksa 100 gram sütün içine yarısı kadar su koyun ve bir tatlı kaşığı pirinç unu ilave edin. Yarım çay kaşığı da şeker ekleyin. Eğer varsa minicik bir tereyağı atın ve bir cezvede kaynatın. Daha sonra soğumaya yakın bebek kediler için özel olarak eczanelerden alabileceğiniz biberonlara ya da şırıngaya bu karışımdan alın ve kedinin içmesine yardım edin. Bolca mineral ve enerji veren bu karışımı 4 saatte bir kediye verin. Minik dostlarımız çabuk acıktığından bunu sık tekrarlamalıyız. Fakat anne sütü tozu bulabilirseniz bu en sağlıklı olanıdır. 
 • Kedi bir aylık olduktan sonra yaş mama vermeye başlayabilirsiniz. Ayrıca kedinin annesi varsa ya da bu yavruyu emzirebilecek bir başka kedi varsa anne sütü alması gerektiğini de unutmayınız. Fakat sokakta annesi olan bir yavru kediyi de sırf beslemek için anneden ayırmamalısınız. Bunu belirtmeden edemeyeceğim. Eğer çok isterseniz anneyle birlikte uygun bir ortamda besleyebilirsiniz.
 • Kedinin önemli bir başka sorunu da sıcak bir alana ihtiyaç duymasıdır. Yaz aylarına bu sorun olmasa da kış aylarında ne yazık ki sokaklar kedilerin korkulu rüyası olmaktadır Onlara mutlaka sıcak bir yuva temin ediniz.
 • Kedilerin belli bir süre sonra aşılanma zamanı gelmektedir. Bir aylık olduğunda kedinizi veterinere götürerek aşı karnesini edininiz. 
 • Minik kediler oldukça oyuncudur. Fakat bir oyuncak asla değildir. Evde küçük çocuk varsa lütfen kedinin çok hırpalanmamasına ve kediye hassas davranılmasına özen gösteriniz. 
 • Küçük kediler diğer kediler tarafında sokaklarda çok fazla saldırıya uğrar. Aynı zamanda sokaklarda araba altında ezilen, diğer sokak hayvanları ya da insanlar tarafından sakatlanan çok fazla minik kedi vardır. Bu nedenle imkanınız varsa bu minik kediler için yuva yapabilir bahçenize ya da evinize alabilir, ya da çevrenizdekileri bilinçlendirmeye çalışabilirsiniz. 
 • Unutmamalıyız ki bu dünya sadece insanlara değil, tüm canlılara sunulmuştur. Hiç bir canlıyı küçümsemeden minik kediler ve köpeklerle beraber tüm canlılara karşı duyarlı olalım ve insanları bu konuda bilinçlendirelim.
]]>
Rüyada Kırmızı Kedi Görmek https://www.kedi.gen.tr/ruyada-kirmizi-kedi-gormek.html Tue, 06 Nov 2018 16:32:05 +0000 Rüyada Kırmızı Kedi Görmek, yapmış olduğu hatalarından sonra hak ettiği ferahlığa, yaşamış olduğu zorluk ile birlikte kazanmış olduğu hüner anlamına gelir. Çekmiş olduğu sıkıntıdan sonra özlem duyduğu yüksek mert Rüyada Kırmızı Kedi Görmek, yapmış olduğu hatalarından sonra hak ettiği ferahlığa, yaşamış olduğu zorluk ile birlikte kazanmış olduğu hüner anlamına gelir. Çekmiş olduğu sıkıntıdan sonra özlem duyduğu yüksek mertebeye, Muhammedün kokusunu almak cefa ile birlikte hasret kaldığı tertemiz rızka kavuşmasına. Zorluk ile beklediği ganimete, zor bir şekilde hep hayalini kurduğu mevkiye, yenilgiden sonra hep umutla beklediği müjdeli habere. Yenilgiden sonra özlediği ve umduğu huzura, refaha kavuşmasına. Zahmet ile birlikte hep hayalini kurduğu mevkiye, destek alarak umduğu ve istediği galibiyete kavuşması. Önemli kuvvete ermeyi, çekmiş olduğu sıkıntı ve zorlukların ardından hak ettiği mülke kavuşması. Bütün umutlarını kaybettikten sonra beklediği, hasret kaldığı mülke olarak yorumlanır. Aynı zamanda da fena tarafını çevresinden gizleyen akrabaya, uğraş vererek kazandığı başarıya. çekmiş olduğu birçok sıkıntı ve zorluktan sonra meyvesini alarak hep umut ettiği temiz ve kazanca.Rüyada Kırmızı Kedi Görmek Kaybettikten sonra hep beklediği daha çok da kazanca, Kötü bir durum ile yüz yüze gelineceğine uğraşarak emek vererek elde etmiş olduğu şana. Çekmiş olduğu zorlukların ardından istediği mülke, paraya. Vermiş olduğu bütün uğraşların sonucunda özlem duyduğu paraya. Sıkıntı çektikten sonra hayra, cefa ile birlikte hasret kaldığı ve hep umduğu hünere. Zorluklardan sonra beklediği toplu paraya anlamını taşımaktadır. Rüyada kırmızı kedi görmek bu anlamlara gelmektedir.
]]>
Yavru Kedi Bakımı https://www.kedi.gen.tr/yavru-kedi-bakimi.html Wed, 07 Nov 2018 03:31:34 +0000 Yavru Kedi Bakımı,Öncelikle yavru kedi yaklaşık olarak 100- 200 gram doğarlar yavru kedilerin doğdukları gün itibari ile çok çabuk gelişerek günlük ortalama 15 gram alırlar. Bu oran yavru kedilerde haftalık olarak 200 gram kada Yavru Kedi Bakımı,Öncelikle yavru kedi yaklaşık olarak 100- 200 gram doğarlar yavru kedilerin doğdukları gün itibari ile çok çabuk gelişerek günlük ortalama 15 gram alırlar. Bu oran yavru kedilerde haftalık olarak 200 gram kadar büyüdüklerine isabet eder. Yavru kediler doğduklarında gözleri kapalı olur ve 10 gün içerisinde gözleri açılmaya başlar. Yavru kedilerin göz renkleri 1 ay kadar lacivert renkte olur. Yavru kedilerin bakımında ilk önce dikkat edilmesi gereken yavru kedinin tuvalet sorununu çözmektir. Bunu sebepleri arasında ne kadar süredir tuvalet yapmadığının bilinmemesi ve uzun süredir tuvalet yapmaması yavru kedinin zehirlenmesine sebep olmaktadır. Bu denli önemli bir sorunu ılık su ve pamuk yardımı ile yavru kedinin poposu ve göbek bölgesi arasında masaj uygulaması yapılarak kedinin tuvalet sorununu çözeceğiniz bilinmektedir. Dikkat edilmesi gereken yavru kedi bakımında ise yavru kedinin isal olmasıdır. Çünkü isal yavru kedinin ölümüne neden olmaktadır. Yavru kedi bakımında kedi mümkün olduğunca sıcak tutulmalıdır. Çünkü yavru kedinin tüyleri tamamen çıkmadığından çok çabuk üşür ve hasta olur. Bu sorunun üstesinden gelmek için yapılması gereken bir kedi evi yada bir kutu yardımı ile yavru kediye öncelikle bir barınak yapmaktır. Belirli araklıklarla yapılan barınağa havluya sarılmış sıcak su torbaları koymakta yavru kedinin sıcak ortamda olması için çok faydalı olacaktır. Yavru kedilerin beslenmesine de dikkat edilmelidir. Çeşitli eczanelerde yavru kediler için üretilmiş özel anne sütü bulunmakta ve bu sütten belirli bir süre verilmelidir. Eğer bunun yerine normal süt verilir ise bu sütün yavru kedi için yeterli olmayacaktır. Çünkü anne sütü içerisinde sadece besleyici maddeler bulunmadığı ayrıca yavru kedinin çeşitli hastalıklardan korunması için çeşitli koruyucu antibiyotikler bulunduğu da unutulmamalıdır. Bu sebepledir ki yavru kedilere anne sütü verilmesi çok önemlidir. Eğer anne sütü yok ise normal pastörize süt içerisine 2 adet yumurta sarısı, margarin ve şeker katılarak yavru kediye bu şekilde bir beslenme düzeni alına bilinir. Yavru kediler en az 5 hafta boyunca süt ile beslenmeli daha sonraki zamanlarda ise yavru kedinin artık mama verilmesi uygun olmaktadır. Beslenme ile alakalı son olarak yavru kediler 2-3 saat aralıklar ile mutlaka beslenmelidir.

Yavru Kedi BakımıYavru Kedi Bakımı,

Yavru kedi bakımında kedi için ayarlanan kedi evi yada yapılan kutudan evin günlük temizlenmesi çok önemlidir. Yavru kedinin emzirilmesi de çok önemli olduğundan kullanılan malzemelerin maksimum temiz olması hijyen olmasına dikkat edilmelidir. Ve kullanılan bu malzemelerin temizlenmesinde asla çamaşır suyu ya da deterjan kullanılmamalıdır. En doğru temizleme ekipmanı olarak sabun seçilmelidir. Sabun yardımı ile yapılan temizlikte ise temizlenen malzemelerin bol su ile yıkanması ve malzemelerin sabunlu kalmamasına özen gösterilmelidir. Yavru kedinin emzirilmesi sırasında temiz bir ortam ayarlanması önem arz etmektedir. Emzirme işi bittikten sonra yavru kedinin tuvaletinin yapmasına yukarıda da belirttiğimiz gibi yumuşak masajlar yaparak yardımcı olunmalıdır. Yavru kedilerin temizliği de çok önemlidir. Örneğin kulak içlerini çeşitli yerlerde satılan bebek temizlik bezlerinin yardımı ile hafif şekilde ovarak temizlenmelidir. Yavru kedilerin bilinen kedi kumu ile tanışması ise yavrunun en az 1 aylık olması gereken bir süre olduğunu da hatırlatalım. Bu kedi kumunun yavru kedinin ulaşabileceği uzaklıkta ve yükseklikte olmasına dikkat edilmelidir. Kullanılan kedi kumu ise sık aralıklar ile değiştirilmelidir. Yavru kediler sık aralıklar ile kontrol edilmeli herhangi bir ters durum olup olmadığı gözlemlenmelidir. 

Yavru Kedilerin Aşısı,

Bu arada yavru kedilerin aşılarının yapılması için en az 6 haftalık olması ve 6 hafta sonrasında aşılarının uzman veteriner kontrolünde yaptı]]> Kediler Ne Yer https://www.kedi.gen.tr/kediler-ne-yer.html Wed, 07 Nov 2018 05:27:47 +0000 Kediler Ne Yer, Kediler Genelde küçük, tüylü, etobur, memeli kedigillerden bir hayvandır. Kediler genelde ev hayvanı olarak beslenmektedir. Kediler insanlara arkadaş olur ve ayriyeten ev içerisinde bulunan ve ev çevresinde bul Kediler Ne Yer, Kediler Genelde küçük, tüylü, etobur, memeli kedigillerden bir hayvandır. Kediler genelde ev hayvanı olarak beslenmektedir. Kediler insanlara arkadaş olur ve ayriyeten ev içerisinde bulunan ve ev çevresinde bulunan haşaratları, zararlı hayvanları avlamaya yaramaktadır.

Kediler anatomik olarak güçlüdürler esnek bedenleriyle hızlı refleksleriyle keskin geri çekilebilen pençeleri vardır. Küçük hayvanları avlamak ve öldürmek için keskin dişleri ile diğere kedigiller benzemektedir. Kediler güçlü koku alabilme yeteneğine sahiptirler, kısık ve yüksek frekanstaki sesleri duyabilirler. Kediler çok yüksek üreme oranına sahiptirler. Kedilerin ilk yılları ömür boyu sağlığı için beslenmesinin çok önemi vardır. Kedi yavruluktan erişkinliğe geçiş döneminde ağırlığının iki katı beslenmeye ihtiyaç duymaktadır. Kediler ilk bebeklik dönemi 5-6 hafta süt ile beslenmelidir ve 6-7 hafta içerisinde sütten kesilmeli ve katı yiyeceklere yavaş yavaş alıştırılmalıdır. Kedinin bu sütten kesilme döneminden büyüme dönemine geçişinde dengeli beslenme düzenine alıştırmak gerekir.

Kediler Ne Yer

Kediler ne yer

Kediler çok hızlı büyürler bu büyüme döneminde günden 3-4 öğün olarak dengeli beslemeye özen gösterilmelidir.  Kedilere günü geçmiş mamalar verilmemeli tabağında kalan mamalar veya yiyeceklerin çabuk bozulup lezzetini kaybetmesi kedinin sindirim sistemini bozabilir.

 • Kediler sütten kesildikten sonra sağlıklı büyümeleri için enerji, protein, mineraller ve vitamin içeren yiyeceklerle beslenmelidir. Kedi yavrularının iyi beslenmesi ve gelişmesi için günlük çiğ et verilmesi gerekir.
 • Kedilerin beslenmesinde balığın önemi çoktur fakat balığı çiğ yedirmemek gerekir. Çiğ balığın kafası ve iç organlarında bulunan anti vitamin kedilerin sağlığının bozulmasına yol açmaktadır. Balığın pişirilmesiyle bu kedi için zararlı olan toksit bozulur.
 • Kedilerin günlük beslenmesinde et bulunması gereklidir. Bu eti tavuk eti, balık, yağsız et olarak günlere göre verilmelidir. Çiğ ve küçük parçalar halinde verilen etler kedilerin parçalamak için gösterdikleri çabalar sayesinde dişlerin sağlıklı olmasını sağlamaktadır.
 • Kediler için önemli olan karaciğeri haftada bir defa vermek gerekir, karaciğerde bulunan A vitamini kedi sağlığına faydalıdır.
 • Kedileri tahıllı yiyeceklere ve yeşillikli yiyeceklere de alıştırmak gereklidir. Tahıllı yiyecekler (pirinç, yulaf ezmesi) kedilere enerji verir bunları pişmiş veya çiğ olarak yedirebilirsiniz. Tahıllı yiyecekleri çiğ sebzelere karıştırıp vermekte yarar vardır, kediler için çiğ sebzeler çok iyi vitamin kaynağı olmaktadır.
 • Yeşil sebzeler arasında havuç, pırasa, yeşil fasulye gibi bazı sebzeler de verilir. Bunlarla birlikte kedinin yiyeceğine arada zeytin ve kuşkonmaz eklemenizde yarar vardır.Kedilerin katı yiyecekler ile beslenmesinde yiyecekleri sevdirmek amaçlı yemek tabaklarına bir miktar bira mayası ve mısır yağı ilave etmekte fayda vardır.
 • Kedilerin yaşamı boyunca sağlıklı olması için mutlaka bir yaşına kadar günde bir defa süt verilmelidir. Yavru kedilere kesinlikle inek sütü verilmemelidir çünkü inek sütünü bebek kediler için sindirimi zor bir gıdadır. Kediler için en uygun süt yağsız süt veya süt tozu ile hazırlanmış ılık sütün verilmesi daha yararlı olacaktır.
 • Kedilerin severek yedikleri besinler arasında yoğurt ve peynirde vardır bu yiyeceklerin kedilerin kemik gelişiminde faydası çoktur. 
 • Kedilere hazır uzmanlar tarafından hazırlanmış yiyeceklerden ve mamalardan vermek kedilerin dengeli beslenmesini sağlar. Bu yiyeceklerin içerisinde kedilerin sağlığı için gerekli olan protein, enerji, mineraller ve vitaminler kedilerin dengeli beslenmelerini sağlamaktadır. 
 • Kedilerin sağlıklı yaşamaları için gerekli olan vitaminleri Kalsiyum, Fosfor, A vitamini, D vitamini, çinko bunlar çok önemlidir ve mutlaka bu ihtiyaçları karşılamak gereklidi]]> İran Kedisi https://www.kedi.gen.tr/iran-kedisi.html Wed, 07 Nov 2018 19:27:50 +0000 İran Kedisi, uzun tüyleri ile evcil kediler arasında oldukça popüler olan ve 19. yüzyılda güzellik yarışmalarının vazgeçilmezi olan kedi türüne İran kedisi adı verilir. İngiliz araştırmacılar tarafından sadece uzu İran Kedisi, uzun tüyleri ile evcil kediler arasında oldukça popüler olan ve 19. yüzyılda güzellik yarışmalarının vazgeçilmezi olan kedi türüne İran kedisi adı verilir. İngiliz araştırmacılar tarafından sadece uzun tüylü olarak adlandırılan bu kedi türü akıllı, naif, uyumlu ve çok sevimli olarak bilinmektedir. Köklerine dair net bir bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle birçok araştırmacı tarafından farklı tezler ortaya atılmaktadır. Bazı araştırmacılar vahşi bir soydan geldiklerini idda etse de  bu pek kabul edilmemektedir. Bazı yazarlara göre ise Rus Uzuntüylü kedisinin Orta Anadolu'ya getirilerek burada Ankara, Türk ve Angora kedi türleriyle çiftleştirilerek İran kedisinin ortaya çıktığını savunmuştur. Birçok araştırmacı da bu fikre katılmıştır. 17. yüzyılda İtalyan gezgin Pietro Della Valle tarafından bu kedilerin çok beğenmiş ve çoğaltmak için İran kedilerini Avrupa'ya götürmüştür. 19. yüzyılda Fransa'da en çok aranan kedi cinsi haline gelmiştir ve tek rakipleri de Türkiye'den giden Ankara kedileri olmuştur. Bu kadar çok popüler olan bu kedi türü zamanla da Ankara ve Van kedilerinin önüne geçmiş ve bu kedi türlerinin unutulmasına neden olmuştur. 

  İran Kedisinin  Rengi,

  İran kedisi, en yaygın rengi beyaz olan bi türün 60 farklı renkte çeşidinin olduğu bilinmektedir. Ayrıca Chinchilla vb. gibi türlere de böylece ayrılmıştır. Zamanla baskın türlerin çiftleşmesi sonucunda uzun tüylü olarak belirginleşmiş ve gittikçe yüzü de daha çok genişlemiştir.

  İran Kedisiİran Kedisi Karakter Özelliği,

  İran kedisi, karakter özelliği olarak 19. yüzyılda agresif olarak görülsede günümüzde uyumlu, sevecen, akıllı, narin ve sakin gibi özellikleri barındırdığı gözlemlenmiştir. Mükemmel anne olma özelliğine sahip bu kediler ev yaşamına da gayet uygundur. Bakim olarak en zor yönü uzun tüylü olduklarının tüylerini tarama işidir. Küçük yaşlarda iken taranma alışkanlıklarının edinilmesi gerekmektedir. Ayrıca göbeklerinin orta kısmında fazla tüy toplanmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
  ]]>
  Kedi Dili https://www.kedi.gen.tr/kedi-dili.html Wed, 07 Nov 2018 23:55:41 +0000 Kedi Dili bildiğiniz üzere yaş pastalarda kek yerine kullanılan önemli bir lezzettir. Genellikle Türk kültürü dışında kalan bu lezzet damak tadı bakımından da Türk kültüründen uzak bir tattır. İtalyan mutfağının baş ta Kedi Dili bildiğiniz üzere yaş pastalarda kek yerine kullanılan önemli bir lezzettir. Genellikle Türk kültürü dışında kalan bu lezzet damak tadı bakımından da Türk kültüründen uzak bir tattır. İtalyan mutfağının baş tacı olan bu lezzet genellikle dünya çapında bilinen bir lezzettir. Genellikle pastaların baş tacı olarak bilinen bu lezzetin en çok yakıştığı tarif tramisudur. Bu bisküvinin en lezzetli halinin marketlerde buluna bilmektedir. Ayrıca kendinizde evde kolaylıkla yapabilirsiniz bu tarifi. Ben şimdi size bu tarifi paylaşacağım.

