kedi.gen.tr
kedi

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | iletişim

Kedi Çiftleşmesi

Kedi Çiftleşmesi: erkek kedilerde 7.ci ayda başlar, dişi kedilerde ise 6-10 aylıkken başlamaktadır. Bu çiftleşme dönemine kızgınlık dönemi denmektedir. Kedilerin çifteleşmesi yıl içerisinde en uygun zaman mart ayıdır. Erkek kediler belirli cinsel olgunluğa ulaştığında her zaman çiftleşmeye hazır olurlar. Dişi kedilerin çiftleşme dönemi geldiğinde kendilerine öz miyavlamaları, poposunu yukarı kaldırıp gerinmeleri ile ve kıvrak hareketleriyle çevredeki erkek kedilere bildirirler.

Bazı cins kediler ( siyam kedileri ) daha erken erginliğe ulaşabilmektedirler, 3.5, 4 aylıkken ergenliğe ulaşıp çiftleşmeye hazır olurlar. Dişi kedilerin çiftleşmesi senede 9-10 defa olabilir bu çiftleşme dönemi yaklaşık 2-3 hafta devam etmektedir. Kedilerin çiftleşmesi ve doğurganlığı 12-14 yaşına kadar devam eder bu yaş sınırı uzayabilir fakat yaş ilerledikçe yavru sayısında azalma görülür.

Kedilerde çiftleşme nasıl gerçekleşir: 

Çiftleşme dönemleri ilkbahar aylarında başlar ve sonbahar aylarında azalmaya başlar.

 • Dişi kediler çiftleşme sürecine girdikleri zaman ateşleri yükselir saldırgan olabilirler. Çiftleşme dönemindeki dişi kedi devamlı tuhaf belirlenmeyecek ses çıkarır bağırır. Kediler bazen insanları rahatsız edecek derecede miyavlama ve acayip sesler çıkarır çiftleşmek istediğini belirtir. Erkek kediler cinsel olgunluğa geldikleri zaman her an cinsel birleşme yapabilirler.
 • Dişi kediler bayanlar gibi her erkeği beğenmezler çiftleşecek erkek kedilerde seçici olurlar beğendikleri erkek kedinin kendilerine yaklaşmasına izin verirler. Erkek kedi çiftleşmesi için dişi kedinin gönlünü yapmak için epey uğraşması gerekebilir.
 • Dişi kedi beğendiği erkek kedinin kendisine yaklaşmasına izin verir ve cilveleşmeye başlar. Bu cilveler aşk oyunları ısırmalar, kavgalar, kovalamaca bir süre devam eder. Kedilerin cilveleşmesi ve aşk oyunları ne kadar uzun, karmaşık olsa da kedilerin birleşmesi çok kısa sürmektedir.
 • Dişi kendi kendisini çiftleşmeye hazır hissettiği zaman erkek kedinin yaklaşmasına izin verir ve erkek kedinin dişi ile ensesini tutmasına izin verir. Dişi kedi erkek kedi ile birleştiği an yüksek seste acayip bir ses tonu çıkarır ve erkek kedide aynı tona benzeyen bir ses çıkarır birleşmeyi tamamlar.
  Kedi Çiftleşmesi

  Birleşmeyi tamamlayan erkek kedi dişi kediyi serbest bırakır.
 • Dişi kedi birleşme anında yumurtalarını birleşme sonuna kadar serbest bırakmaz birleşme tam gerçekleşirken yumurtalarını serbest bırakır. Çiftleşme döneminde dişi kedinin ateşi artar ve birden fazla erkek kediyle çiftleşebilirler.

Ev kedisinin çiftleştirilmesi:

Evcil dişi kedinizin çiftleşmesi için 18. Ayını doldurmuş olması gerekir. Çiftleştirilecek kedilerin sağlıklı olduğunu çiftleşmeye hazır olduğunu anlamak için mutlaka bir veterinere gösterilmesi gerekir.