  Evde Kolay Yapımlı Kedi Dili Tarifi:
  • 3 yumurta
  • 1 Çimdik tuz
  • 1 çay bardağı toz şeker yani 100 gram toz şeker
  • 1 su bardağının 3/4 kadar un 
  • 2 yemek kaşığı buğday nişastası (Başka bir nişasta türü kullanılmamalıdır.)
  • Yarım çay kaşığı kabartma tozu (Kesinlikle bir paketin hepsi kullanılmamalıdır.
  Kedi DiliKedi Dili tarifinde ilk başta yapılması gereken işlem genişçe bir kabın içine sarısından ayrılmış üç yumurta beyazını eklemektir. Beyazını karıştırmadan önce kabarınca çabuk sönmesin diye bir çimdik tuz eklenmelidir. Ve karıştırılmaya başlanmalıdır. Yumurta beyazları kar köpüğü gibi beyazlayıp köpürünceye kadar bu işlem mikser ile devam etmelidir.bu işlem için uygun kabarıklık elde edilene kadar 1 çay bardağı toz şeker yavaş yavaş eklenmelidir. Yeterince kabaran yumurta beyazları mikserden uzaklaştırılmalıdır. Bundan sonra büyük bir tahta kaşık (demir kaşık kullanılmamalıdır çünkü bu köpüğün kabarıklığını almaktadır) yada silikon bir spatula ile işlem devam ettirilmelidir. Bundan sonra ayrılan yumurta sarıları teker teker eklenerek homojen karışım elde edene kadar dıştan içe karıştırılmalı yani yumurta ile elde edilen kabarıklık kaybedilmeden karıştırılmalıdır. Bu tatlıda anlayacağınız üzere hamurunda kabarıklık önemlidir. Malzemelerden katı materyal olan maddeler yani un ve kabartma tozu elenerek yani havalandırılarak eklenmelidir ve aynı sistem ile karıştırılmalıdır. Sonra Hamur dikkatlice sıkma poşetine boşaltılmalı ve geniş bir şekilde uzun çubuklar şeklinde yağlı kağıt yerleştirilmiş fırın tepsisine sıkılmalıdır. ve sonra önceden ayarlanmış ve ısıtılmış 190 derecedeki fırına atılıp 10-15 dakika fırının pişirme kalitesine bağlı kalarak pişirebilirsiniz. Ayrıca isteğe bağlı olarak üstüne biraz toz şeker serpilebilir. Pişim işlemi bittikten sonra belirli bir süre soğutun ve tarifiniz hazır afiyet olsun.  
  ]]>
  Kediler Neden Kusar https://www.kedi.gen.tr/kediler-neden-kusar.html Thu, 08 Nov 2018 04:54:34 +0000 Kediler Neden Kusar, Kedilerin kusması kedide birçok hastalığın habercisi olabilmektedir. Kedilerde görülen yüksek ateş ve gribal enfeksiyonlar sonucunda kedilerde kusma olayı çok fazla görülmektedir. Ayrıca kedilerde birde Kediler Neden Kusar, Kedilerin kusması kedide birçok hastalığın habercisi olabilmektedir. Kedilerde görülen yüksek ateş ve gribal enfeksiyonlar sonucunda kedilerde kusma olayı çok fazla görülmektedir. Ayrıca kedilerde birde kusma sendromu oluşması da kedilerde görülmektedir. Kedinin yaşamış olduğu bütün hastalıklara bağlı olarak kedilerde kusma sendromu oluşması da bilinenler arasındadır. Çok fazla kusma görülen kedilerde bir hastalık belirtisi olduğundan hemen hekime başvurulmalıdır. Çoğu zaman belli aralıklar ile kediler yutmuş oldukları tüyleri de kusarlar fakat bu tüyleri çıkardıktan sonra kedilerde kusma olayı tamamen ortadan kalkar. Kedilerin kusmaların da yaşanan başlıca sebepler şu şekilde sıralanmaktadır. Kedilerin yedikleri yiyeceklerden dolayı yediği maddeye alerjisi olması durumunda ve ot yediğinde, kedilerin karınlarında oluşan tümörler karaciğer rahatsızlıkları ve pankreas hastalıklarından dolayı kusmalar görülmektedir. Çeşitli mide hastalıkları olan parazitler, gastritle, ülserler, tümörler ve parazitlerin olması sonucunda oluşan kusmalar, troit bezinin fazla çalışması da kedilerin kusmaları na sebep olmaktadır. Böbrek yetmezliği ve karaciğer hastalıkları da kedilerin kusmalarına beden olmaktadır. Ayrıca kedilerde görülen bağırsak hastalıkları da kedilerin kusmaları na sebep olan rahatsızlıklar arasındadır. Ayrıca kedilerde görülen hormonal ve metabolik hastalıklarda kedilerin kusmasına sebep olacak hastalıklar arasında yer almaktadır. Son olarak ise çeşitli ilaçlar dahi kedilerin kusmaların da çok büyük bir etken olarak görülmektedir. Örneğin ilaç ile kedinin kusmasına sebep olan en büyük etken olarak aspirin gelmektedir. 

Kediler Neden Kusar

Çeşitli sebeplerden dolayı kediler de kusma sebepleri ve çeşitleri bulunmaktadır.

 • Kan kusma
 • Aralıklı kusma
 • Akut Kusma
 • Projektil kuma

Kan kusma; Kedinin kan kusması durumunda bunun sebepleri olarak ciddi şekilde zehirlenme, ince bağırsaklarda oluşan ülserler, tümörler ve çeşitli yabancı maddelerin vermiş oldukları tahribatlar sonucunda oluşan bir durum olarak bilinmektedir. Bu sebeple kan kusan kedinin acilen bir veterinere görülmesi çok önemlidir.

Aralıklı kusma; Kedi eğer ki aralıklar ile kusuyor ise kedinin yemiş olduğu bir besin maddesine olan alerjiden dolayı kustuğu bilinir. Ayrıca yine aralıklar ile kusan kedinin ciddi olarak mide ülseri veya tümör den kaynaklı bir hastalığı sebebi ile kustuğu da bilinenler arasındadır. Bu şekilde kusmalar kedilerde 1-2 günden fazla olmakta ise veterinere başvurulması kedinin sağlığı acısından faydalı olacaktır.

Akut kusma; Kedilerin yaradılış itibari ile yutmuş oldukları tüyleri kusmaları söz konusudur. Çeşitli dolayı mide bulantısı sonucu ile görülen kusmalar bu şekilde olmaktadır. Bu tür kedi kusmaların da ise kusma işlemi sona erince kediye 1-2 saat kadar su ve yiyecek verilmemesi önemlidir.

Projektil kusma; Bu tür kusma ise kedilerde yemiş oldukları yiyeceklerin midede kalma süresinin uzaması, zorlaşması ve engellenmesi sonucunda oluşan kusmalardır. Kedilerin bu çeşit kusmaların da mutlaka veterinere götürülmesi gerekmektedir. 

Kediler Neden KusarKedilerde görülen Kusmaların Tedavisi İçin Yapılması Gerekenler

 • Az yağlı ve lezzetli yiyecekler verilmesi
 • Sık aralıklar ile az miktarda su verilmesi
 • Küçük porsiyonlar şeklinde yemek verilmesi
 • Kusmadan sonraki 1 gün mama verilmemesi
]]>
Mısır Kedisi https://www.kedi.gen.tr/misir-kedisi.html Thu, 08 Nov 2018 20:06:21 +0000 Mısır Kedisi, Mısır Mausu olarak bilinen, kısa tüylü, üçgen kulaklı, Felis cinsine ait bir ev kedisi türüdür. Mau, Eski Mısırca'da kedi demektir. Bu sebeple de Mısır kedisinin tür ismi olarak da genel kabul görmüş ismi Mı Mısır Kedisi, Mısır Mausu olarak bilinen, kısa tüylü, üçgen kulaklı, Felis cinsine ait bir ev kedisi türüdür. Mau, Eski Mısırca'da kedi demektir. Bu sebeple de Mısır kedisinin tür ismi olarak da genel kabul görmüş ismi Mısır Mausudur. Ve Mısır kedisinin adından da anlaşılacağı üzere kökeni Mısır'dır. Bu kedinin aksine Mısır kedisi olarak tanınan tüysüz Sfenks kedisinin kökeni Kanada'dır ve mutasyondur. Genelde ördek avlanmalara götürülen, avlanma içgüdülerinin tatmin edildiği oyunları seven Mısır kedisi yırtıcı özelliklerine, içgüdülerine rağmen sahiplerine karşı sadıklardır ve yabancıları çok sevmezler. Sesleri kısık ve melodik olmasının yanında konuşmayı pek sevmeseler de eksik olan ihtiyaçlarını sahiplerine bildirmekte tereddüt etmezler. Mısır kedileri insanlar ile iletişime geçerken kuyruklarını sallar, seslerini bir nebze de olsa değiştirir ve ayaklarını hareket ettirirler. Mısır kedilerinin kaslı bacakları, ön kollarına göre daha uzundur ve bu sayede de saatte 58 km/s hız yapabilir ve bu özelliğiyle en hızlı evcil kediler sınıfında yer almıştır.

Mısır Kedisi Tarihçesi

3000 yıllık bir geçmişe sahip olan Mısır kedisi, Nil Nehri kıyısındaki tarlalara dayanan fare, böcek ve yılanların yok edilmesi amacıyla evcilleştirilmiştir. Evcilleştirilmiş ilk kedilerden olmasınım nedeni de bahsettiğimiz gibi 3000 yıla yakın geçmişi olmasıdır. Antik Mısır çağlarında hiyerogliflerde Mısır kedisini bolca görmek mümkündür. Ayrıca heykellerinin de dikildiği bu kedi, Mısır Güneş Tanrısı Ra'nın savaştığı APEP adlı kötü tanrı olarak da resmedildiği bulunmuştur. 

Mısır KedisiMısır Kedisi Modern Dünya Tarafından Keşfedilmesi

Onca yıllık geçmişine rağmen modern Mısır kedisi, II. Dünya Savaşı'ndan sonra 1952 yılında keşfedilip resmi kaynaklarda bahsedilmeye başlanmıştır. Sürgün Rus prenses Natalie Trubetskaya, sürgün hayatını İtalya'da geçirirken Mısır'ın İtalya büyükelçisiyle tanışır ve onun kedilerini fark eder. Uzun süre uğraşsa da en sonunda birkaç Mısır kedisini kendisine getirmesi için büyükelçiyi ikna eder. 1968 yılında ise ilk defa CFF (Cat Fanciers Federation) tarafından tanınan Mısır kedisi kısa bir süre sonra 1977 yılında CFA (Cat Fanciers' Association) tarafından yarışmalara katılabilmesine izin verilmiştir. 3000 yıla yakın geçmişleri olmasına rağmen 2007 yılında 200'den az Mısır kedisi yavrusu tespit edilmiştir.

DNA araştırmalarına göre Mısır kedisinin kökeninin her ne kadar Mısır olduğu iddia edilse de Mısır kedisinin DNAsında Kuzey Amerika ve Avrupa genleri ağırlıktadır. Pentascope tarafından yayınlanan kedi genom verilerine göre Mısır Kedisi, Amerikan Ankara Kedisi (Yerli Ankara Kedisi değil),  Maine Coon adındaki Amerikan kökenli büyük kediler ve Korat kedileri arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır.
]]>
Kedi Maması https://www.kedi.gen.tr/kedi-mamasi.html Fri, 09 Nov 2018 03:56:05 +0000 Kedi maması, Kediler, genel olarak küçük,et obur ve evcilleştirilmeye müsait hayvanlardır. O yüzdende birçok insan kedi beslemeyi, bakmayı ve ilgilenmeyi çok sevdiğinden evlerinde kedi ile beraber bir yaşam kurarlar. Bir çok hayv Kedi maması, Kediler, genel olarak küçük,et obur ve evcilleştirilmeye müsait hayvanlardır. O yüzdende birçok insan kedi beslemeyi, bakmayı ve ilgilenmeyi çok sevdiğinden evlerinde kedi ile beraber bir yaşam kurarlar. Bir çok hayvan severin en çok tercih ettiği kediler yaşaması kolay olduğu kadar meşakkatli bir bakımı olan hayvanlardır. Kedilerin yapısı itibarı ile evde yaşama olanakları diğer hayvanlara göre daha kolaydır. Uyum sağlamaları daha kolaydır. Özellikle de yalnız yaşayan kişilerin kendilerine yoldaş olarak seçtiği kedilerin beslenmesi çok önemlidir. Et obur bir tür olan kedilerin bir çok mama çeşidi vardır. Bu çeşitlerin çokluğu her kedinin kendine özgü bir beslenme şekli olmasından ötürüdür.

Kedi maması, olarak kullanılan ürünlerin içerisinde bir tanesi vardır ki oda kısırlaştıran mamalardır. Bu mamalar genellikle üreme işlemi istemeyen sahiplerin tercih ettiği bir yöntemdir. Dişi kedilerin üreme işleminde en az dört en fazla sekiz taneye kadar yavru dünyaya getirmesi bakıcıların kısırlık mamasına yönelmesine neden olur.  

Kedi mamalarının çeşitleri;
 • Yaş kedi maması,
 • Reçeteli kedi diyeti,
 • Çiğ kedi maması,
 • Kuru Kedi maması,
Yaş kedi mama: Bu mamayı tercih edenler kedilerin lezzeti yüksek yaş mamaları çok sevmesinden ötürü tercih eder. Kedilerin su ihtiyacını büyük oranda karşılayan yaş mamalar, bu sayede kedilerin su tüketimini de azaltır.

Kuru kedi maması: Kuru mamalar kedilerin dişleri için çok faydalıdır.Kedi sahipleri için daha uygun fiyatlık olan bu kuru mamalar, her öğün verilmekten ziyade sadece günde bir defa kedilere verilen bir mamadır. 

Kedi MamasıÇiğ kedi maması: Bu mama çeşidi et obur bir hayvan olan kedi için ideal bir besin türüdür. Kedilerin metabolizmalarına daha uygundur. Kedilerin güçlü çene ve diş yapılarının körelmesini engeller. Ancak bunun gibi tek tip beslenmeler ileride kedilerinizde diyet programları uygulamanıza neden olabilir. Bu sebeple her kedi sahibinin kedileri için kullanacakları mamalar hakkında ve kediler hakkında gereken bilgi donanımına sahip olması çok önemlidir. 

Kedi mamalarında tıpkı insan gıdalarında olduğu gibi ucuz olan ürünlerde içerilerinde dolgu maddeleri bulundurulur. Bu tip mamalar genellikle kediler için içerilerinde az besin kaynağı bulundurmasından ötürü tercih edilmemelidir. İçeriğinde daha çok buğday ve mısır bulunan bu mamalardan almamak için öncelikli olarak içeriğindeki ana maddenin ne olduğuna bakmak gerekir. Daha sonrasında ana maddeyi takip eden yardımcı yani takipçi maddelere bakılmalıdır. Bu yüzden eti ana madde olarak belirten kedi mamalarının alınmasında fayda vardır.

Kedi maması, içerisinde bulunması gereken minerallerin başında protein gelir. Çünkü kediler köpeklere nazaran daha çok protein ihtiyacı çekerler. Bunun dışında magnezyum, D vitamini, sodyum, fosfor ve kalsiyum içeren mamaların tercih edilmesi gerekir. 

Reçeteli kedi diyeti: Bu tür bir beslenme mamasında özellikle böbrek hastalığı, gıda alerjisi,idrar yolları enfeksiyonu veya kilo kaybı yaşayan kediler için kullanılır. Reçeteli olarak veteriner hekimlerin sahiplere yazdığı bu tür mamalar genellikle kuru ve konserve mamalardır. Kedi hastalıklarında çok kullanılan bu reçeteli kedi mamaları tedavi sürecinde önemli etken oynarlar. 
]]>
Kedi https://www.kedi.gen.tr/kedi.html Fri, 09 Nov 2018 21:02:25 +0000 Kedi; Evcil kediler (Felis catus veya Felis silvestris catus), tüylü, küçük, evcilleştirilmiş, etobur memelidirler. Genelde ev hayvanı olarak beslenenlere ev kedisi veya diğer kedigillerden ve küçük kedilerden ayırmak gerek Kedi; Evcil kediler (Felis catus veya Felis silvestris catus), tüylü, küçük, evcilleştirilmiş, etobur memelidirler. Genelde ev hayvanı olarak beslenenlere ev kedisi veya diğer kedigillerden ve küçük kedilerden ayırmak gerekmiyorsa kısaca kedi denmektedir. İnsanlar kedilerin arkadaşlığına, haşarat ve ev zararlılarını avlayabilme yeteneğine önem vermektedirler.

Kediler anatomik olarak esnek, güçlü bedenleriyle, hızlı refleksleriyle, keskin, geri çekilebilen pençeleriyle ve küçük avları öldürmeye uyarlanmış ağız yapısıyla diğer kedi ırkına benzerler. Kediler insanların duyamayacağı çok zayıf veya çok yüksek frekanstaki sesleri işite bilirler. Buna ek olarak karanlığa yakın ortamlarda görme yetenekleri çok gelişmiştir. Birde çoğu memeli hayvanlar gibi insanlara nazaran renk algısı daha zayıftır. Fakat koku alma duyusu daha güçlüdür.

Yapılan araştırmalarda ırk tahmini açısından ortak fikir olmamakla beraber 70'den fazla kedi ırkı olduğu tahmin edilmekte. Çeşitli uluslararası organizasyonların tanıdığı ırkların sayısı, tescil eden kurumun standartlarına göre farklılık göstermektedir. Örnek, Bu sayı, International Progressive Cat Breeders Alliance tarafından 73 ırk,  ABD merkezli en büyük ikinci organizasyon olan The International Cat Association tarafından 58 ırk,  The Cat Fanciers' Association tarafından 44 ırk, Lüksemburg merkezli Federation International Feline  tarafından 43 ırk olarak açıklanmıştır.

Kediler, kendi başlarına avlanmalarına rağmen sosyal bir türdür. Kedilerde iletişim, hormon taşınımı ve kedilere özgü vücut dilinin yanı sıra seslenme çeşitliliğini de (miyavlama, sesini titretme, mırıltı, hırıltı, tıslama ve gırtlaksı ses) içinde barındırır.

Kedilerde Üreme,

Kediler de üreme oranına çok yüksektir. Kontrol altında üremeleri halinde, çoğalabilir ve tescilli cins hayvanlar olarak gösterilir. Ev kedilerin de denenmiş olan üreme kontrolündeki kısırlaştırma başarısızlıkla sonuçlanmış ve eski evcil hayvanları sokağa terk etme dünya çapında, hayvan nüfus kontrolünü yaptıracak kadar fazla sayıda sokak kedisiyle sonuçlanmıştır. Bu nüfus sadece Birleşik Devletlerde 55-60 milyona kadar çıktığı olmuştur.

Kediler Antik Mısır'da tapılan hayvanlar olduğundan, genellikle orada evcilleştiril diklerine inanılır, ama Neolitik dönem kadar eski olan evcilleştirme örneklerinin de olduğu sanılmaktadır.

2007'deki genetik bir çalışma ve araştırma, evcil kedilerin milattan önce 8000 li yıllarda, Orta Doğu'da Afrika yaban kedisi (Felis silvestris lybica) ırkından türediğini ortaya çıkarmıştır. Scientific American'a göre, kediler Dünya'da popülaritesi yüksek olan evcil hayvanlardır ve günümüzde insanların yaşadığı hemen hemen her yerde ve ortamda bulunmaktadırlar.

Kedi

Antik Mısır'da Kedi; Mısır antik Dünya'nın tahıl yetiştiren en büyük alanı olma hasebiyle, Hasat edilen ürünleri saklamak üzere devasa tahıl ambarları inşa edilmiştir. Doğal olarak bu durum fareleri, sıçanları ve vahşi kedileri kendine çekmiştir. İnsanlar, kedilerin, farelerle baş etmeleri maksadıyla kediyi teşvik etmeye başlamışlardır. Kediler, kemirgen varlıkları kontrol etmede çiftçilere çok yardımcı oluyorlardı. Belli bir sürecin devamında vahşi kediler, yaklaşılabilir, nazlı ve nihayetinde bakılabilir hayvanlar oldular. Kediler kendilerine olan alaka ve ilgiyi, sevgileri ve bağlılıklarıyla gösterdiler. Ve geçen zaman içerisinde Mısırlılar o kadar ileri götürmüşler-ki, kediye tapmaya başlamışlar. Hatta rahipler, bir kediyi kazara ya da kasten öldürmenin cezasının idam olacağını beyan etmişler.

Kedilerin Anatomisi; 

Kedilerin ayak yapıları hep ileriye gitmek için evrilmiştir. Geri geri gidebilirlerse-de zorlanırlar. 230 kemikten oluşan iskelet sistemi insan kemik yapısına kıyasla farklı olup iskeletler arası oluşumlar vücudun esnemesine izin verecek biçimdedir. Ortalama değerler esas alındığında yetişkin erkek kediler]]> Kedi Patisi https://www.kedi.gen.tr/kedi-patisi.html Sat, 10 Nov 2018 06:56:48 +0000 Kedi patisi, Kedilerin patileri ön taraftaki patilerde beş arka taraftaki patilerinde ise dört parmakları bulunur. Önde bulunan ekstra olarak nitelendireceğimiz parmakları damlacık tırnağı olarak da bilinir. Evrimsel süreçlerinde Kedi patisi, Kedilerin patileri ön taraftaki patilerde beş arka taraftaki patilerinde ise dört parmakları bulunur. Önde bulunan ekstra olarak nitelendireceğimiz parmakları damlacık tırnağı olarak da bilinir. Evrimsel süreçlerinde kedilerdeki bu beşinci tırnak iyice körelmiş bir yapıda olsa da korunan bir yapıya sahiptir. Patinin dış kısmında bulunan bir tırnaktır. Çünkü bilenin aksine kedilerin patileri içeri çekilmez dışarı doğru gerektiğinde itilerek ortaya çıkar. O yüzdende bu beşinci tırnak diğer ön tırnaklara göre patinin dışında kalır. Kedilerin ön patilerinde bulunan bu parmak yer ile temas etmez ve yük taşımaz, yani işlevsiz bir parmaktır.


Kedi patisi, Kedilerin patilerinde bulunan tırnaklar tıpkı insan tırnakları gibidir. İki tırnakta da keratin yapısı mevcuttur. Tırnaklar gereğinden fazla uzar ise hem acı verir, hemde hayvanı zarara uğratabilir. Tıpkı insanlardaki gibi kedi patilerindeki tırnaklarda tırnak-et birleşimi olan ve pembe renkte görünen kısımlar çok kısa kesilmeleri durumunda acıtır ve zarar görür. Kedilerdeki tırnaklar eşyaları kolay tutmada ve kavramada kullanılır. Ayrıca düz yüzeylerde tutunma ve vücudunda kaşınan yerleri kaşımada kullanılır.  

Kedi patisi, içerisinde bulunan pençeler distal phalanx adı verilen ve kedilerin ayaklarında bulunan kemiğin bir uzantısıdır. Kedilerin patilerindeki parmaklarda bulunan tırnaklar uzaması halinde kesilmez ise kullanmaktan dolayı zedelenir ve zarar görür. O yüzdende belirli dönemlerde uzayan tırnakların kesilmesi gerekir. 

Kedi patisi, kediler için çok önemli işlevselliğe sahiptir. Kedilerin hareketlerini sağlayan, dengeli bir şekilde durmalarını sağlayan ve yüksek yerlerden düştüklerinde veya atladıklarında hep ayaklarının yani patilerinin üzerine düştükten sonra dengede durmaları sağlayan bir organdır. Kedilerin yapısal özellikleri içerisinde bulunan, tırmanma, savunma, kazma, savaşma ve cinsel ihtiyaçlar gibi durumlarını patiler gerçekleştirir. O yüzdende kediler için patilerin sağlam ve iyi olması çok önemli bir unsurdur. Patiler yapıları itibarı ile çok esnek bir yapıya sahiptir. Bu kadar esnek olmasının yanında bu patiler çok hassas ve yaralanmaya karşı çok açık bir yapıdadır. O yüzdende kedilerin patileri içe doğru çekilerek saklanır ve sadece kullanmak ihtiyacı çıktığında dışarı itilerek işlev görürler. Kedi patileri çok ince bir zar ile kaplıdır. Bu ince zar yapısından ötürü kedi patilerinin hijyeni çok önemlidir. Kediler patilerinin temizliğine çok düşkündür. Günlük yaşantısının yüzde kırk üçünü temizliğe ayıran hayvanlardır.

Kedi PatisiKedi patisi, patiler içerisinde tırnaklar tıpkı dağ içerisine saklanmış savunma topları gibidir. Patilerindeki açılır vede kapanır mekanizma sayesinde tırnaklar gerektiği zaman ortaya çıkarak kullanılır. Fakat bu tırnakların kedileri rahatsız etmemesi için mutlaka yuvarlak bir şekilde kesilmesi gerekir. Patiler kedilerin her şeyidir. O yüzdende tırnaklarının düzenli bir şekilde içe çekilmesi halinde zarar vermemesi gerekir. Dışı tüylü olan bu patilerin içeride tırnaklardan dolayı yırtılmaması ve zarar görmemesi gerekir.
]]>
Kedi Cinsleri https://www.kedi.gen.tr/kedi-cinsleri.html Sat, 10 Nov 2018 16:47:19 +0000 Kedi cinsleri, tüylü dostlarımızdan ve en sevimlilerinden olan kediler, evcil hayvanlar kategorisinde en popüler olanlardan birisidir. Kedilerin tercih sebeplerinden en önemlilerinden birisi de bakımlarının diğer evcil hayvanlar Kedi cinsleri, tüylü dostlarımızdan ve en sevimlilerinden olan kediler, evcil hayvanlar kategorisinde en popüler olanlardan birisidir. Kedilerin tercih sebeplerinden en önemlilerinden birisi de bakımlarının diğer evcil hayvanlara göre bakımlarının daha kolay olmasıdır. Uysallık ve vahşilik arasındaki o muazzam güzellikteki çelişkiyi bir arada yansıtan bu sevimli, tüylü, asil dostlarımız insanlar tarafından oldukça çok sevilmektedir. Diğer bir tercih sebebi de, diğer evcil hayvanlara göre daha temiz olmalarıdır. Dağınıklığı sevmeyenler için kediler, bu özelliği ile ilk tercih edilenlerin evcil hayvanların başında gelirler. Bizde burada dünyada bulunan en sevimlileri ve en pahalı kedi cinslerinden bahsedelim.

Kedi cinsleri

Abyssinian cinsi: Zeki, algılayıcı, kolay eğitilebilir, oldukça uyanık, yetenekli ve canı istediğinde sevgi dolu sokulgan bir kedi cinsi olan abyssinian, kendisine her zaman meşgul olabileceği bir şeyler bulmakta oldukça yeteneklidirler. Abyssinian cinsi kedilerin baş kısımları hafif üçgen şeklinde olup yumuşak hatları vardır, burun kısımları köşeli veya sivri olmakla birlikte çukur bir görünüme sahiptir. Kulak kısımları oldukça düzgün, ucu dik ve sivridir. Gözleri altın rengine yakın olup, bazı türlerinin gözleri yeşildir. Kuyruk uçları vücut tüyleri renginden biraz daha koyu olurlar. 

Amerikan bobtail cinsi: Bobtail cinsi kediler birkaç cümle ile anlatılmayacak kadar sevimli ve mükemmeldirler. Hareketli, canlı, zeki ve sevgi dolu olan bu tatlı yaratıklar, kedi severler in hemen gönüllerini fethedebilirler. Bobtail cinsi kedilerin, kafaları geniş, çeneleri güçlü, bacakları kısa olup yoğun kemiklidir, kuyrukları türüne göre sivri uçlu veya ponpon gibidir.     

Amerikan curl cinsi: Amerikan curl cinsi kediler, mükemmel sezgilere, akılcı bir duyarlılığa sahip, akılcı, pozitif bakışları, mantıklı ve meraklı davranışları ile hemen dikkat çekerler. Sosyal yaşamı seven dışa dönük pozitif insanlar tarafının dan oldukça tercih edilen cinstir. İki üç yaşından itibaren olgunluk çağına ererler, tüyleri ipeksi, parlak ve oldukça yumuşaktır.

Ankara kedisi cinsi: Oyuncu,sevimli, uzun süre okşanmaktan hoşlanan, sıcakkanlı olan Ankara kedisi, bakım gerektiren, çocuklarla dostluğu çok iyi olan bir kedi cinsidir. Tüyleri uzun olan Ankara kedisinin her gün taranmalı ve fırçalanmalıdır. Renkleri genel olarak beyaz olmakla birlikte, altın sarısı, gümüş renkli, duman renkli, kahverengi ve gri çizgili olan türleri de vardır ve sahibine karşı oldukça şefkatlidir. 

Birman kedi cinsi: Birman cinsi kediler, duygusal, edepli, oyuncu ve enerji dolu kedilerdir. Birman cinsi kedilerin gözleri ve oldukça dikkat çekici yüz ifadesi ile oldukça sevimlidirler. Tüyleri uzun olduğu için her gün muntazam bakım gerektirir.

Bombay kedi cinsi: Sessiz, duygusal görünümlü ve içine kapanık bir kedi cinsi olan bombay kedisi, ev ortamında oldukça ilgi çekici ve sevgi doludur. Bombay kedilerinin patileri yuvarlak, kuyruğu ve bacakları düzgün, saten gibi kısa parlak tüyleri ile kusursuz bir vücut yapıları vardır ve bakım olarak ta haftada bir sefer yıkanmalı, fırçalanmalıdır.

Van kedisi cinsi: Farklı göz renkleri ile ilgi odağı olan Van kedisi, sahibine bağlı canlı, oynamayı seven, iyi bir avcı, temizliğine önem veren ve en önemlisi suyla oynamayı ve bazen de yüzmeye bayılan bir kedi cinsidir. Oyun oynamayı sevmekle birlikte kucağa alınmayı pek sevmez. Van kedisi Ankara kedisine oranla daha kısa tüylü cinsleri farklıdır. Yazın her ne kadar diğer kedi türleri gibi tüy değiştirse de kışın eski tüyleri geri gelir.

Scottish fold kedisi cinsi: İskoçya kökenli olduğu tahmin edilen scottish, kulaklarının katlanmış gibi durması ile dikkat çeker. Oldukça uysaldır arkadaş canlısıdır bulunduğu ortamda başta çocuklar olmak üzere, herkesle hatta diğer ev]]> Tekir Kedi https://www.kedi.gen.tr/tekir-kedi.html Sun, 11 Nov 2018 08:18:24 +0000 Tekir Kedi, Çoğunlukla gri, beyaz, kahverengi ve sarı gibi renklerde bulunan tekir kedilerin postu, beneklerle ve siyah çubuklarla süslenmiştir. Melez bir kedi türü olan tekir kedi, Avrupa mahalli vahşi kedisi ve Afrika vahşi kedisi Tekir Kedi, Çoğunlukla gri, beyaz, kahverengi ve sarı gibi renklerde bulunan tekir kedilerin postu, beneklerle ve siyah çubuklarla süslenmiştir. Melez bir kedi türü olan tekir kedi, Avrupa mahalli vahşi kedisi ve Afrika vahşi kedisi karışımıdır. Kediler yalnızca bir kedi soyu olarak düşünür, ancak tekir kedisinin deseni genel melez ırklı birçok kedi türde vardır. Bu kedi türünün deseni diğer kedilerde Afrika yaban kedisi ve Avrupa yaban Kedisine bağlı olan doğal bir şekilde oluşmuş bir özelliktir. Tekir sözcüğü Latince'de kaplan anlamı taşıyan tigris sözcüğünden gelmektedir. Dalgalı bir tür yapısına sahip olan bu kedilerin dişi olanları genellikle üç renkli olurlar ve bazılarında ise beyaz renkli puantiyeler vardır.

Diğer kedi türlerinden farkı, hastalıklara karşı çok daha dayanıklıdırlar ve bir ırkı saflaştırmak amacıyla devamlı olarak kendi içlerinde çiftleşerek çoğalırlar. Yani bu kediler akrabaları ile çiftleşirler. Birçok kişi tarafından severek evde beslenen tekir kedileri çoğunlukla iyi huylu ve ev ortamına kolay uyum sağlayabilen kedilerdir. Son yıllarda daha çok ilgi çeken kedilerin daha yavru iken alınıp eğitimi verilebilir. Yavru iken alınıp eğitilen tekir kediler daha sevecen ve sakin olurlar. Yaz aylarında tüylerini dökmeye başlayan tekir kedilerin büyük bir çoğunluğu cins kedilerin karakteristik özelliklerini taşırlar.

Tekir KediTekir kedilerin yaşam süreleri, iyi bakım şartlarında yaşadıkları takdirde diğer ırklara göre daha uzun ömürlüdürler. İyi bakım şartlarında 12-18 yıl kadar yaşayabilirler. Ancak sokakta yaşayan tekir kedilerin evde bakılan tekir kedilere göre yaşama ömrü daha kısa sürmektedir. Özgürlüklerine oldukça düşkün olan bu kedi türleri, hareket edebilen her şeyle oynayıp keyifli saatler geçirebilirler. Oldukça zekidirler ve öğretmeye çalıştığınız her şeyi sizi hiç yormadan çok çabuk bir şekilde öğrenip kolayca eğitilebilirler. Aynı zamanda çok da haylaz olan bu kediler oldukça kurnaz ve atiktirler. 
]]>
Rüyada Siyah Kedi Görmek https://www.kedi.gen.tr/ruyada-siyah-kedi-gormek.html Sun, 11 Nov 2018 12:12:52 +0000 Rüyada Siyah Kedi Görmek,Birçok insan uyurken birden fazla rüya görür. Ancak bu rüyaların yalnızca bir ya da ikisini hatırlamak mümkündür. Bu rüyalardan bazıları hayra yorumlanır iken bazı rüyalar ise bir çok sıkınt Rüyada Siyah Kedi Görmek,Birçok insan uyurken birden fazla rüya görür. Ancak bu rüyaların yalnızca bir ya da ikisini hatırlamak mümkündür. Bu rüyalardan bazıları hayra yorumlanır iken bazı rüyalar ise bir çok sıkıntının belirtisi olarak görülmektedir. Bu rüyaların yorumlanması da rüya tabiri yapan kimseler tarafından yorumlanmaktadır. Bu rüyalardan birisi olan rüyada siyah kedi görmek ile ilgili yorumları bu makalemizde sizlere bahsedeceğiz. Rüyada kedi görmek ve görülen kedinin siyah renkte olması ile ilgili yorumlar hakkında sizlere detaylı bilgi vereceğiz. Rüyada siyah kedi görmek rüya tabirleri tarafından hayra mı yoksa şerre mi yorumlandığı hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Siyah Kedi Görmenin Yorumu

Rüyada siyah kedi görmek birçok rüya tabircisi tarafından hayırlara yorumlanan bir rüya olup bu rüyayı gören kimsenin işlerinin açılacağını ve hayatının düzene gireceğine işaret eder. Rüyasında kedi görmenin hayırlara vesile olacağını söyleyebiliriz. Bunun ile birlikte siyah kedinin görülmesi de korkulacak bir durum değildir. Zira kedinin siyah renkte olması olumsuz bir şekilde yorumlanmamaktadır. Rüyada siyah kedi görmek bu rüyayı gören kimsenin aile hayatında mutlu ve huzurlu bir hayata vesile olacağına işaret eder.

İş Hayatında Başarıların Yaşanması

Rüyada siyah kedi görmek bu rüyayı gören kimse için olumlu durumlara yol açtığını belirtmiştik. Bunun ile birlikte iş hayatında da bu rüyayı gören kimse için başarıların yaşanacağına delalet eder. Bu kişi iş hayatında yükselmeler yaşayacaktır. Eğer müdür yardımcı konumunda ise müdür olarak yükselecektir. Bunun yanı sıra maaş konusunda bir sıkıntı yaşamayacağını belirtebiliriz. Bunun ile birlikte herhangi bir borcu ya da sıkıntısı var ise çözüleceğine işaret eder. Rüyada siyah kedi görmek bu rüyayı gören kimse için ekonomik anlamda olumlu şeylerin yaşanacağına işaret eder.

Rüyada Siyah Kedi Görmek

Düşmanların Zararından Korunma

Rüyada siyah kedi görmek bu rüyayı gören kimse için her bakımdan hayırlı olacaktır. Zira bu rüyayı gören kimse için eğer herhangi bir düşmanı bulunması halinde bu düşmanlarından korunacağına işarettir. Özellikle de siyah kedi sembolü çok sık olarak bu düşmanlara işaret etmektedir. Rüyada siyah kedi görmek durumu bu düşmanlardan gelebilecek şerlerin def edilmesi ile ilgili olarak yorumların yapılması yönündedir. Zira bu rüya rüyayı gören kimse için oldukça hayırlı durumlar yaşanıp şerler def olacaktır. Bu yüzden bu rüyayı gören kimsenin bir korkusu olmamaktadır.

Aile Hayatında Yaşanan Durumlar

Rüyada siyah kedi görmek bu rüyayı gören kimsenin eş, dost ve aile hayatında da bir takım değişimlerin yaşanacağına işaret eder. Bu sebepten ötürü bu rüyanın görülmesi kedinin siyah renkte olması olumsuz yorumlanmamaktadır. Zira bu rüya hayırlara vesile olup kişinin aile hayatında da olumlu gelişmelere işaret eder. Kişi eğer evlenmemiş ise evleneceğini gösterir. Bunun ile birlikte eğer kişi evli ise uzun bir evlilik sürecinin yaşanacağına işarettir. Bunun ile birlikte bu rüyanın görülmesi kişinin eşi ve çocukları ile huzurlu bir hayatın yaşanacağına delalet eder.

]]>
Royal Canin Kedi Maması https://www.kedi.gen.tr/royal-canin-kedi-mamasi.html Sun, 11 Nov 2018 16:03:54 +0000 Royal Canin Kedi Mamas; Royal canin kedi maması en seçici kediler tarafından bile rahatlıkla tüketilen bir maması. Royal canin kedi maması kediler ićon hem doyurucu hemde sağlıklıdır. Royal canin kedi maması çok kilo alan Ked Royal Canin Kedi Mamas; Royal canin kedi maması en seçici kediler tarafından bile rahatlıkla tüketilen bir maması. Royal canin kedi maması kediler ićon hem doyurucu hemde sağlıklıdır. Royal canin kedi maması çok kilo alan Kedilere kontrollü kilo alımı sağlar. Eğer kedinin kısırlaştırılmış ise rayal canin kedi mamasını kullanmalsınız.  Çünkü kısırlaştırılmış kediler erkek olsun, dişi olsun kilo almaya meyillidirler. Kısırlaştırılmış kedilerin hareketleri azaldığı için daha kolay ve çabuk kilo alırlar. Royal canin kedi mamasının pek çok çeşidi bulunur. Kediler royal kedi manasını rahatlıkla tüketebilirler. 

Royal Canin Pure Feline Vitality Maması;  

Balık eti kedilerin çok sevdiği bir besindir. Royal canin pure fenile vitality içerisinde balık eti olan kuru mamadır.  Balık eti kediler için iyi bir pretein kaynağıdır. Balık etli bu kuru mamada extra yağ kullanma gerek kalmamıştır. Kedinizi royal canin kuru mama ile beslerseniz vücudunun ihtiyacı olan besin kaynaklarını sağlamış olursunuz. Royal canin pure felinenin içinde balık etinin yanı sıra iştahını karşılayacak aminoasitler kullanılmıştır. Royal canin pure fenilenin içinde domates, ginseng, yeşil çay içermektedir.  Royal canin pure fenile, içersinde ki domates ile hücre yaşlanmasını geciktirir. Ginseng bağışıklık sistemini güçlendirir. Yeşil çayın  ise antioksidan özelliği vardır. Kedinin günlük vücud ağırlığına göre verilmelidir. Kedinizi iki kilogram ise günde otuz gram vermelisiniz. Eğer dört kilogramsa  kedinize günde elli beş gram vermelisiniz. Kedinizi altı kilo ise günde seksen beş gram verin. Mamayı kuru serin yerde saklayın, günluk dozu üç yada dört öğünde verin, mamanın yanında daima taze su bulundurun.

Royal Canin Kedi MamasıRoyal Canin Sterilised; 

Kedi maması kısırlaştırılmış yetişkin kediler için üretilmiştir. Kısırlaştırılmış erkek veya dişi kediler zamanla hareket azlıgından kilo alırlar. Erkek kediler de zaman içerisinde idrar taşları oluşur. Kediler de taş oluşumunu engellemek için mamnin içindeki bazı minerallerin miktarı azaltılmıştır. Royal canin sterilised mamnın içinde; kurutulmuş kümes hayvanlarının eti, mısır,  bitkisel lif, hayvansal yağ, hayvansal proteinler, mineraller, balık yağı ve soya yağı vardır. Royal canin sterilised mama günlük doz ayarlaması kedinin kilosuna göre yapılmalıdır. Kedinizi üç kilo ise günlük doz kırk beş gram vermelisiniz. Kedi dört kilo ise günde altmış gram verilir. Kuru ve serin bir yerde saklayınız günlük vereceğiniz miktarı üç, dört öğünde verin. Yanında muhakkak su bulundurun. 