 • Ev kedi çiftleşmesi için ortamın sakin olması gerekir. Ev kedisi yabancı bir kedi ile çiftleştirilecek ise bu çiftleşme zaman alabilir dişi kedinin yabancı erkek kediye alışması gerekli olur. Evde kedilerin birleşmesinde erkek kedi evinde uzak ortamda rahatsız olur ve çiftleşmeyi gerçekleştiremez.  Bu nedenle dişi kedinin erkek kedinin evine götürülmesinde erkek kedi kendine uygun bir ortam hazırlar.
 • Çiftleştirilmek istenilen kedilerden dişi olanının sakin olması ve erkek kedinin başını yalamasına izin vermesiyle çiftleşmeye hazır oldukları anlaşılır.
 • Çiftleşecek kediler uygun ortam olduğunu anladıklarında çiftleşmeyi gerçekleştirirler, çiftleşme sonunda erkek kedi dikenli olan penisini sert çıkarması nedeniyle dişi kedinin canının yanmasına sebep olur. Fakat bu hareket dişi kedinin yumurtalarını bırakması için ve dişi kedinin vajinasının uyarılması için gerekli olan harekettir.
 • Evcil kedinin bu çiftleşmeden sonra devam eden günlerde hala kızgınlığı geçmemiş ise kedinizi mutlaka bir veterinere göstermeniz gerekir. Kedinizin ovaryumlarında bir anormallik olabilir.
 • Çiftleşen dişi kedinin gebe kalması ve doğurma süresi ortalama 63-65 gündür ve yavru sayısı normalde 4 olur. Evcil dişi kedinin gebe kalmasını yılda bir defadan fazla olmamasına dikkat etmek gerekir.
 • Çiftleşemeyen dişi kedilerde steril veya yalancı çiftleşme gerçekleştirirler bu durumda yalancı gebelik meydana gelir ve bu yalancı gebelik süresi 35 gün devam eder.

Saygılar.

Yayınlanma Tarihi : 30.07.2016 11:49:07

Kedi Çiftleşmesi Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Kedi Çiftleşmesi"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Kedi Dili

Kedi Dili bildiğiniz üzere yaş pastalarda kek yerine kullanılan önemli bir lezzettir. Genellikle Türk kültürü dışında kalan bu lezzet damak tadı bakımından da Türk kültüründen uzak bir tattır. İtalyan mutfağının baş tacı olan bu l...

Kedi Ve Kopek

Kedi ve köpek hayatımızda önemli bir yeri bulunan, çok sık karşılaştığımız canlılardır. Bu iki hayvan aynı zamanda evcilleştirilmesi durumu çok kolay olması sebebi ile evimize kadar rahatlıkla aldığımız dost canlısı iki hayvan...

Kedi Gözü Makyajı

Kedi gözü makyajı, İngilizce en yaygın olarak kullanılan ismi ile cat–eye kadınlar arasında çok yaygın bir şekilde kullanılan bir makyaj türüdür. Bu makalemizde sizlere kadınların muhteşem bakış için gözlerine uyguladıkları ked...

Kedi Bakımı

Kedi Bakımı, oldukça önemli bir iş olup kediler ile zaman geçirmek pek zevklidir. Bu canlıların bakımı, beslenmesi, sağlık durumu, psikolojisi ve temizliği gibi birçok konu kedi bakımı içine girmektedir. Kedileri evcilleştirmek...

Kedi Dili Tiramisu

Kedi Dili Tiramisu bildiğiniz üzere İtalyan mutfağının en bilindik tatlılarından biridir. Oldukça basit yapımı olan bu peynirli tatlısının en baş gözdesi bildiğiniz üzere kedi dilidir. Kedi dili yine İtalyan mutfağına ait yoğun ta...

Tiramisu Kedi Dili

Tramisu Kedi Dili tarifi bildiğiniz üzere yalancı tramisuya oranla çok bilinmemektedir. Fakat asıl yapılan Tramisu Kedi Dili ile yapılan tramisudur. Kedi dili bildiğiniz üzere sert pişmiş bir bisküvi çeşididir. Oldukça fazla mikta...

Kedi Dilli Tiramisu

Kedi dilli tiramisu, Kedi dilli tiramisu oldukça lezzetli bir pasta türüdür. Misafir ağırlamaları sırasında yapılan lezzetiyle kişilerin beğenisini kazanan kedi dilli tiramisu mutfaklarda tercih edilen bir lezzet haline gelmiştir....

Kedi Irkları

Kedi Irkları bildiğiniz üzere çok geniş bir popilasyondur. Kediler oldukça geniş kitleye sahip canlılardır. Bu pisiciklerin büyük yırtıcı olanları olmakla beraber küçük ve evcilleştirilmesi kolay olan türleri de olmaktadır Kediler...

Kedi Dili İle Tiramisu

Kedi dili ile tiramisu kolay olduğu kadar lezzetli de olduğundan dolayı pek çok kişinin normal kek hamuru ile tiramisu yapmak yerini kedi dili kullanarak tiramisu yapmasını sağlayan bir tarif olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tarif...

Kedi Tüyü

Kedi Tüyü, Evde kedi beslemek isteyen kişilerin büyük çoğunluğu, sebebi bilinmeyen bir şekilde gelenek haline gelmiş olan tuhaf bir inanışa kapılmışlardır. Geçmişten gelen ve asla uzmanlar tarafından kabul görmeyen bir takım varsa...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

kedi, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Temmuz - 2018