Royal Canin Exigent Mama; 

Kediler zeki ve sezgileri güçlü olan hayvanlardır. Zaman zaman lezzetli yiyecekler için sizleri zorlayabilirler. Beğenmeyen verdiğiniz besinleri tüketemeyebilirler. Bu durumları ortadan royal canin  Exigent ile kaldırabilirsiniz. Mamayı kuru ve serin yerde muhafaza ediniz. Mama ile birlikte mutlaka su veriniz. Sağlıklı günler.  
]]>
Ankara Kedisi https://www.kedi.gen.tr/ankara-kedisi.html Sun, 11 Nov 2018 22:44:37 +0000 Ankara kedisi, dünyaca tanınan bir kedidir. Anayurdu Ankara'dır. Ankara kedisi en eski uzun tüylü kedi soylarından biridir. Ankara kedisi uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilmektedir. İran kedisi ile karıştırabiliyor. Anka Ankara kedisi, dünyaca tanınan bir kedidir. Anayurdu Ankara'dır. Ankara kedisi en eski uzun tüylü kedi soylarından biridir. Ankara kedisi uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilmektedir. İran kedisi ile karıştırabiliyor. Ankara kedileri ve İran kedileri melezlenerek, daha farklı renklere sahip uzun tüylü kediler üretilmiştir. Ankara kedilerinin doğallığının korunması için ve neslinin tükenmemesi için son yıllarda üretimine çok dikkat edilmiştir. Ankara kedisi sahibine karşı son derece ilgili ve çok sevecen olurlar. Sahibini her yerde takip eder. Evine  ve sahibine oldukça düşkün bir kedidir. Ayrıca çok enerjik, oyuncu, zeki ve meraklı olurlar. Bu kediler insanlara karşı oldukça yakın olurlar ve çok uyumludurlar.

Ankara kedisinin oyunculuk özellikleri çoktur. Oyunculuk özelliğinin yanı sıra araştırmacılardır. Bu özellikleri bir hayli yüksektir. Kendisine has oyunculuk özelliği vardır. Çok hareketlidirler ve atlamayı çok severler. Eşyaların, mobilyaların üzerinde gezmeyi çok severler. İp yumaklarıyla yuvarlanmayı da çok severler ya da bir şeyleri kovalamayı çok severler ve genellikle akıllarına koyduklarını yapmaya çalışırlar. Bu kediler ilgiyi çok severler ve yeterince ilgi ve şefkat görmezler ise bunu zorla elde etmeyi iyi bilirler. Ankara kedisinin sahipleri kedileriyle çok güzel, çok eğlenceli vakit geçirirler. Ankara kedilerinin kafaları orta büyükte olur ve keskin hatlara sahiptirler. Burunları uzun ve üçgenimsi yapıda olurlar. Dik kulakları vardır ve kulakları birbirine yakın olarak başının üst tarafında yer alır. Kulak uçları dik olur ve tüylüdür. Göz bebekleri dikey dikey bir badem şeklinde olur ve gözleri iri iri yuvarlaktır. 

Ankara kedilerinin gözleri genellikle mavi göz rengine sahiptirler ya da gözleri kehribar sarı, yeşil-sarı onları ve sarı- mavi göz gibi iki farklı renklerde olabiliyor. Bu Ankara kedileri son derece zarif oluyor. Bu kedilerin vücutları uzun ve kaslı bir vücut yapıları vardır. Vücudunun güzel ve oryantel yapısı kısa zamanda populer olmasını sağlamıştır. Tüyleri uzun ve ipek gibi beyaz yapıda olur. Tüyleri oldukça sık olur ve bu tüyler tek tabakadan oluşur. Kuyrukları da aynı şekilde çok tüylüdür. Ama kuyruklarındaki tüyleri kabarık ve uzun olur. Bu Ankara kedilerinin bir özelliği de uzun ve ipeksi tüylerinin sık sık taramak gerekiyor. Eğer taramak unutulursa açılması çok zor olur ve kıtık problemi ortaya çıkabilir. Ayrıca Ankara kedilerinin kendilerine has bir yürüyüş şekilleri vardır. Yürürken kuyruklarının sırtlarına doğru yatay biçimde kıvrık halde tutarlar. Ankara kedisinin en önemli özelliğin biri de sağır olmalarıdır. Ama bazılarında bu durum görülmeyebiliyor. 

Ankara KedisiAnkara kedisi saf ve doğal bir kedi türü olmasının yanı sıra Türkiye nin ulusal hazinelerinden biri olarak görülür. Bu kediler pek çok kişi tarafından orijinal uzun tüylü bir kedi olarak kabul edilir. Ankara kedisinin eski adı Angora olarak bilinir. Ankara; ipeksi, zarif desenli ve uzun postlu hayvanların evi olarak bilinir. Ankara kedileri; hâla Türkiye'nin köylerinde ve kırsal yerlerinde, yüzyıllardır neredeyse hiç değişikliğe uğramadan dolaşmaktadır. Ankara kedilerinin bu kadar zaman boyunca hayatta kalmasını sağlayan özelliklerini içgüdülerine oldukça bağlı ve son derece zeki olmasıdır. Bu kedilerin, özgür yaşamak yerine insanlarla yaşamaya alışmış olsa da kendine özgü güçlü kişilik özelliklerini korur.

Ankara kedisi 1868 yılında bir İngiliz yazar tarafından genellikle boyun kısmında uzun, gümüşe benzeyen muhteşem ve farklı tüylere sahip olan güzel bir kedi olarak tanımlanmıştır. Bu kediler beyaz rengi türünün gerçek temsilcisi olarak görülmüş ve bu beyaz kediler için Atatürk Orman Çiftliği hayvanat bahçesi tarafından bir üreme programı başlatılmıştır. Bu kediler çok değerli olarak kabul edilmiştir.
]]>
Rüyada Kedi Öldürmek https://www.kedi.gen.tr/ruyada-kedi-oldurmek.html Mon, 12 Nov 2018 08:22:36 +0000 Rüyada kedi öldürmek; Kim rüyasında kedi öldürdüğünü görürse o kişi etrafında kötü niyetli bir kişinin varlığının farkına varır. Rüyada görülen kedi düşmana nefse art niyete ve şanssızlığa işaret etmektedir. Rüyada kedi öldürmek; Kim rüyasında kedi öldürdüğünü görürse o kişi etrafında kötü niyetli bir kişinin varlığının farkına varır. Rüyada görülen kedi düşmana nefse art niyete ve şanssızlığa işaret etmektedir. Bu nedenle kedi öldürmek fiziki olarak kötü düşünülse de manevi olarak iyi yorumlanmaktadır. Kişinin malına parasına ve sağlığına kast eden bir takım kişiler olduğuna ve bu kişileri rüya sahibinin fark ettiğine işaret etmektedir. Etrafında kötü niyetli bu kişilerden daha fazla zarar görmeden uzaklaştığına veya uzaklaşması gerektiğine işaret etmektedir. Rüyada kedi hayırsız ve dedikoducu müsrif bir kadınla yorumlanmaktadır. Bu nedenle kedi öldürmek de bu kadından kurtulmaya işaret etmektedir. Bir takım rüya yorumu yapan kişilerce kedi öldürmek hoş olmayan bir durumla yorumlanır fakat rüyada kedi öldürmek hayırlı bir olayla yorumlayan kısma göre oldukça azınlıktır. 

Rüyada boğarak kedi öldürmek görmek; Birçok İslami Rüya yorumcusuna göre rüyada görülen kedi nefisle kötü amelle yorumlanmaktadır. Öyle ki istihare rüyalarında görülen kedi düşmanla yorumlanır ve niyet edilen olayın hayırlı olmayacağına inanılır. Bu nedenle rüyada kedi öldürmekte nefsi öldürmekle art niyetli kişilerden uzaklaşmaya işaret edilir. Kim rüyasında kan dökmeden kediyi boğarak öldürdüğünü görürse o kişi kendisine zarar vermek isteyen kendisinin malını parasını kullanmak isteyen kişilerin emellerine ulaşmadan kurtulmasına işaret etmektedir. Zengin bir kimse rüyasında kediyi boğarak öldürdüğünü görmesi etrafındaki çıkarcı insanlar bulunduğu fakat bu kişilerden zarar görmeden kurtulması  anlamında yorumlanmaktadır. Ancak fakir bir kimsenin rüyasında boğarak bir kediyi öldürdüğünü görmesi o kişinin fiziki gücünden ve zekasından yararlanmak isteyen çıkarcı insanlar olduğuna ve bu insanlardan zarar görmeden kurtulacağı anlamında yorumlanmaktadır.

Rüyada Kedi ÖldürmekRüyada keserek kedi öldürmek; Kim rüyasında keserek ve kan akıtarak kedi öldürdüğünü görürse o kişinin etrafında kötü niyetli kötü amelli kişilerin olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca rüya sahibinin nefsine hakim olamadığı kötü amellere meyil ettiğine işaret etmektedir. Lakin öldürülmüş olan kedi kötü niyetli kişilerden ve kötü amellerden kurtulup nefsine hakim olabildiğine işaret etmektedir. Rüyada kedi kötü amele nefse yorumlanır ve kediyi öldürmek kötü amellerden kurtulup nefsi öldürmeye yorumlanmaktadır. Zengin bir kimsenin rüyasında kediyi keserek öldürmesi etrafındaki çıkarcı insanların kişinin iyi niyetini ve malını parasını sömürerek o kişiden faydalanmasına ve bu kişinin bu durumu geç de olsa fark etmesine işaret etmektedir. Fakir bir kimsenin aynı rüyayı görmesi kişinin zekasından ve bilek gücünden yararlanan çıkarcı insanlar olduğuna ve kişinin bir takım zararlar gördükten sonra bu durumu fark edip bu çıkarcı insanlardan kurtulmasına işaret etmektedir. Bir çok rüya yorumcusuna göre kedi düşman ve kötü nefisle yorumlanmaktadır. Bu nedenle rüyada kedi öldürmek iyi olarak yorumlanmaktadır. Tüm rüyalar kişinin içerisinde bulunduğu ruh halini göz önünde bulundurarak yorumlanmaktadır. Ayrıca rüyayı gören kişiler her türlü yoruma umut bağlayıp hayatlarını bu duruma göre yönlendirmek doğru bir durum değildir.  
]]>
Chinchilla Kedi https://www.kedi.gen.tr/chinchilla-kedi.html Tue, 13 Nov 2018 07:53:33 +0000 Chinchilla Kedi, kedinin kürkünün Güney Amerika ırklı bir kemirgen olan Chinchilla’ya benzemesinden dolayı bu ismi almıştır.En ilk ve en eski olan Chinchilla Kedisi’nin ismi Silver Lambkin’dir. Bu kedi 1888 Chinchilla Kedi, kedinin kürkünün Güney Amerika ırklı bir kemirgen olan Chinchilla’ya benzemesinden dolayı bu ismi almıştır.
En ilk ve en eski olan Chinchilla Kedisi’nin ismi Silver Lambkin’dir. Bu kedi 1888 yılında düzenlenen Lodra Cryistal Palaca adında ki kedi şovunda bütün ödülleri toplamasıyla bütün ilgileri üzerine çekmeyi başarmıştır. Bu sayede de Chinchilla Kedi türlerinin tanınmasında büyük bir rol üstlenmiştir. İran ırklı kedi ırkının bir renk alttürü olduğu düşünülmektedir. Ancak iyice incelendiğinde yüz tipleri ve yüz şekilleri arasında da büyük farklılıklar bulunduğu dikkati çekmektedir. Chinchilla Kedi türü, İngiliz ırklı olan Sterling cinsi kediler ile karıştırılabilmektedir. Aslında bunun sebebi de Chinchilla Kedileri, Sterling kedilerinin atası olarak kabul edilmesidir. 

Chinchilla Kedi Karakteristik Özellikleri Nelerdir

Chinchilla Kedi cinsi genel olarak sakin, uysal kediler olarak bilinmektedirler. Yumuşak ve melodiksel bir ses tonlarına sahiptirler. Sahiplerine oldukça sadıklardır ve sevdiklerini her daim belli ederler. Sahiplerine karşı fazlasıyla sevgi dolu olmak ile birlikle, ilgi görmekten de çok hoşlanırlar. Hassas, kırılgan, duygusal ve naif görünürler. Fakat bunun aksine son derece dayanıklı ve sağlıklı kedilerdir.
Chinchilla Kedileri kesinlikle ev kedileridir. Bu nedenle hangi tür ev olursa olsun kolaylıkla alışabilirler. Aynı zamanda vakitlerini ağaca tırmanmak gibi aktivitelerle harcayabilirler ve bundan oldukça mutlu olurlar. 

Oldukça sıcakkanlı ve arkadaş canlısı bir kedi türüdür. İlgi görmeye bayılırlar. Sağlıklı ve aynı zamanda cesaretlidir. Fazlasıyla akıllı hayvanlardır. Sahibine sadıktır. Fakat özgürlüğüne de düşkündür.

Chinchilla Kedisi, genellikle evde fazla vakit harcayan ve kedi bakımına vakit ayırabilecek olan orta yaş grubu çiftler tarafından daha çok tercih edilebilirler.

Chinchilla Kedi Fiziksel Özellikleri Nelerdir 

Chinchilla Kedileri İran kedisi ırkının temel fiziksel özelliklerinitaşımaktadırlar. Dünya’ da bulunan kedi birliklerinin onayını henüz almış olmamasından dolayı fiziksel ve yapısal özelliklerinin tam olarak kesinliği bulunmamaktadır. Bu nedenle Chinchilla Kedisi yetiştiren kişilere göre genellikle kedinin de vücut yapısı değişebilmektedir. 

Chinchilla Kedisinin beden yapısı atası sayılan diğer kedilere göre çok daha küçüktür. Bazı chinchilla kedisi yetiştiricileri bu kedinin burnunun daha uzun ve yüz yapısının daha çıkıntılı olması gerektiğini söyler. Bu düşünceyi savunan chinchilla kedisi yetiştiricilerinin kedileri, çok daha sevimli ve orantılı yüz hatlarına sahip olmaktadırlar. Gözleri çoğunlukla yeşil ya da mavi – yeşil arası bir renktedir. Ayrıca gözlerine siyah koyu bir sürme çekilmiş gibilerdir. Burun deliklerinin tam ortasında siyah çizgi bulunmaktadır ve burunları kırmızı renklidir. Patilerinin altları siyahtır. 

Chinchilla KediChinchilla Kedilerinin Bakımı Nasıl Olmalıdır 

Chinchilla kedilerinin istisnasız her gün en az 15 dakika olmak üzere fırçalanmaları gerekir.  Bu kedilerin bakımları yapılmazsa veya aksatılırsa, tüylerinin düğümlenmesi gibi bir sorun meydana gelebilir. Fırçalama işlemleri aksatılırsa ve tüyler düğümlenmeye başlarsa bu seferde kedinin kürkünün tamamen tıraş edilmesi gerekir. Tıraş işlemi ise lokal anestezi ile gerçekleşmektedir. Ayrıca chinchilla kedileri bahar aylarında yoğun bir şekilde tüy dökebilir. Fırçalama ve bakım ölü tüyleri azaltacak olsa da yine de tüy dökme problemi tam anlamıyla geçmemektedir.
]]>
En İyi Kedi Maması https://www.kedi.gen.tr/en-iyi-kedi-mamasi.html Wed, 14 Nov 2018 06:39:30 +0000 En İyi Kedi Maması, kedi sahiplerinin hayvan dostları için en iyisini istedikleri için tercih ettikleri mamalardır. Evcil kediler genellikle ev ortamında doğmuşlar ise hazır mama yemeye alışarak büyürler, erişkin olmadan önce y En İyi Kedi Maması, kedi sahiplerinin hayvan dostları için en iyisini istedikleri için tercih ettikleri mamalardır. Evcil kediler genellikle ev ortamında doğmuşlar ise hazır mama yemeye alışarak büyürler, erişkin olmadan önce yavru kediler için özel üretilmiş mamalar tercih edilir. Süt dişleri henüz sertleşmeyen yavru kedilere kuru mama verilmez. Anne sütünden ayrılan yavrulara öncelikle vitamin ve mineral bakımından zengin konserve mamalar verilmesi daha uygundur. Erişkin kediler içinse, hem konserve mamalar hem de kuru mamalar için bol alternatif vardır. Önemli olan doğru mamayı seçip evcil kedinizin sağlığını bozmadan onu besleyebilmektir.

En İyi Kedi Maması Nasıl Seçilir:

Evcil kediler için seçilecek kedi maması öncelikle kedinin yaşına ve beden özelliklerine uygun olmalıdır. Ev ortamında doğan kediler öncelikle anne sütü ile beslenirler. Anne sütü ile beslenme döneminin sonunda yavru kedilere mamaya geçiş döneminde öncelikle konserve mamalar verilmelidir. Henüz diş mineleri sertleşmeyen yavruların kuru mamayı çiğnemeleri ve sindirmeleri zordur. Bu dönemde yavru kedilerin rutin veteriner kontrolleri sırasında onlar için en uygun olan mama, veteriner tavsiyesi ile alınabilir. Bu dönemde ayrıca yavru kedilerin herhangi bir besin grubuna alerjisi olup olmadığı da öğrenilmelidir. Bazı kedilerin av hayvanı etlerine, bazı kedilerin ise deniz ürünlerine alerji gösterdiği bilinmektedir. Bu tip gıdaları içeren kedi mamaları yiyen kedilerde, kusma, ishal, tüylerde matlaşma ve tüy dökülmesi görülebilir. Bu sebeple öncelikle alınacak kedi mamasının içeriği iyi kontrol edilmelidir. Mix içerikli kedi mamaları alerjik reaksiyon gösterebilecek kedilere verilmez.

En İyi Kedi MamasıEn iyi kedi maması, yetişkin kediler için genellikle kuru mama tercihleri arasından seçilir. Evcil kediler yetişkin olduktan sonra herhangi bir ağız ve diş problemi yoksa kuru mama ile beslenmeye başlarlar. Sadece konserve mama ile beslenen kedilerde diş minesi zayıflığı gözlemlenebilir. Kedi maması seçilirken kedinin yaşı, kilosu ve beslenme ihtiyaçları dikkate alınmalıdır. İyi bir kedi mamasının vitamin ve mineral bakımından zengin olması ve kedinin severek yemesi önemlidir. Bazı kedilerin özellikle belirli markalara karşı iştahsızlık gösterdiği gözlemlenebilir. Bu durumda kedinin sevmediği markada ısrar edilmemeli ve yeni bir marka denenmelidir. Kedi yeni marka mamayı severek yiyorsa sorun yoktur ama o markası da reddederse metabolizmasında bir problem olabilir. Veterinerden yardım alınması gerekebilir.

En iyi kedi maması markaları genellikle whiskas, royal canin, bunny, purina proplan, champion olarak sıralanabilir. Bu markaların hem konserve hem de kuru mama seçenekleri bolca temin edilebilir. Özellikle daha uygun fiyatlı pet shoplarda açık ya da kilo ile satılan markası belli olmayan kedi mamaları kedilerde hastalığa ya da iştah sorunlarına sebep olabilir.
]]>
Kedi Otu Kökü https://www.kedi.gen.tr/kedi-otu-koku.html Wed, 14 Nov 2018 13:52:54 +0000 Kedi otu kökü, günümüzde ülkemizde ve diğer ülkelerde yaygın olarak kullanılan bitkilerden biridir. Genellikle insanlar bu otun kökünden şifa almak amacıyla kullanmaktadır. Ülkemizde kedi otu kökü olan bu bitkinin orijinal ad Kedi otu kökü, günümüzde ülkemizde ve diğer ülkelerde yaygın olarak kullanılan bitkilerden biridir. Genellikle insanlar bu otun kökünden şifa almak amacıyla kullanmaktadır. Ülkemizde kedi otu kökü olan bu bitkinin orijinal adı "Valeriana Officinalis" tir. Ülkemizde bu otun adının kedi otu kökü olmasının en büyük nedeni, bu otun kökünün çok bol olması nedeniyle bir yumak haline gelmesidir. Bilindiği gibi kediler yumaklardan çok hoşlanır. Birçok kedi bu otun yumak haline gelmiş olan kökünden hoşlanırlar. Bu nedenle bu otun köküne kedi otu kökü denilmektedir. Birçok kedi bu bitkinin görünüşünden kedi otu bitkisi olduğunu anladığı için bu otun kökünü kazarak dibine ulaşırlar. Bu köklerle oyun oynarlar. Büyün Avrupa ve Orta Asya'da yetişen bu bitki, nemli toprakları çok sevmektedir. Bu nedenle aşırı kuru olan topraklarda kedi otu kökü yetiştirmeniz mümkün değildir. Ülkemizde de bu bitki ciddi olarak yetişmektedir. Özellikle Bursa-Uludağ ve Doğu Anadolu'nun sulak çayırlarında yetişen bu bitki, birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu nedenle bazı aktarlar ya da bazı toptancılar, direk olarak bu bitkiyi bahçelerinde yetiştirerek kullanıma hazır hale getirmektedir. Kedi otu direk olarak beyaz ve açık renkte pembe muhteşem çiçekler vermektedir. Çok yıllık bir bitki türü olan kedi otu kökü, direk olarak kökünden elde edilen kısımla kullanılmaktadır. 

Kedi Otu KöküKedi otu kökü faydaları nelerdir

Adale gevşemesi: Meydana gelmesi durumunda insanlarda çok ciddi rahatsızlıklara neden olan bu rahatsızlık için günlük olarak düzenli bir şekilde kedi otu kökü kullanabilirsiniz. Bu bitkiden yapılan çayların kullanılması durumunda birçok kişide meydana gelen adale gevşemelerine müdahale edilebilmektedir. Özellikle tıbbi tedavilerin yanında uygulanan bu bitkisel tedavi son derece olumlu etkilere neden olur. 
Uykusuzluk ve halsizlik: Özellikle günün yorgunluğunu atamadan tekrar işe giden ve bu şekilde oldukça yoğun çalışan insanlarda kedi otu kökü hissedilebilir derecede olumlu etkilere neden olur. Bunun için sabahları ya da akşamları bir bardak kedi otu kökü çayı tüketmeniz yeterli olacaktır. 
Romatizma ağrıları: Tıbbi olarak net bir tedavisi olmayan bu ağrılar, insanlarda yerinde bile durulamayacak kadar şiddetli ağrılar yapar. Bu ağrıların azaltılması ve bastırılması için yapılabilecek en önemli şey tabi ki bitkisel tedavilerdir. Bu tedaviler içerisinde direk olarak kedi otu kökü vardır. Bu otu kullanarak birçok kişi gibi faydalar görebilirsiniz. 
Psikolojik rahatsızlıklar: Depresyon başta olmak üzere bu gibi rahatsızlıkların çok fazla görüldüğü insanlarda kedi otu çok ciddi etkilere neden olarak rahatlamaları sağlayacaktır. Sizlerde de sıkıntılar, bunalmalar, kızgınlıklar gibi psikolojik durumlar var ise kesinlikle bu otu kullanmalısınız. 

Bunların haricine daha birçok probleme fayda sağlayan kedi otu kökü bitkisi, günümüzde en çok bu durumlar için kullanılmaktadır. Bunun için kedi otu kökü otunun kurutarak daha sonraki zamanlara da sağlayabilirsiniz. Fakat bu otun özelliklerini kaybetmemesi için kesinlikle doğru saklama koşullarına uydurmanız gerekmektedir. Bunun için kesinlikle ağzı kapanabilen cam bir kavanoz içerisine kedi otu kökü kurutularak konulmalıdır. Daha sonra bu otu kuru ve serin bir yerde saklayabilirsiniz. 
]]>
Dişi Kedi Kısırlaştırma https://www.kedi.gen.tr/disi-kedi-kisirlastirma.html Wed, 14 Nov 2018 23:02:59 +0000 Dişi kedi kısırlaştırma, veterinerlerin de tavsiye ettiği bir işlemdir. Genellikle toplumda kedi sevenler, evinde kedi bakanlar kedilerinin anneliği, babalığı tatmasını isterler. Fakat kedilerde öncelikle aile kavramı bulunmamak Dişi kedi kısırlaştırma, veterinerlerin de tavsiye ettiği bir işlemdir. Genellikle toplumda kedi sevenler, evinde kedi bakanlar kedilerinin anneliği, babalığı tatmasını isterler. Fakat kedilerde öncelikle aile kavramı bulunmamaktadır. Yavruları doğduğunda kediler onları içgüdüsel bir davranışla korur ve besler. Yavruları sütten kesilinceye kadar onlarla ilgilenirler. Daha sonra yavrularıyla ilgilenmeyi keser. Bir kedi doğurduğu yavrusuyla bile çiftleşebilir. Bazı kişilerde kedilerin kısırlaştırılmasına dini açıdan karşı çıkabilir. Buna günah olur diye pek yaklaşmazlar. Fakat kediler cinsel olgunluğa erişince mutlaka çiftleşecek ve yavruları olacaktır. Her yıl kedinizin çiftleştiğini düşünürseniz, yavrularına nasıl bakacaksınız, bunları himaye edeceksiniz, işte bunları da düşünmeniz gerekir.

Kedilerin kısırlaştırılması hem erkek kediler açıdan, hem de dişi kediler açısından pek çok hastalığın gelişmesine de engel olur. Erkek kediler içi testis tümöründe, dişi kediler içinde meme tümörü, rahim iltihabı ciddi hastalıklar böylece önlenmiş olur. Bunun dışında devamlı miyavlama, idrar bırakma, evden kaçma gibi eylemlerde kısırlaştırma sonrasında bitmiş olur. Dişi kedi kısırlaştırma bu nedenlerle tavsiye edilen bir uygulamadır.

Dişi Kedi KısırlaştırmaDişi kedi kısırlaştırma nasıl olur

Kızgınlık dönemi dişi kedilerde genellikle 6. aydan itibaren başlar. Kızgınlık dönemi halleri her kedi için farklı olur. Dişi kedilerin bir kısmında kızgınlık süreci kısa süreli olurken, bazı kedilerde günlerce bunun etkisi devam eder. Etkileri de hepsinde farklı şekilde olabilir. Bazıları şiddetli, bazıları da hafif şekilde etkilenir. Kedi sahiplerinin bir kısmı kedilerine bu süreci atlatması için hormon iğneleri yaptırabiliyor ya da progesteron içeren hap veriyorlar. Fakat bu tür uygulamalar kedilerde ileride sorun çıkarabilir, ya etkilere neden olabilir. Bu yüzden uzmanlar tarafından pek tavsiye edilmez. Rahim iltihabı, yumurtalık kanseri bu gibi yan etkiler arasındadır.

Dişi kedi kısırlaştırma ameliyatı genellikle kızışma döneminde pek yapılmaz. Bunun nedeni hormonal etkileri yüzünden kedide aşırı kanam riskine sebep olması yüzündendir. Dişi kedi kısırlaştırma ameliyatı her ameliyat gibi bazı riskler taşın. Bunların en önemlisi kedinin anestezi almasıdır. Kedilerin bir bölümünde olan anestezi duyarlılığı nedeniyle iyileşme gecikebiliyor ya da ölüme sebebiyet verebiliyor. Fakat alanında uzman bir veterinerle bu sorun en aza indirilebilir. Kedinin tam bir muayenesi ve gereken kan tahlilleri yapılarak, ameliyata hazırlanmalıdır. Eğer kedinin bir hastalığı varsa bu veterinere daha önceden bildirilmelidir. Buna uygun bir anestezi protokolü yapılabilir.

Genellikle dişi kedi kısırlaştırma ameliyatında inhalasyon anestezi denilen gaz anestezi yöntemi uygulanır. Bu genellikle en güvenli yöntemdir. Gaz solunumla akciğerlere verileceği için kedinin vücuduyla temas engellenmiş oluyor. Bu sayede kediniz ameliyat sonrasında daha kolay uyanıyor. Ameliyat yapılmadan önce kedilerin en az 12 saat aç olması da önemlidir. Birkaç saat öncesinden ise  suyun kesilmesi gerekir. Ameliyat yapılırken kedilerin vücut ısıları düştüğünden, sonrasında sıcak ortamda tutulmaları da önemlidir. Küçük bir kesi yardımıyla dişi kedi kısırlaştırma ameliyatı yapılır. Bundan sonra kediniz iyileştiğinde kızışma dönemi sorunları da yaşanmayacaktır. Daha sağlıklı şekilde yaşamına devam edecektir.
]]>
Kediler Kaç Ayda Doğurur https://www.kedi.gen.tr/kediler-kac-ayda-dogurur.html Thu, 15 Nov 2018 06:08:54 +0000 Kediler Kaç Ayda Doğurur;  kediler iki ayda doğurur. Kediler yaklaşık olarak elli sekiz, altmış beş gün hamilelik sürecinin sonunda doğum yaparlar. Kediniz hamile ise veteriner kontrollerini aksatmamalısınız. Kedinizi ve yavrula Kediler Kaç Ayda Doğurur;  kediler iki ayda doğurur. Kediler yaklaşık olarak elli sekiz, altmış beş gün hamilelik sürecinin sonunda doğum yaparlar. Kediniz hamile ise veteriner kontrollerini aksatmamalısınız. Kedinizi ve yavrularını doğabilecek sorunlardan bu şekilde koruyabilirsiniz. Kediler yılda üç kez doğum yapabilirler. Yani kediler yılda üç kez çiftleşmek isterler. Eğer kedi çiftleşme döneminde çiftleşememiş ise bir sonraki çiftleşme istekleri yirmi gün sonra olmaktadır. Kediler ilkbahar ile yaz ortalarına kadar çiftleşmek isterler bu süreçte çiftleşirlerse hamile kalabilirler. Kediler her bir doğumlarında dört ile altı arasında yavru doğurabilirler. 

Kediler hamile kaldıktan sonra iki ay hamilelelik süreci vardır. Hamilelik ilk belirtileri üçüncü veya dördüncü haftada kendini göstermeye başlar. Kedinin meme uçları koyu pembe bir renk alır. Kedinin iştahıda dikkat çekecek kadar artar. Bazı kedilerde bulantı ve kusma olabilir. Ayrıca hamile olan kedi daha sevecen ve sokulgan olur. Bunun nedeni kendilerini daha çok güvende hissetmek olabilir. Yada annelik iç güdüsü ile yapıyor olabilirler. 

Kediler Kaç Ayda DoğururKedilerde Hamilelik ve Süt Verme Dönemi,

Kediler hamilelik ve süt verme döneminde daha çok yiyecek tüketebilirler. İştahları normal zamana göre hamilelik ve emzirme döneminde büyük bir artış gösterir. Eğer kedi hamilelik ve emzirme döneminde yeterince beslenemez ise öncelik yavruların olduğu için anne kedinin sağlığı bozulabilir. Kedinizin bu dönemde sağlığının bozulmaması için, bir veterinerden yardım alarak ek gıdalar kullanabilirsiniz. Kedinize veteriner kontrolü olmadan asla ilaç vermeyiniz.  

Kedilerin hamileliğinin ilerlemesi ile kedinin hareketleri yavaşlar. Hamileliğin ileri dönemlerinde kedinizi dışarı bırakmayınız. Çünkü, herhangi tehlikeli bir durum karşısında hızlı hareket edemez ve yüksek bir yerden atlar ise kedi ve yavrular zarar görebilir. Kediler doğum yaklaşınca kendilerine doğum yapacak bir yer ararlar. Kedinizi dikkatle izleyin, doğum yapmak istediği yere sık sık gider ve orada yatar. Kediler doğum başladığı zaman seçtikleri yere gider ve orayı eşelemeye başlarlar. Doğum yaklaşınca vücut ısıları otuz altı buçuk derece olur ve yirmi dört saat bu ısıda kalır. Doğuma saatler kala yemek yemeyi bırakırlar. Hızlı nefes alıp verirler. Önce uzun sonra kısa aralıklarla kasılmalar olur. Kediler yalnız kalıp doğum yapmak isterler. Doğum başladığı zaman vajinalarından bir sıvı gelir ve kendilerini sürekli karınlarından aşağıya doğru dilleri ile yalarlar. Kedinin gözle görülür şekilde ıkınması doğumun başladığını gösterir. Yavrular teker teker on, on beş dakika ara ile doğar. Doğan yavrular bir kesinin içindedir. Anne kedi her doğan yavrunun kesesini yırtar ve ağzını ve gözünü yalayarak temizler.Anne kedi bütün yavrular doğduktan sonra yan yatar ve yavruları emzirir. Sokak hayvanları için kapı önüne herkesin bir kap su koyması dileği ile iyi günler.
]]>
Kedi Irkları https://www.kedi.gen.tr/kedi-irklari.html Thu, 15 Nov 2018 07:14:38 +0000 Kedi Irkları bildiğiniz üzere çok geniş bir popilasyondur. Kediler oldukça geniş kitleye sahip canlılardır. Bu pisiciklerin büyük yırtıcı olanları olmakla beraber küçük ve evcilleştirilmesi kolay olan türleri de olmaktadır Kedi Irkları bildiğiniz üzere çok geniş bir popilasyondur. Kediler oldukça geniş kitleye sahip canlılardır. Bu pisiciklerin büyük yırtıcı olanları olmakla beraber küçük ve evcilleştirilmesi kolay olan türleri de olmaktadır Kedileri günlük yaşamımızda küçük boyutlardaki patili olan canlılara denmektedir. Büyük kedi türleri ise yırtıcı olarak bilinmektedir. Kedi Irkları ayrıca gitgide gelişen bir tür halindedir. Yeni türler yaratmak için farklı ham ırklar çiftleştirilmektedir. bu türler ise kendi aralarında sosyolojik özellikleri bakımından da birbirleri arasında ayrılmaktadır.

Kedi Irkları:
 • Evcimenler 
 • Sessizler
 • Gevezeler
 • Huysuzlar
Kedi ırkları evcimenler,

Normal kedilere oranla oldukça uysal canlılardır. Sürekli bir uyku halinde olmakla beraber evlerinde çıktıkları zaman oldukça huysuz canlılar olmaktadır. Bu türdeki kediler: Javanese, Balinese, Colorpoint Shorthair, Sphynx, Oriental Longhair, Korat, Himalayan, Burmese, Brazilian Shorthair, Birman, Siyam Kedisi, Ragdoll, Ankara Kedisi, Havana Brown, Cornish Rex, Devon Rex, Soke, Europe Burmesen.

Kedi ırkları sessizler,

Sessizler oldukça sakin hayvanlardır. Evde oldukları veya olmadıkları belli değildir. Yemek ve suyu olmasada sessiz çıkarmazlar. Yaramaz değillerdir. Oldukça relax hayvanlardır. Bu türdeki kediler: Chartreux, Cornish Rev, Himalayan, Maine Conn, Norwegian Forest, American Shorthair, Abiyssinian, Scottish Folt, Bombay, British Shorthair, Exotic Shorthair, Havana Brown, Biramn, Mavi Rus, Ankara Kedisi, American Curl, Somali, Devon Rex, Bengal, Europe Shorthair.

Kedi ırkları gevezeler,

Geveze kediler arasında en sıcak kanlı olan kedi türüdür. Sahipleri tarafından sürekli sevilmek istenilen bir ırktır. Genellikle fazla sevecen olan hayvanlardır. Uzun süre ilgisiz kaldıklarında hastalanırlar. Kedi topluluğu içinde yaşamayı severler. Sürekli sevdiği kişilere miyavlarlar. Bu türdeki kediler: Laperm, Siyam Kedisi, Oriental Longhair, Japon Bobtail, Chinchilla, Soke, Oriental Shorthair, Van Kedisi, Sphynxi, Tiffany, York Chocolate, Selkirk Rex, Burmese, Egyptain Maular, Javanese, Snowshoe, Tonkinese, Balinese.

Kedi IrklarıKedi ırkları huysuzlar,

Huysuzlar genellikle insan canlısı olmayan oldukça soğuk hayvanlardır. Genellikle sahipleri dışında insan bulunduğunda rahatsız olurlar. Genellikle sahiplerine karşıda soğuk davranmaktadır.Bu yüzden tercih edilen hayvan türleridir. Bu türdeki kediler: Siyam Kedisi, Bengal,  Nebelung, Devon Rex, Karayak, Oriental Longhair, Burmese, Colorpoint Longhair, Egyptain Maular, Korat, Javanese, Mavi Rus, Oriental Shorthair, Singapura, Balinese, Abiyssinian, Cornish Rex, Somali.
]]>
Rüyada Kedi Görmek Ne Demek https://www.kedi.gen.tr/ruyada-kedi-gormek-ne-demek.html Thu, 15 Nov 2018 14:04:17 +0000 Rüyada Kedi Görmek Ne Demek, bu rüyayı gören kimse için çocuk sahibi olacağına delalet eder. Eğer bir kadın rüyasında kedi görür ise, eşi tarafından bir takım sıkıntılar yaşayacağına ve çevresinde kendisinin kötülü Rüyada Kedi Görmek Ne Demek, bu rüyayı gören kimse için çocuk sahibi olacağına delalet eder. Eğer bir kadın rüyasında kedi görür ise, eşi tarafından bir takım sıkıntılar yaşayacağına ve çevresinde kendisinin kötülüğünü isteyen bazı düşmanlarının olduğuna tabiri yapılmaktadır. Başka bir yoruma göre rüyada kedi görmek, rüya sahibinin oldukça laubali bir kişi olduğuna, etrafındaki kişileri kurnazlıkla kandırdığına, riyakar ve samimiyetsiz bir erkek olarak yorumu yapılır. Diğer rüya yorumuna göre rüyasında kedi gören kimse, rüyayı gören kişinin ikiyüzlü kimseler ile bir araya geleceğine ve bir konu hakkında ümitsizlik yaşayacağı şeklinde tabiri yapılmaktadır. Ulemanın tabirine göre evli ve çocuk sahibi olan bir kadın rüyasında kedi görürse, evladına karşı yapabileceğinden fazlasına zorladığını ve okul eğitiminde çocuğunuzu aşırı sıkarak sizin istediğiniz gibi olmasına çalıştığınızı işaret etmektedir. 

İslami Yoruma Göre Rüyada Kedi Görmek Ne Demek, 

Rüya genellikle işler için alınan yardımcıya ya da hizmetçi olarak tabiri yapılır. Rüyada kedi görmek, eşe, ve hizmet için alınan yeni bir kimseye tasviri olunur. Çoğunlukla rüyada kedinin görülme şekline göre bazen etraftaki bazı kişilerden zarar görülmesine, hırsızlık durumuna karşı rüya sahibinin hem kendisini hem de ev halkını buna karşı korumasına ve gözetmesine tabiri yapılır. Bir ulemanın yorumuna göre rüyadaki görülen kedi, bazen her şeye sahip çıkan bir hizmetçiye, bazende evin içerisinde bulunan hırsız şeklinde yorumlanmaktadır. Diyanetin Tabirine göre rüyada kedi görmek, rüyayı gören kişinin yaşayacağı üzüntüye, kedere ve düşmanlığa rivayet edilmektedir. Aynı zamanda rüyada görülen kedi dişi ise, belalı bir kadını anlatırken, erkek kedi görülmesi de kendi halinde istediği şekilde tek başına yaşayan bir kişi olarak tabiri yapılmaktadır. 

Rüyada Kedi Görmek Ne DemekBazı Tabircilere Göre Rüyada Kedi Görmek Ne Anlama Gelir,

Rüyada kedi görmek genellikle hizmetçi olarak yorumlanmaktadır. Ancak pek çok rüya tabiri yapan kişilere göre, uğursuzluğun simgesi anlamına gelmektedir. Bazı rüya yorumcuları rüyada görülen kedinin tabirini yaparken, rüyayı gören kişinin evinin içerisinde bir hırsızın olduğunu işaret etmektedir. Rüyasında kedi gören kişi için eşinin çekeceği cefaya, zina yapılmasına, evlat sahibi olmaya, hırsızlığa, düşmanlık beslemeye, feryat etmeye ve kaşı, gözü ile işaret edilerek etrafındakiler tarafından ayıplanmasına yönelik yorumu yapılır. Diğer bir tabirde kedi, rüya sahibinin etrafında dolaşan bir kişinin koruma iç güdüsü ile istemeden hem faydalı olduğu hem de zararının dokunduğu bir kimsenin olduğuna delalet eder. Rüyada kedi görmenin anlamı, fırsat bulduğu zaman bozgunculuk yapan kişiye tabiri olur. Rüya sahibinin, eşinin ve çocuklarının sıkıntı ve cefa çekmesine, düşmanlığa, başkalarının arkasından dedikodu yapmaya, vefasızlık, çirkin işler yapma şeklinde yorumu yapılmaktadır. Bir ulemanın tabirinde rüyada kedi görmek, hem şanssızlığın hem de uğursuzluğun habercisi olarak tabiri yapılır. Çoğunlukla kötü kadın olarak yorumlanır. Bir başka tabirde kedi görmek, kendi çocuğunun terbiyesi konusunda oldukça hırslı olan bir anne olarak yorumu yapılır.
]]>
Kedi Eğitimi https://www.kedi.gen.tr/kedi-egitimi.html Fri, 16 Nov 2018 09:14:41 +0000 Kedi Eğitimi, kediler ile hayatımızın her evresinde karşılaşmak mümkündür. Bazen sokakta bazende bir hayvanat bahçesinde ilginizi çekebilecek bu hayvan türlerini beslemek ve büyütmek de mümkün olmaktadır. Bazen içinizin acı Kedi Eğitimi, kediler ile hayatımızın her evresinde karşılaşmak mümkündür. Bazen sokakta bazende bir hayvanat bahçesinde ilginizi çekebilecek bu hayvan türlerini beslemek ve büyütmek de mümkün olmaktadır. Bazen içinizin acımasıyla sokaktan bir kedi edinebilir bazende bir petshop dükkanından satın alabilirsiniz. Öncelikle kedi alımı için önemli noktaları belirtmekte yarar vardır. Bu noktalar şunlardır: 
 • Alacağınız kedinin gözleri çapaksız olmalı ve canlı bakmalıdır.
 • Kulakları temiz ve akıntısız olmalıdır
 • Tüyleri temiz olmalı yapışkan olmamalıdır.
Bu noktaların dışında sizin de kedi bakmaya hazır olmanız gerekmektedir. Bir kedi ile yaşamak bir insan için ödüldür ve siz bu hayvandan birçok şey öğreneceksiniz. 
Yavru kedi sahiplenmek için en doğru zamanlama 2-3 aylık kedileri sahiplenmektir. Kedinin sütten kesilmiş olması gerekir. 
Ancak ne yazık ki günümüzde insanlar 2-3 aylık kedileri yaşlı bulmakta ve 1 aylık kedileri tercih etmektedirler. Burada hesaplanamayan nokta ise 1 aylık kedinin henüz annesinden ayrılmaya hazır olmadığıdır.  
Şimdi kedi eğitimi için belirli evreleri sırayla inceleyeceğiz.

Kedi eğitiminde eve ilk geliş

Eve ilk defa gelen yavru kedi hemen kapalı bir alana alınmalıdır. Daha yeni ailesinden ayrılan kedi çok zor bir süreç geçirir. Bu yüzden ona sıcak ve samimi davranarak güvenini kazanın. Adaptasyon sürecindeki kedi kapalı alandan 1 gün boyunca çıkmayabilir ancak siz sabırlı olun. Yemeğini ve suyunu yakınına koyarak beklemede kalın. Ayrıca başka kediler edinmek kedinin kendini yalnız hissetmemesini sağlayabilir. İlk günlerde evi tanımak için çok hareket edecek kedi için yapabileceğiniz en iyi şey kırılan eşyaları ve kabloları ortadan kaldırmanız olacaktır.

Kedi eğitiminde beslenme

Kedi eğitiminde en önemli nokta beslenmedir. Kalorisi yüksek ve yüksek proteinli mamalar tercih edilmelidir. Yemek yemeyi çok seven bu hayvanlar günden bir kaç kez bu mamaları isteyebilir. Bu mamalar yaş veya kuru olabilir. Ayrıca yemeğin yanında sürekli olarak cam veya seramik kap ile temiz suyun da verilmesi gerekir. 

Kedi eğitiminde tuvalet eğitimi

Genellikle bu eğitimi anneden almış olan kediler tuvaletlerini doğru yere yaparlar. Ancak anneden erken ayrılan kedilere sizin tuvalet eğitimi vermeniz gerekir. Kedinin tuvaleti geldiği zamanlarda aranmaya başlar ve kum kabına ulaşmaya çalışır. Eğer bulamazsa siz yardımcı olun ve ona kumun eşilmesini gösterin.

Kedi EğitimiKedi eğitiminde sosyalizasyon

Kedi eğitiminde sosyalleşme kediyi çok fazla kucaklanma ve sevilme ile artar. Büyümelerinde birçok insan ile tanışması da kedinin yabancılara karşı olan korkusunu en aza indirger. Özellikle kediyi kucaklamak sosyallik korkusunu ortadan kaldırır.

Kedi eğitiminde oyun 

Kedi eğitiminde oyunlarda oldukça önem arz eder. Çünkü eğer bir kedi oynamıyorsa bu bir sorun olduğuna işarettir. Kedi anne ve kardeşlerinin yanında patileme ile oyunu öğrenir. Daha sonra güreş ve kovalamaca ile devam eder. Kediler oyunu sürekli kedi kardeşleri ile oynadığı için sürekli olarak dişlerini ve ellerini kullanırlar. Eğer oyun sırasında sizde elinizi bu oyunlarda kullanırsanız sizi dişleyebilir veya tırmalayabilir. 
]]>
Vahşi Kediler https://www.kedi.gen.tr/vahsi-kediler.html Fri, 16 Nov 2018 11:43:02 +0000 Vahşi Kediler; Vahşi kediler yeryüzündeki en geniş aileye sahiptirler. Vahşi kedilerin en büyük ve tehlikeli olanları aslanlar, kaplanlar, leopar, jaguardır. Bu vahşi kediler en bilindik olanlardır. Birde insanların pek bilmediğ Vahşi Kediler; Vahşi kediler yeryüzündeki en geniş aileye sahiptirler. Vahşi kedilerin en büyük ve tehlikeli olanları aslanlar, kaplanlar, leopar, jaguardır. Bu vahşi kediler en bilindik olanlardır. Birde insanların pek bilmediği ve soyları tükenmek üzere olanlar var. Vahşi kediler, genelde çok büyük ve tehlikelidirler. Vahşi büyük kedilerin ağırlığı yüz kilogram ile üç yüz kilo gram arsında değişmektedir. Vahşi kediler büyük veya küçük davranış bakımından birbirlerine benzerler. Vahşi kediler etoburdurlar ve çok iyi avcıdırlar. Vahşi kedilerin en büyüklerinin kükreme özelliği vardır. 

Vahşi büyük kediler; 
 • Aslan, Afrika ve Hindistanın Gir ormanında bulunur. Aslan avını altmış, yetmiş kilometre hızla kovalar. Aslan dört, beş metre uzağa sıçrayabilir. Aslan kendine sadece av olarak fil ve gergedanı görmez onun haricinde hiç bir avı kolay kolay elinden kurtulamaz. Aslan bir defada beş, altı kilogram eti yiyebilir. Aslanların çiftleşme mevsimi farklıdır. Çiftleşmeden yüz sekiz gün sonra üç, dört yavru doğurur. 
 • Kaplan, Asya' da bulunur.  Kaplanın boyu üç metre ağırlığı iki yüz elli kilogramı  bulur. Ömrü yaklaşık olarak yirmi beş yıldır. Kaplanların belli bir çiftleşme mevsimi yoktur. Kaplanlar doksan sekiz ile yüz sekiz arasında doğum yaparlar. Genelde iki veya dört tane yavru dünyaya getirirler. Kaplanlar genelde geyik antilop ve dağ keçisi avlarlar. 
 • Pars, Asya ve Afrika' da bulunur. Pars vahşi kedisi ev kedilerini atası olarak bilinir. 
 • Jaguar, Amerika kıtası, Meksika'dan kuzey Arjantin'e kadar bulunur. Jaguarın ağırlığı altmış ile yüz yirmi kilogram arasındadır. Boyu yüz seksen ile iki yüz yirmi santimetre, yüksekliği doksan santimetredir. Kuyruk uzunluğu yetmiş  beş santimetredir. Jaguarlar genelde haziran ayında çiftleşirler. Yüz on günlük hamilelik sürecinden sonra iki veya üç yavru dünyaya getirirler. 
Afrika Altın Kedisi; Afrika altın kedisi, yaşam alanları yağmur ormanları ve Afrika' nın ekvatora yakın kısımlarıdır. Türleri tükenmek üzere olan afrika altın kedisi ortalam seksen santimetre boyunda ve otuz altı kilogram ağırlığındadır.
And Kedisi; And kedileri Arjantin, Şili, Bolivya ve Peru' nun dağlarında yaşar. And kedilerine çok az rastlanır türleri yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. And kedilerinin boyları ortama altmış santimetredir. And kedilerinin kuyrukları uzun ve tüylüdür. 
Balıkçı Kedi; Balıkçı kedi güney ve güney doğu Asya' nın su bulunan bölgelerinde yaşar. Balıkçı kedinin en önemli özelliği çok iyi yüzücü olmalarıdır. Balıkçı kedinin türü yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. 
Benekli Kedi; Benekli kedi Afrika çöllerinde, Arap yarımadasında ve batı Asya'da yaşar. Benekli kedi normal kedi boyutlarında olan bir kedi türüdür. Benekli kedinin türü yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu için avlanması yasaktır. 
Karakulak; Karakulak vahşi kedisi Afrika ve Asya' da bulunmaktadır. Karakulak vahşi kedisinin boyu doksan santimetredir. Karakulak vahşi kedisi susuzluğa çok dayanıklıdır. Bu yüzden dağlarda ve çöllerde yaşamaktadır. 
Margay; Margay vahşi kedisi Meksika ve Brezilya' da yaşamaktadır. Margay vahşi kedisi normal kedi boyutlarındadır. Margay vahşi kedinin bacakları uzundur ve çok iyi tırmanırlar. Margay vahşi kedinin türü yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. 
Pallas Kedisi; Pallas vahşi kedisi Doğu Avrupa'dan Sibirya'ya kadar Asya ve Orta Doğu'da yaşamaktadır. Pallas vahşi kedisi çok tüylü ve normal boyutlarda bir kedi türüdür. Pallas vahşi kedi türü tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. 
Serval; Serval vahşi kedsi Afrika'da yaşar. Serval vahşi kedinin boyu yüz yirmi santimetredir. Serval vahşi kedisi uzun bacaklı, küçük başlı ve çok zeki bir kedidir. Serval vahşi kedisi avlarını büyük otların arasında çok kolaylıkla yakalar.
Çita; Çita vahşi kedisi, elli kilogram ağırlığında, iki yüz on santimetre boyun]]> Fars Kedisi https://www.kedi.gen.tr/fars-kedisi.html Fri, 16 Nov 2018 14:07:06 +0000 Fars kedisi; iran kedisi olarak da bilinen, anavatanı İran olan çok eski bir kedi ırkıdır. Kısa bacakları, basık burnu, kalın boynu ve sık uzun tüyleriyle bakımı çok zor bir kedi türüdür. Aynı zamanda bilinen ve bakıl Fars kedisi; iran kedisi olarak da bilinen, anavatanı İran olan çok eski bir kedi ırkıdır. Kısa bacakları, basık burnu, kalın boynu ve sık uzun tüyleriyle bakımı çok zor bir kedi türüdür. Aynı zamanda bilinen ve bakılan en eski kedi ırkıdır. Her renkte fars kedisi olabilir ve karışık renkte de melezlenebilirler. Fars kedilerinin ortalama 15 yıllık yaşam süreleri vardır. Ergenlik dönemine geç girerler  ve 12-18 aylık olana kadar kızgınlık belirtisi göstermeyebilirler. Çiftleştirmek için en uygun yaş 18 aylık ve sonrasıdır.
 
Fars kedisinin vücut yapısı:

Vücut yapıları kısa ve tıknaz bir görünüme sahiptirler. Kuyrukları vücutlarıyla orantılı uzunlukta ve kabarıktır. Fars kedilerinin, sık ve uzun tüyleri iki tabakalıdır. Tüyler düğümlenerek kıtık oluşumuna müsait bir yapıdadır. Düzenli olarak taranıp bakımı yapılmazsa, tüylerde açılması imkansız topaklanmalar meydana gelecektir. Bu topaklanmalar, derisinin hava almasını engelleyeceği için, kısa zamanda deride yaralar oluşacaktır.  Güzel ve şatafatlı duran uzun tüylerin bakımı hiç de kolay değildir. Fars kedisinin günde bir veya iki kere, uzun seanslar halinde, özel kedi tarağı ile taranarak kıtık ve tüy topaklarının oluşumu engellenebilir. Bu şekilde fars kedisi hem ölü tüylerinden kurtulacak ve kendini temizlemesi kolaylaşacak hem de sahibi daha rahat edecektir. Tüy dökme mevsiminde pet kuaför hizmeti veren veterinerlerde traş edilebilir. Genel olarak aşağı sarkmış dudak kenarları onlara mutsuz ve üzgün bir yüz ifadesi vermektedir. Bazılarının kaş aralarında basıklıktan kaynaklı kırışık ve sanki kızgınlarmış gibi görünmelerine sebep olan bir ifade vardır. Fars kedisi, farklılığını bu yüz ifadesinden alır, ayrıca asil duruşundan da hiçbir şey kaybettirmez. Aşırı kabarık, aslan yelesine benzeyen tüyleri, sırtından başlayarak, bacaklarının üzerine kadar iner. Tüylerini temizlemeye çalışan fars kedisinin midesinde tüy yumakları oluşabilir. Bu yumakları sisteminden atabilmesi için uzun tüylü kediler için özel üretilmiş mamalarla beslenmeleri gerekir. Ayrıca bu pofuduk tüyleri, fars kedisinin bir çok yarışmada birinci olmasını sağlamıştır.

Fars kedilerinin genelde küçük ve basık olan burunları, bazılarında aşırı basıklık görülebilir. Aşırı basık burun, nefes almada sıkıntı yaşamasına sebep olmaktadır. Bu nedenle daha uzun burunlu olan başka bir uzun tüylü ırkla çiftleştirilebilirler. Böylece sağlıklı nefes alabilen uzun burunlu ve görüntü bakımından daha sevimli bir fars melezi olan Chincilla kedisi elde edilebilir. Örneğin ankara kedisi tercih edilebilir.

Fars kedilerinin göz şekli büyük ve yuvarlaktır, genelde de kahve, sarı renktedirler. Diğer kedi ırklarının aksine içe doğru değil dışa doğru olan akıntı, göz kenarlarından aşağıya akarak, göz çevresinde koyu renkte lekelenmeler oluşmasına neden olmaktadır. Bu durumu engellemek için her gün göz temizleme solüsyonları ve pamukla gözlerin temizlenmesi gerekir.

Fars KedisiFars  kedisinin profesyonel bakımı,

Bu nedenle sahiplenilmesinde çok  iyi düşünülmeli ve aile bireylerinin kabulünden sonra sahiplenilmesi daha doğrudur. Ayrıca kedisine uzun vakit ayırabilecek ve hiçbir masraftan kaçınmayacak aileler için bakımı daha kolay olacaktır. Özellikle tüy dökümü yoğun olan fars kedisi, titiz olan sahiplerin yaşamında zorluklara sebep olacaktır.Tüm bunlara rağmen evlerde salonların baş köşelerine yakıştırılmış, güzellik emsali kedilerdir.

Fars kedisinin karakteri:

Fars kedisi çabuk öğrenen, çok akıllı, sevecen ve sakin bir kedi ırkıdır. Sahibinin kucağında saatlerce oturabilir. Çok güzel bir görünüşe ve iyi huylu bir karaktere sahiptir. İnsanlarla iyi anlaşabildiği gibi diğer ev hayvanlarıyla da iyi geçinirler. Sakin bir yapıya sahip olmasının yanında oynamayı da seven bu kedi ilgisini çekecek bir şey bu]]> Kedinin Faydaları https://www.kedi.gen.tr/kedinin-faydalari.html Sat, 17 Nov 2018 03:55:22 +0000 Kedinin faydaları, çok sevilen hayvanlardan biri olan kediler evcil olarak yetiştirilmektedir. Evcil hayvanlardan bakımı en kolay olan kedilerin insanlar üzerindeki faydalarını birçok kimse bilmemektedir. Hatta hayvan severler, kedi s Kedinin faydaları, çok sevilen hayvanlardan biri olan kediler evcil olarak yetiştirilmektedir. Evcil hayvanlardan bakımı en kolay olan kedilerin insanlar üzerindeki faydalarını birçok kimse bilmemektedir. Hatta hayvan severler, kedi sahibi kişilerin bile çoğu bu faydaları bilmemektedir. Zaten evde hayvan beslemek bile bir hayvan sever için oldukça mutlu edici bir durumdur. Kediler varlıkları ile yalnız bir insana ev arkadaşı olarak da kişinin yalnızlığını gidererek kişiye mutluluk verir. Bunun yanında birçok psikolojik hastalığın da tedavisinde etkisi olduğu saptanmıştır. Özellikle de kedilerin çıkardığı mırıltılar dinleyen kişiye mutluluk verir ve duygu dengesinin sağlanmasını sağlar. Stres, sinir vb. durumlarda tedavi olarak kullanılan antidepresan ilaçlar, hobiler ve sosyal aktiviteler kadar kedi mırıltıları da bu durumun tedavisine etki etmektedir. 

Kedinin FaydalarıKedinin faydaları, tam bir yol arkadaşı olan bu hayvanların bilinen faydaları şunlardır:
 • İnsanların rahatlamasını sağlar ve kişiye sevgi duygusunu geliştirmektedir. Kedilerin vücut ısılarına dokunan kişinin de vücut ısısı yükselir ve böylece kişinin sevgi bağı oluşturmasında etkili olur.
 • Yalnız yaşayan bir kişinin kedi sahibi olması kişinin yalnızlığına iyi gelmektedir. 
 • Kedilerin çıkardığı miyavlama sesleri de beyinde oksijen ve glikoz oranını arttırarak kişiye olumlu hisler katar. 
 • Sinir ve stres hallerinde düşük ses ile rahatlamak isteyen insanlara kedi mırıltısı oldukça uygun bir tedavi yöntemdir. 
 • Kedi sahibi olan kişilerin kalp krizi riski azalmaktadır. 
 • Kas sakatlıkları, enfeksiyon ve şişliklere iyi geldiği de savunulur.
 • Kedilerin çıkardığı mırlama sesi kan basıncını düşürerek insanın rahatlamasını sağlamaktadır. 
 • Ayrıca Avrupa'da yapılan deneyler de hastalar kedi mırlamasına 1 saat boyunca maruz bırakılmış ve hastaların ağrısının azaldığı belirlenmiştir. 
 • Kedi mırlaması aslında kedinin iletişim için geliştirdiği bir dildir. Yalnızken kediler bu sesleri çıkarmamaktadır. Hatalık tedavilerinde doğal olarak bu mırlamalar ilaç yerine kullanılabilir. 
 • Kediler çocukların gelişiminde oldukça etkilidirler. Araştırmalara göre çocukların %81'i aileleri yerine kedileri dost edinmişlerdir.
 • Özellikler Alzheimer hastalarının en büyük dostu olarak görülmektedir. 
 • Kolesterolün ana sebeplerinden trigliseridin düşmesini sağlar.
 • Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı araştırmalar sonucunda kedi besleyen kişilerin kansere yakalanma riskinin azaldığını belirtmişlerdir. 
 • Stres, depresyon, felç riskini azaltırlar.
 • Özellikle de otizmli çocukların sosyalleşmesinde etkilidirler. 
]]>
Kedi Aşıları https://www.kedi.gen.tr/kedi-asilari.html Sat, 17 Nov 2018 04:17:59 +0000 Kedi Aşıları, vücut bağışıklığı bakımından oldukça güçlü olan kediler, ne kadar güçlü olsalar da onlarda virüs ve bakteriden etkilenirler. Bu nedenle kedi besleyen kişilerin bu hayvanların bakımını ve aşılarını ya Kedi Aşıları, vücut bağışıklığı bakımından oldukça güçlü olan kediler, ne kadar güçlü olsalar da onlarda virüs ve bakteriden etkilenirler. Bu nedenle kedi besleyen kişilerin bu hayvanların bakımını ve aşılarını yaptırması gerekmektedir. Aşılama hem sizin hem de kedinin sağlığını korumak için gereklidir. Bu yöntem ile kedinin tehlikeli hastalıklara yakalanma riski azalır ve bağışıklık sistemi daha da güçlenir. 
Kediler gebelik döneminde ise aşılama yapılmaz ve dişi kediler kesinlikle çiftleşmeden önce aşılamanın yapılması gerekmektedir. Ayrıca sütten kesilmeyen yavrular aşılamaya götürülmemelidir. Çünkü anne sütünün içinde kediyi hastalıklara karşı koruyan enzimler bulunmaktadır. Aşılar bu enzimin etkisini azalttığı için bu kedilere aşılama yapılmamalıdır. Öncelikle şunun bilinmesi gerekir ki kedilerin her aşıya ihtiyacı yoktur. Sadece uzmanlar tarafından başlıca aşılar belirlenmiştir ve bunların yaptırılması gerekir. Veteriner ile görüşüldükten sonra kedinin yaşı ve özellikleri belirlenerek aşıları yapılır. 

Kedi aşıları, uzmanlar tarafından belirlenen başlıca aşılar yasalar tarafından belirlenir ve 8 haftalık kediler 16. haftaya kadar aşılanır. Bu aşılar şunlardır:
 • Kuduz aşısı
 • Kedi gençlik hastalığı aşısı (Feline Panleukopenia)
 • Viral solunum enfeksiyonu (Feline Clicivirus)
 • Herpes virüsü (Feline Rhinotracheitis)
Aşılar kedinin bir yaşına girmesi ile tekrarlanır ve üç yılda bir tekrarlanması gerekmektedir. Yukarıda bahsedilen kedi gençlik hastalığı virüsü kediler için ölümcüldür. Viral solunum enfeksiyonu ve Herpes virüsü ise kedinin solunum yolu hastalıklarına sebep olmaktadır. Kuduz aşısı dışında kalan aşılar karma aşılar olarak bilinmektedir. Bu hastalıkların ortadan kaldırılması için karma aşı yapılmaktadır.
Kuduz aşısı ise zorunlu olarak yaptırılır. Eğer kediniz birini ısırırsa bu kişinin sizden şikayetçi olmasıyla kedinin kuduz olup olmadığı kontrol edilir. Dolayısıyla böyle bir problemi ortadan kaldırmak için kuduz aşısını yaptırmanız gerekir.

Kedi AşılarıKedi aşıları, zorunlu aşıların dışında kedi lösemi aşısı, FIP aşısı ve kedi AIDS'i aşısı da yapılmaktadır. Bu aşılar kedinin yaşam alanı ve özellikleri ile veteriner tarafından yapılır. Her tıbbi müdahale yan etkiye sahip olduğundan bu aşıların da nadir olsa da yan etkileri bulunmaktadır. Bu aşılardan sonra kediler asabi olabilir ve iştah kaybı yaşayabilir. Bu gibi durumlarda veteriner yardımı size faydalı olacaktır.
]]>
Rus Kedisi https://www.kedi.gen.tr/rus-kedisi.html Sat, 17 Nov 2018 20:31:41 +0000 Rus kedisi, direk olarak tüy renkleriyle kendisini göstermektedir. Kısa tüyü olan bu kediler, her ne kadar kısa tüylü olsalar bile uzun yüzleriyle birlikte maviye bürünmüş ırklardan biridir. Rus kedisi ilk olarak 1869 yıllarınd Rus kedisi, direk olarak tüy renkleriyle kendisini göstermektedir. Kısa tüyü olan bu kediler, her ne kadar kısa tüylü olsalar bile uzun yüzleriyle birlikte maviye bürünmüş ırklardan biridir. Rus kedisi ilk olarak 1869 yıllarında Kuzey Avrupa'da ortaya çıkmıştır. Bu yıllar sonrasında ise ikinci dünya savaşında İskandinavya ve İngiltere'de çok yaygın olarak görülmeye başlamıştır. Bu ülkeler sonrasında Amerika'da görülmeye başlayan Rus kedisi, genel olarak tam çıkış noktasını göstermemektedir. Yapılan araştırmalara göre 1860 yılında İngiliz denizciler tarafından Rusya'daki bazı limanlardan diğer ülkelere getirilmiştir. Bu teoriye bakıldığında Rus kedileri Rusya'nın kuzey bölgelerinde yaşamışlar ve bu yüzden de oldukça kalın bir tüy yapısına sahiptirler. Rus kedileri aynı zamanda mavimsi bir renk almışlardır. Bu nedenle birçok kişi mavi Rus kedisi demektedir. Rus kedisinin kendi arasında üç farklı türü bulunmaktadır. Bu kedilerin hepsi mavi renkte olsa bile aslında dışarıdan bakıldığında hepsinin rengi biraz daha farklı gibi görünmektedir. Üstelik bu kediler sadece renk olarak değil aynı zamanda karakteristik özellik olarak da birbirlerinden farklılıklar göstermektedir. Tarihten günümüze kadar Rus kedisi ırklarının tümü, efsanelere konu olmuş kedileridir. Genel olarak ortak bir çıkış noktasının uzun zaman önce olabileceği düşünülmektedir. 1871 yılında Crystal Palace, Londra'da ilk olarak Rus kedisini gösteriye çıkarmış ve o zamanlar tüy dokusu ince olan bu kedi 1912 yılında resmi olarak İngiltere'de ırk olarak kabul edilmiştir. 

Rus kedisi kişilik özellikleri:

Rus kedisinin en büyük özelliği nazikliğidir. Bu özelliğiyle birçok bölgede ün salan Rus kedisi, oldukça sakin ve sessiz bir yapıya sahiptir. Tamamen evcil ve bu şekilde sessiz olan Rus kedisi, istemediği zamanlarda insanlardan utanabilir. Kedinin utanması durumunda direk olarak yanınızdan uzaklaşacaktır. Rus kedisi, tırmanmayı çok sever. Bu nedenle Rus kedisi besleyen insanların en büyük problemi, kedinin ev içerisindeki eşyalara tırmanması nedeniyle oluşan eşya hasarlarıdır. Bunun yanı sıra çok önemli kişilik özelliklerin biri de bu kedinin aile içerisindeki insanlarla yaptığı iletişimdir. Yaptığı hareketleriyle, bakışıyla ve çıkardığı seslerle istediği şeyi rahat bir şekilde aile bireylerine anlatması bu kedinin önemli özelliğidir. Genel anlamda hareketli hayatı severler. Bu nedenle gün içerisinde sık sık oyun oynamak isteyeceklerdir. Ayrıca kumları sürekli temiz tutulmalı ve düzenli olmalıdır. 

Rus KedisiRus kedisi sağlık özellikleri:
Rus kedisi, safkan  ve melez kedilerin her ikisinin de doğada genetik olarak izlenen birçok çeşit sağlık problemine sahipler. Kedilerde meydana gelen genetik sağlık sorunları çok dikkat edilecek durumlar olmasa bile bazı durumlarda bu sağlık problemleri kedi için hayati tehlike meydana getirebilir. Bu nedenle Rus kedisi besleyen kişilerin olası bir genetik hastalıkla karşılaşmaları olası bir durumdur. 

Rus kedisi bakımı nasıldır

1. Rus kedisinin en önemli bakımlarından bir tabi ki birçok hayvanda olduğu gibi bu hayvanda da tüylerdir. Bu kedinin tüyleri haftada en az iki kez tarama ya da fırçalama gibi yöntemlerle ölü tüylerden arınmadır. Bunun için bol bol Rus kedisi taranmalıdır.
2. Rus kedisi, temizlik konusunda ok hassas bir hayvandır. Bu nedenle kedinin diş eti hastalıklarından uzak kalması için dış fırçalama işleminin aksatılmadan yapılması gerekmektedir. 
3.Rus kedisi, iki haftada bir tırnak kontrolü yapılmalıdır. Bu sürelerde uzayan tırnaklar doğru yöntemler kullanılarak kesilmelidir. Aksi durumlarda kediniz kendisine bile zarar verebilir. 
4. Göz kenarlarında meydana gelen en küçük akıntılar bile bekletilmeden silinmelidir. Bu işlemi yaparken yumuşak bir bez kullanın. Bu şe]]> Kedi Biti https://www.kedi.gen.tr/kedi-biti.html Sun, 18 Nov 2018 20:30:50 +0000 Kedi biti sorunu oldukça tehlikeli bir pire türü olup dikkatli olmak gerekir. Zira kedi sahibi olan bireylerin sık sık şikayetçi olduğu bir konu olup dikkatli davranmakta fayda vardır. Bu konu hakkında detaylı bilgi edinmek ge Kedi biti sorunu oldukça tehlikeli bir pire türü olup dikkatli olmak gerekir. Zira kedi sahibi olan bireylerin sık sık şikayetçi olduğu bir konu olup dikkatli davranmakta fayda vardır. Bu konu hakkında detaylı bilgi edinmek gerekir. Özellikle kedi biti nasıl temizlendiği ile ilgili olarak gerekli bilgiler almak gerekir. Kedi biti temizleme yöntemi oldukça basit olup bir an önce önlem almak gerekir. Bunun için erken teşhis konulması işinize yarayacaktır. Bu sebepten ötürü bu konuya dikkat etmek ve sağlığımıza önem vermemiz şarttır. Aksi halde kedi biti rahatsızlığından kaynaklanan bir takım sorunların yaşanması söz konusu olmaktadır.

Kediye bit nasıl bulaşır,

Kedinizi sık sık dışarı dolaştırmanız halinde çok kolay bir biçimde bit bulaşması söz konusudur. Aynı zamanda yaşamış olduğunuz ev bahçeli bir katta ya da bitin rahatlıkla ulaşabileceğin bir konumda ise yine bulaşma imkanı söz konusudur. Bu ulaşma olayı evcil kedinizi bulaşıp ondan da sizlere çok rahat bir şekilde geçme ihtimali vardır. Bu sebepten ötürü çok dikkatli olmakta fayda vardır. Bu kedi biti sorununa karşı önlem almamız gerekir. Sağlımızı korumak adına kedimizi dışarı çıkardıktan sonra eve getirecek isek temizliğini yapmamız gerekir. Aksi halde bu kedi biti evimizin içine de rahatlıkla girebilir.

Kedi biti yaşamını devam ettirebilmesi için beslenme kaynaklarından olan hayvanların üzerinde yaşamaları söz konusudur. Çok rahat bir şekilde köpek ya da kedi gibi hayvanlara musallat olma durumu vardır. Kedinin üzerinde yerleşen bir bit kediyi ısırmaya ve de hemen kanının emmeye başlar. Bunun ile beraber çoğalma ihtimali de oldukça artar.

Kedi biti artışının meydana gelmesi,

Kedi bitlerinin çoğalması oldukça yüksek seviyelere ulaşabildiğini söyleyebiliriz. Kedinin bedenine yerleştikten sonra çok kısa bir süre içerisinde bit sayısında artışlar gözlemlenmesi söz konusudur. Bir hafta boyunca yaklaşık olarak 2000 civarında kedi biti sayısına ulaşması durumu mümkündür. Erken müdahale edilmemesi halinde ise kedinizin çok ciddi sancılar yaşabilir. Bunun ile birlikte bir takım sağlık sorunlarının yaşanması durumu da söz konusudur.

Kedi Biti

Kedi bitine karşı yapılması gerekenler,

Normal bir bit insana kolay kolay bulaşmaz. Ancak kedinize bulaşan bit sebebi ile bu rahatsızlığın yaşanması durumu söz konusu olmaktadır. Özellikle de kedinize bulaşan bitin türü kum biti ise durum daha da tehlikeli bir boyut alabilir. Çünkü kum biti kedinize bulaşabileceği gibi sizleri de ısırması söz konusudur. Bu yüzden bu bahsetmiş olduğumuz kedi biti türlerinden en tehlikelisi olan kum bitine karşı bir takım önlemlerin alınmasında fayda vardır. Kedilerde bit oluşumuna karşı alınması gereken önlemler sayesinde bu rahatsızlıktan çok rahat bir biçimde kurtulmanız söz konusudur.

Yukarıda da anlatmış olduğumuz gibi kedi biti oldukça kolay bir biçimde çoğalması sebebi ile dikkatli olunması gerekir. Bu durum beraberinde hem kedinizin ve hem de sizin sağlığınızı olumsuz yönde etkileme ihtimali oldukça yüksektir. Bu sebepten ötürü daha bu rahatsızlık bulaşmadan önce kedinizi aşı yaptırmanızda fayda vardır. Ancak bu sayede kedi bitlerinden kurtulmanız mümkündür. Aksi halde sürekli olarak bu sorunun kedinizin başına gelmesine neden olur. Bu sebepten ötürü kedinizi uzman bir baytara götürerek kedi biti aşısı yaptırmanız gerekir.

]]>
Gri Kedi https://www.kedi.gen.tr/gri-kedi.html Sun, 18 Nov 2018 23:04:01 +0000 Gri kediler: Gri kediler daha çok Çin de yaşamaktadırlar. Gri kediler felis bieti olarak ta bilinmektedirler. Kedigiller familyasından olan gri kediler Çin ülkesinin batı bölgesinde diğer ülkelere oranla daha çok görülmektedirler Gri kediler: Gri kediler daha çok Çin de yaşamaktadırlar. Gri kediler felis bieti olarak ta bilinmektedirler. Kedigiller familyasından olan gri kediler Çin ülkesinin batı bölgesinde diğer ülkelere oranla daha çok görülmektedirler. Gri kediler hakkında fazla bilgi bulunmamaktadır. Fakat bilinenler arasında gri kedilerin neslinin tehlike altında olduğu yer almaktadır. Gri kedilerin neslinin tehlike altında olmasının sebepleri arasında insanların bilinçsizce avlanması yer almaktadır. Gri kedilerin avlanarak karınlarını doyurdukları pikaları insanların avlaması gri kedilerin aç kalmasına ve avlanmamasına sebep olmaktadır. Gri kedilerin yaşam alanını daraltan ve beslenmelerine engel olan insanlar gri kedilerin neslini tehlike altında bulundurmaktadır. Gri kediler hakkında bilinenler arasında yaşam sürdükleri alanların 3000 metre yükseklikte olduğunu ve daha çok Çin ülkesinin batı bölgesinde yer alan Gansu, Tibet, Qinghai ve Sincan bölgesinde görüldükleri eklenebilir. Görünüşleri ve yaşam ortamları diğer bilinen kedilerden daha farklıdır. Gri kediler diğer kedilere oranla insanlardan daha uzak yaşamayı tercih ederler ve etcil beslenirler. Süt, peynir ürünleri, mama ve diğer yemek ürünleri yerine tavşan, kuş, hamster ve hamstere benzer kemirici hayvanlarla beslenmeyi tercih ederler. Geceleri avlanmaya çıkan gri kediler avlanma sırasında oldukça hızlı ve atılgan bir yapıya sahiptir. Avlarının kurtulma olasılığı çok nadirdir. Gözleri iyi görür ve avlarını kaçırmazlar. Gri kediler çölde de yaşayabilen bir tür küçük yaban kedisi olarak bilinmektedir. Hakkında en az bilgi bulunan kedi türüdür ve her yerde rastlamak mümkün olmayan bir ırka sahiptir. Gri kediler Afrika yaban kedilerini de oldukça benzemektedir. Görünüş olarak benzerlikleri Avrupa yaban kedisi ile karıştırılmasına sebep olmaktadır. Gri kedilerin tüyleri diğer kedi tüylerine  göre oldukça ayrıcalıklı ve kalite olarak üstün durumdadır. Gri kedilerin üst tarafları gri alt tarafları beyazdır. Gri kedilerin kulakları dik ve sivridir,tam anlamıyla üçgeni andıran kulak yapısına sahiptirler. Gri kediler Çin'de dağ kedisi veya çöl kedisi olarak ta bilinmektedir. Gri kediler yaşam alanları tercihlerini çok yüksek yerlerden taraf kullanırlar ve yüksek yerlerde yaşarlar. Çin ülkesi tarafından koruma altına alınan hayvanlardan biri olmasına rağmen nesilleri hızla tükenmektedir. Koruma altında bulunan gri kedilerin temel besinleri pikalardır. Temel besin olarak avlandıkları pikaların  insanlar tarafından avlanması gri kedilerin yok olmasına sebep olmaktadır.

Gri KediGri kedilerin özellikleri:
 • Yaklaşık 80 cm uzunluğunda olurlar
 • Post rengi ve tüyleri diğer kedilerden ayrıcaklıdır
 • Kuyruk boyları yaklaşık 35 cm uzunluğunda olur
 • Bacaklarında ve kuyruğunda siyah halkalar bulunur
 • Genellikle geceleri avlanırlar
 • Zeki ve atılgan bir özelliğe sahiptir
 • Gri kedilerin postu gri kum rengi alt bölgesi ise beyazdır.
 • Kuşlar, kemirgenler, pikalar, tavşanlar ve fare türü hayvanlarla beslenirler.
]]>
Tüysüz Kedi https://www.kedi.gen.tr/tuysuz-kedi.html Mon, 19 Nov 2018 11:52:47 +0000 Tüysüz Kedi, 1966 yılında Kanada Ontario’da dişi kedi  Elisabeth tüysüz bir erkek kedi olan Pruneyi dünyaya getirmiştir. Daha sonra Elisabeth ve Prune eşleştirilerek tüysüz kedi ırkı olan Sfenks ırkı oluşmuştur.  Tüysüz Kedi, 1966 yılında Kanada Ontario’da dişi kedi  Elisabeth tüysüz bir erkek kedi olan Pruneyi dünyaya getirmiştir. Daha sonra Elisabeth ve Prune eşleştirilerek tüysüz kedi ırkı olan Sfenks ırkı oluşmuştur. 
Kedilerin tüysüz olarak dünyaya gelme nedeni taşıdıkları ’’allele hr’’ faktörü ile bu genin baskın hale gelmesi ile oluştuğu söylemler arasındadır.

Tüysüz Kedi Cinsleri,

Üç cins tüysüz kedi vardır. Bunların ikisi Rus Sfenksi ( Peterbald ve Don Sphynx) bir tanesi Kanada Sfenksidir. Genel anlamda bu üç cinste tüysüz ve büyük benzerlikler taşımakta olduğundan Sfenks ırkı olarak bilinmektedir. 

Tüysüz Kedi Sfenks ırkı orta boy görünümünde 3,5 kg ile 7 kg arasındadır. Tüm vücudunu deri kaplar, kafa, bacaklar ve vücuttaki deri  tüysüz ve buruşuk bir yapıya sahiptir. Orta kemik yapısı ile oldukça kaslıdır. Kafa yapısı üçgen şeklinde olup, belirgin yanak kemikleri, kısa burnu vardır. Kulakları üçgen ve kafa yapılarına göre büyüktür. Sfenks ırkı kedilerinin bıyıkları olmamakla beraber bazılarının ağız çevresinde kısa tüyler görülebilir.
Ağız ve burun kısmı yuvarlaktır ve agiz kısmı dışa doğru çıkıktır. Gözleri kafa yapısına göre büyük ve limon şeklindedir. Göz rengi vücud rengine göre değişiklik gösterir. Karın kısmı yuvarlak olup bel kısmı kasları iyi geliştiği için çok güçlüdür. Ön bacakları arka bacaklarına göre daha kısa olup, patileri kalın bir görünüme sahiptir. Sıkı ve iyi gelişmiş kasları vardır. Kuyruğu uzun ve silindir şeklindedir. 
Her renkte  ve desende olmaları mümkündür. 

Tüysüz Kedi Sfenks ırkı, oldukça cana yakın, zeki, oyuncu, ağırbaşlı ve sahibine bağlı kedilerdir. Saldırgan değillerdir. Sıcağa, neme ve soğuğa karşı çok duyarlıdır. Bu özellikleri ile sahibi bilinçli olursa ev ortamınına uyum sağlayabilirler. 

Tüysüz KediTüysüz Kedi, Sfenks ırkının vücud bakımı hassas yapılmalıdır. Sfenkslerde tüysüz olmasına rağmen tüy kökleri vardır ve bu köklerde yağ birikimi oluşur. Tüylü kedilerde oluşan yağlar tüyler ile dışarı çıkarken Sfenkslerde tüy olmadığından dolayı yağlar derinin üzerinde birikir. Bu yağların temizliği yapılmaz ise kötü bir koku yaymaya başlarlar. 
Sfenks ırkı temizliği ıslak bez ile ile sürekli yapılmalıdır. Ciltleri tüysüz olduğundan dolayı çok hassastır, bu nedenle fırça yada benzeri ürünler kullanıldığında cildine zarar verirsiniz. Bu kedilerin temizliğini yumuşak şampuanlar, kedi losyonları ve kremleri kullanarakta yapabilirsiniz çok sık yıkanması önerilmez. 

Tüysüz Kedi Sfenks ırkı, güneş ışığından korunmalı, kış aylarında üşümemesi için yüksek kalorili besinler verilmelidir.

Kedileri çok sevdiğiniz halde tüylerinden dolayı sahiplenemiyorsanız. Tüysüz Kedi Sfenks tam da sizin aradığınız cins olabilir. Tüy dökme sorunu olmadığından evinizde rahatça bakabilirisiniz. Dokunduğunuzda süet deri hissi uyandıracaktır. Ayrıca bu kedilerin sahiplerine çok bağlı olduğu bilinmektedir. 

Tüysüz Kedi sfenks ırkını sokakta rastlamanız zordur, bu kediye sahiplenmek istiyorsanız bir pet shoptan bilgi alabilir ve bu kedilere 750  USD ile 3.000 USD arasında sahip olabilirsiniz. 
]]>
Rüyada Kedi Tırmalaması https://www.kedi.gen.tr/ruyada-kedi-tirmalamasi.html Mon, 19 Nov 2018 17:44:03 +0000 Rüyada kedi tırmalaması;Nahoş olaylarla yorumlanmaktadır. Yani rüyasında kendisini kedi tırmaladığını gören kişinin başına gelebilecek sevimsiz olaylar karşısında kişinin çaresiz hissedeceğine işaret etmektedir. Elinde o Rüyada kedi tırmalaması;Nahoş olaylarla yorumlanmaktadır. Yani rüyasında kendisini kedi tırmaladığını gören kişinin başına gelebilecek sevimsiz olaylar karşısında kişinin çaresiz hissedeceğine işaret etmektedir. Elinde olmayan bir takım nedenlerden dolayı etrafındaki sevdiklerinden uzaklaşacağına ve kendisini zor durumda hissedeceğine işaret etmektedir. Ancak Görülen her rüya yorumlanmak zorunda ve duyulan her yoruma umut bağlanmak zorunluluğu yoktur. Önemli olan kişinin rüyayı gördüğü zamanki ruh halidir. Genelde gün içeresinde keyifli zaman geçiren sağlık problemleri olmayan kişiler o gün iç açıcı ve daha neşeli rüyalar görebilir. Fakat bunalımda olup psikolojik olarak kendini iyi hissetmeyen kişiler o gün iç karartıcı ve kabus diye adlandırılan rüyalardan görürler. Rüyada bir kedinin kendisini yüzünü tırmaladığını gören kişinin aleni ve aşikar bir takım düşmanlara sahip olduğuna işaret etmektedir. Kim rüyasında kendisinin arkasından sırtını bir kedinin tırmaladığını görürse o kişinin etrafında kendisine gizliden düşmanlık besleyen bir takım kişiler olduğuna işaret etmektedir.  

Rüyada yavru kedinin tırmaladığını görmek; Kim rüyasında yavru bir kedinin kendisini tırmaladığını gören kişinin nefsi ile ilgili mücadelesi olduğunu dünyevi işlere meylinin artığını işaret etmektedir. Ahiret ve kabir için amel işlemekten hafiften uzaklaştığına işaret etmektedir. Yavru kedi kişinin içerisinde kötü huyların barındığına ve bu huyların su yüzüne çıkmakta olduğuna işaret etmektedir. 

Rüyada iri bir kedi tarafından tırmalandığını görmek; Kim rüyasında iri bir kedi tarafından tırmalandığını görürse o kişinin nefsinin büyüdüğüne ve artık dünya işleri ile olan ilgisi yüzünden kendisinde hem ahlaki hemde ameli hayırlı bir durum görülmediğine işaret etmektedir. Allah'a karşı sadakatinde azalma ve imanında zedelenme olduğunu işaret etmektedir. Bir çok rüya yorumu yapan kişilerde kedi nefse yorumlanmaktadır kedinin ölümü nefsin ölümü anlamına gelir. İri bir kedi tırmalaması kişinin nefsinin çok büyümesi ve artık nefsinin kişiyi ele geçirdiği ve bu nedenle kişi kendisini çıkmazda hissettiği anlamına gelmektedir. 

Rüyada Kedi TırmalamasıRüyada siyah kedi tırmalaması; Kim rüyasında siyah bir kedinin kendisini tırmaladığını görmesi kişinin cinler ile haşır neşir olduğuna işaret etmektedir. Bu kişinin kalbini kararttığına yorumlanmaktadır. Rüya sahibinin cin alemi ile görüştüğüne ve onlarla ilgili bir takım sıkıntıları olduğunu ve bu münasebetten dolayı rahatsız olduğuna işaret etmektedir. Halk dilinde cin çarpması olarak adlandırılan olayla yorumlanır. Rüya siyah bir kedinin kendisini tırmaladığını gören kişinin hayatında olumsuzluklar olduğuna ve bu olumsuzluklar karşısında kişinin kendisini çaresiz ve elini kolunu bağlı hissettiğine işaret etmektedir. 

Rüyada beyaz kedinin tırmalaması; Kim rüyasında beyaz bir kedi tarafından tırmalandığını görürse o kişinin iş ve sosyal hayatında bir takım sıkıntılar ile mücadele ettiğine işaret etmektedir. Aynı zamanda kendisini tırmalayan kediyi kovaladığını gören kişinin nefsi ile olan mücadelede nefsinin önüne geçtiğine işaret etmektedir. Ayrıca kendisini tırmalayan kediyi öldürdüğünü görmek ise nefsini öldürdüğüne işaret etmektedir. Ayrıca rüyada beyaz bir kedinin kendisini tırmaladığını gören bir kişinin etrafında riyakar ve kendisi hakkında kötü düşünceye sahip kişiler olduğuna işaret etmektedir.  
]]>
Kedi Gözü https://www.kedi.gen.tr/kedi-gozu.html Tue, 20 Nov 2018 17:15:15 +0000 Kedi Gözü; Kedilerin gece karanlığında parlayan gözlerinden ilham alınarak icat edilmiş, günümüzde araç trafiğinin işlediği karayolları başta olmak üzere, pek çok  alanda uyarı ve ışık amacıyla yaygın olarak kullanı Kedi Gözü; Kedilerin gece karanlığında parlayan gözlerinden ilham alınarak icat edilmiş, günümüzde araç trafiğinin işlediği karayolları başta olmak üzere, pek çok  alanda uyarı ve ışık amacıyla yaygın olarak kullanılan,  üzerine gelen ışığı geri yansıtma özelliğinden yararlanılarak istenilen renklerde üretilebilir fosforlu bir yansıtıcı reflektördür.

Kedi Gözü'nün icadı;  

İngiliz Percy Shaw (1890-1976) 1930'lu yıllarda sisli bir havada aracıyla seyahat halindeyken, tam yoldan çıkıp, uçuruma düşmek üzeri idi ki, yol kenarında parlayan kedinin gözleri sayesinde yolunu bularak, uçuruma düşmekten kurtulur. Bu olaydan etkilenen  Percy, kedi gözlerinden esinlenerek, parlayan kedi gözü reflektörü icat etmiş, patentini üzerine aldı. İcat edildiği tarihlerde çok fazla rağbet görmeyen kedi gözü reflektörü ileriki yıllarda insanların işlerini çok kolaylaştırmış, birçok faydaları görülmüştür.
.
Kedi Gözü'nün Kullanıldığı Yerler;

Kedi gözü karayolları yol uyarı levhası olarak, fotoğrafçılıkta objelerin ışıklandırmasında yardımcı öğe olarak kullanılır. Kedi gözü karayollarinda yol kenarlarını göstermek, tehlike uyarı levhaları,  kaygan yol, dar yol, köprü ve tünel girişleri, yoğun karlı bölgelerde sürücü yü bilgilendirme araç hız uyarı levhaları taşıtların yükseklik ağırlık, yükseklik bilgilendirme, araç trafiğine, yaya trafiğine, açık- kapalı uyarı levhaları olarak, fotoğrafçılıkta çekimi yapılacak objenin ışıklandırılmasına yardımcı olmak amacıyla kullanılır. Kedi gözleri kendisine tutulan ışığı olduğu gibi istenilen yere yansıttığı için fotoğrafçılık 
alanında stüdyo ve dış mekan  çekimlerinde, fotoğrafı çekilecek objeye ışık yansıtarak daha gerçekçi resimler çekmek amacıyla kullanılır. 

Kedi GözüKedi Gözü Renkleri;  

Trafik işaretlerinde Genelde kırmızı ve beyaz renkler kullanılır, ancak ihtiyacın oluştuğu ortama göre, istenilen renklerde üretilebilmesi  mümkündür. Fotoğrafçılıkta ise iç mekan ve dış mekan çekimlerine göre renklerde bulunmaktadır. İç mekan çekimleri için beyaz renkli kedi gözü-reflektör kullanılır. Siyah kedi gözü ışığı emen bir yapıya sahip olduğundan, mücevher ve mutfak araçlarının çekimlerinde kullanılır. Dış mekan çekimlerinde ise altın ve gümüş renkli kedi gözü-reflektör kullanılır.
]]>
Kedi Yıkama https://www.kedi.gen.tr/kedi-yikama.html Wed, 21 Nov 2018 09:56:13 +0000 Kedi Yıkama, kedilerin yıkanması fikri biraz garip çünkü çoğu kedi, yıkanmayı sevmez. Zaten kediler kendilerini yalamak ile bir nevi yıkanmış olarak kabul edilirler. Kedilerin çok zorunlu olmadıkça yıkanmaması kanaatindeyim. Kedi Yıkama, kedilerin yıkanması fikri biraz garip çünkü çoğu kedi, yıkanmayı sevmez. Zaten kediler kendilerini yalamak ile bir nevi yıkanmış olarak kabul edilirler. Kedilerin çok zorunlu olmadıkça yıkanmaması kanaatindeyim. Bu zorunlu durumlar genelde kedinin tüylerine yapışan ve kendisinin bir türlü yok edemediği kirler olabilir. Ancak burada unutulmaması gereken bir nokta var. O da kedilerin tüylerinin köpeklerin ki gibi kalın olmadığıdır. Çok sık ve ince tüylere sahiplerdir. Bu nedenle kedi tüylerinin kurulanması oldukça zordur. Havlu ile tam olarak kurutulamayacak kedi tüyleri saç kurutma makineleri ile de pek sonuç vermez. Çünkü kediler bu aletten çok korkarlar. Aslında toplumun dayattığı takıntılı temizlik hastalığı nedeniyle kedileri de yıkamaya ihtiyaç duyulmuştur. Böylece onlara ait olan kedi şampuanları, kedi yıkama kabı gibi birçok ürün ortaya çıkmıştır. Aslında ıslak banyo yerine genellikle yıkanmayan kedi şampuanları kullanılmaktadır. Bu ürünler kediyi korkutmadan kullanılırlar. Fakat bu maddeler kimyasal olduğu için ve kediler tüylerinin yaladığı için her ne kadar zararı olmasa da yine zararı olacağını savunmaktayım. Bu ürün yerine de bebek pudrası tercih edilir. Pudraların toplayıcı etkisiyle tüyler kolaylıkla taranabilir. Tabi bu bakımı da fazla abartmamanız gerekir. Hafta bir kullanımı önerilmektedir. Zaten kedilerin çoğu da bu pudralar ile taranınca oldukça mutlu oluyorlar. Ayrıca kedinin güzel kokmasını da sağlar.

Kedi YıkamaKedi yıkarken dikkat edilmesi gerekenler;
 • Banyo ortamını yeterli şekilde sıcak olması gerekmektedir. 
 • Küveti 5 cm derinliğinde ılık su ile doldurun. Bu suyun sıcak olmamasına dikkat edin. 
 • Oldukça samimi ve sakin bir şekilde onu banyoya götürün ve küvete sokun. Ayrıca kaçması halinde yaralanabileceği maddeleri toplamaya dikkat edin. 
 • Yavaşça tüylerini ıslatın. Kafası haricinde her yerini şampuan dökerek yıkayın. Gözüne ve kulağına gelmemesine dikkat edin.
 • Yavaşça durulayın. Birden fazla şampuanlama işlemi ve durulama işlemi kedinin derisinin kurumasına neden olabilir. 
 • Yavaşça kurulayın. Eğer saç kurutma makinesine dayanabiliyorsa uzaktan tutarak tüylerini kurutun.
 • Banyodan hemen sonra hareketlenmesine izin vermeyin. Çünkü hareketlenmeden dolayı üşütebilir. 
Kedi yıkama, tabi unutulmaması gerek ki banyodan sonra kedi de bir stres hali oluşabilir. Kaçma teşebbüsleri ve üşütme ile de karşılaşılabilir. Bu sebeple acil olmadıkça onları yıkamayın ve bırakın onlar patileri ile kendi temizliklerin yapsın.
]]>
Evcil Kedi https://www.kedi.gen.tr/evcil-kedi.html Wed, 21 Nov 2018 15:22:54 +0000 Evcil Kedi,Bu makalemizde sizlere sevimli ev kedilerinden bahsedeceğiz. Kediler bizlerin sadık dostları olup onlara sahip çıkmamız gerekir. Zira bu kediler erken yaştan itibaren çok rahat bir şekilde ev ortamına alışabilirler. Evcil Kedi,Bu makalemizde sizlere sevimli ev kedilerinden bahsedeceğiz. Kediler bizlerin sadık dostları olup onlara sahip çıkmamız gerekir. Zira bu kediler erken yaştan itibaren çok rahat bir şekilde ev ortamına alışabilirler. Evcil kedi isteyen bireylerin bu kedileri seçmesi konusunda erken davranmaları gerekir. Aksi halde evcil kedi sizlere ve evinize uyum sağlama konusunda sıkıntı yaşaması mümkündür. Bu sebepten ötürü evcil kedi isteyenlerin çok küçük yaşlarda kedi bulmaları gerekir. Oldukça kısa ve anlamlı bir zaman dilimi içerisinde çok rahat bir biçimde kedinizi evinize alıştırmanız mümkündür.

Evcil Kedi Büyütme Aşamaları

Yeni bir evcil yavru kedi karşısında hepimiz mutlu oluruz. Ancak bu tatlı kedileri eve getirdiğiz zaman bir takım ihtiyaçlarını da yerine getirmemiz gerekir. Bu durum oldukça önemli bir sorumluluk gerektirir. Evcil kedi büyütmek isteyen kimselerin bir takım hususlara dikkat etmeleri gerekir. Bu sevimli hayvanların bütün yaşamını devam ettirmesi yalnızca sizin bakımlarınız sayesinde gerçekleştirildiğini unutmamanız gerekir. Bunun ile birlikte kedi ömrünün yaklaşık olarak 9 ile 10 yıl arasında olması sebebi ile bu süreyi göze almanız gerekir. Zira uzun süre boyunca eve alışan bir evcil kedi ilerleyen süreçlerde sizi terk etmek istemeyecektir. Siz kendisini istemesiz bilene o bu durumu kabullenemez. Bu sebepten ötürü hayvanın psikolojisinin bozulması söz konusu olabilir. Bunun için evcil kedinizi hayatının son anına kadar büyütmeniz gerekir.

Evcil kedi büyütmesi oldukça eğlenceli olup kediniz ile keyifli vakitler geçirmeniz söz konusudur. Eve alışmayan yeni yeni başlayan bu savunmasız canlılar sizin sevgi ve şefkatinize muhtaçtırlar. Ancak bu sayede kedinizi ev ortamına alıştırabilir ve evcil hale getirebilirsiniz. Bu sebepten ötürü kedinize iyi davranmanız kedinizi büyütme aşamasında oldukça önemli bir husustur.

Evcil Kedi

Evcil Kedilerin Beslenmesi Ve Bakımı

Evinize getireceğiniz yavru kedi için yapılması gereken ilk şey daha önce alışmış olduğu maması ne ise onun ile beslenmeye devam ettirmeniz gerekecektir. Unutulmaması gereken bir husus ise tüm kedi mamalarının aynı olmaması durumudur. Mesela bazı evcil kedi mamalarının içeriğinde yer alan ham maddeler diğer kedi mamalarına oranla daha kaliteli olması sebebi ile daha sık tercih edilmektedir. Satıcı kimseler tarafından daha öncesinde bu mamalar ile beslenen kedinizi yine bu kaliteli mamaları satın alarak beslemeniz daha yararlı olacaktır. Bunun ile birlikte evcil kedi besleyen kimselerin bebek maması konusunda sıkıntı yaşamaları halinde uzman bir veterinere başvurması şarttır. Aksi halde evcil kediniz hem beden sağlığı bakımından ve hem de psikolojik olarak alışık olmadığı bir mamayı tüketmemesi sebebi ile rahatsızlanabilir. Bu konu hakkında veterinerinizden detaylı bilgi almanız gerekir.

Aynı zamanda evcil kediniz için gerekli bir takım bakımların yapılması konusu da oldukça önemli bir husustur. Sadece yemek konusu değil aynı zamanda kedinizin temizliğinin yapılması, aşılarının olması da gerekir. Bu ve buna benzer konular hakkında neler yapacağınız ile ilgili detaylı bilgiyi evcil kediyi yavru halde iken satın aldığınız kişiye ve uzman bir veterinere danışmanız gerekir. Evcil kedinin alışkın olduğu durumları ve rahatsızlık duyduğu hususları bilmeniz kedi bakımı açısından oldukça önemli bir husustur.

]]>
Rüyada Ölü Kedi Görmek https://www.kedi.gen.tr/ruyada-olu-kedi-gormek.html Thu, 22 Nov 2018 13:14:42 +0000 Rüyada ölü kedi görmek, genel olarak pek hayra yorumlanmaz. Fakat çoğu kişiler tarafından farklı olarak yorumlanır. Bu rüya genellikle oldukça fazla hayvanlar ile ilişkisi çok fazla olan insanlar tarafından görülür. Rüya, ba Rüyada ölü kedi görmek, genel olarak pek hayra yorumlanmaz. Fakat çoğu kişiler tarafından farklı olarak yorumlanır. Bu rüya genellikle oldukça fazla hayvanlar ile ilişkisi çok fazla olan insanlar tarafından görülür. Rüya, bazen kişilerin yaşadıkları olayların bir diğer yüzü olarak gözüküyor olmasına rağmen kimi zamanda başka şeylere işaret ettiği bilinmektedir. Çok fazla kişinin gördüğü bu ürkütücü olan rüya genel olarak rüyanın içinde hayvan bile olsa rüyayı gören kişide çok fazla korkulara sebep olduğu bilinmektedir. Bu rüyayı gören kişi rüyayı birçok farklı zaman ve günlük hayatından oldukça etkilendiği için görmüş olsa bile birçok kişi bu ürkütücü rüyadan bir anlam ve sonuç çıkarabilmek için bu rüyanın tabirlerine bakarlar. Bu durumda eğer buna benzer bir rüya görülmüş ise, ilk olarak doğru bir kaynaktan yorumlamak daha doğru olacaktır. Bazı kişiler direk olarak rüyalarını eski zamanda yaşamış olan din adamlarının yorulmadığı İslami açıdan rüya tabirlerine yönelerek yorumlasa bile bazı diğer kişiler hem modern olarak rüya tabirlerine bakarak hem de farklı bir İslamı rüya tabirlerine bakarak farklı iki değerlendirme sonuçlarını karşılaştırırlar. Rüya tabiri yapıldıktan sonra yorumlanan sonuç ister kötü ister iyi olsun her zaman için olumlu düşünmek gerekir ve normal yaşantıyı etkileyecek kadar üzerinde durulmamalıdır. Çünkü rüyanın dilden dile geçmesi hem sizi oldukça farklı durumlara düşürecektir hemde hayatınızı oldukça kötü etkileyecektir. Farklı yorumcular tarafından nasıl ele alınmış gelin birlikte inceleyelim.

Rüyada Ölü Kedi GörmekRüyada ölü kedi görmek, kişinin yaşantısında bazı eksiklikler olacağı anlamına gelir. Rüyada ölü kedi görmek farklı olarak  aslında asıl önemli olan bir durum da kedinin rengine bağlıdır. Çünkü ilk genel olarak rüyada görülen siyah renkteki kedinin ölmüş olduğu bir durumda biraz daha olumsuz bir şekilde farklı olarak yorumlanır. Tabi farklı bir şekilde genel olarak ele alınacak olursa ölü kedi gören kişi yakın tanıdıklarından birinin ölümünün yakın olmadığını ve en fazla olarak önem vermediği gibi değer vermediği tarzda hatta tanımakta bile güçlük çektiği kişilerin vefatı ile karşılaşacağının belirtisi arasında yer alır. Bir diğer renkte görülen kedinin rengi beyaz ise farklı rüya tabilerine göre kişinin çok uzun zamanlardan buyana istek duyduğu bazı kavramların yakın zamanda dolaylı olarak gerçekleşeceğine ve bu durumun asıl olarak yanı sıra kişinin yapısal olarak saflığına ve temizliğine delalet etmektedir. Kişi eğer rüyasında ölü olarak görmüş olduğu kedinin farklı bir yerinde kan veya yara var ise bu gibi durumda rüya biraz daha açık olarak olumsuz bir biçimde yorumlama yapılır. Çünkü buna bağlı olarak her ne durumda olursa olsun kişi rüyasında kan görmüş ise kişide veya kişinin oldukça en yakınlarında olumsuz şiddetlere yol açacağına işaret etmektedir. Tabi farklı nedenlere göre görülen rüya olumsuz olsa bile kişi bu rüyayı olumlu bir şekilde ele alarak olumlu düşünmesi gerekir. Bu şekilde kişi birçok kötülükten ve felaketten uzak kalmış olur.

Bir diğer yorumculara göre ise, kişi rüyasında ölü kedi görmüş ve hatta kediyi kendisi öldürmüş ise başkalarına karşı haksızlık yaptığı ve kalp kırdığı anlamına gelmektedir.Eğer kişi, rüyasında  kendi büyümüş olduğu kediyi ölü olarak görmüş ise bu durum kişi için genel olarak olumsuzluğa işaret etmektedir. Çünkü aslında kişinin bu rüyasının anlamı hayatında oldukça fazla uğraş verdiği ve uzun yıllar boyu emekler sarf ettiği önemli durumların farklı bir şekilde tam olarak beklenen asıl zafere ulaşmayacağına ve birçok emeğinin gereksiz bir şekilde boşa gideceğine delalet etmektedir. Kişi eğer rüyasında ölü kediyi gömüyor ise, kişinin yakın zamanda bir yerden güzel haber alacağına veya tatil için güzel bir yerlere gideceğine delalet etmektedir. 
]]>